Cocker Köpek Eğitimi

Cocker Köpek Eğitimi
2 Kasım 2016 tarihinde eklendi, 213 kez okundu.

Cocker ırkı köpekler süs köpekleri cinsinde olan köpeklerdir. Kulakları uzun olan bu ırkın oldukça dikkatli bir yapıları vardır. Çok güçlü bir yapıda olan bu ırkın burnu kafatası ile aynı uzunluktadır. Koyu renkli gözlere sahip olan Cocker cinsi köpeklerin tüyleri orta uzunluktadır. Cocker cinsi köpekleri özellikle bacak ve vücutlarının alt kısımları oldukça tüylüdür. Çeneleri çok sert bir şekilde kapanan bu ırkın göğüs kısmı derin yapıdadır ancak bu özelliği kolay hareket etmesine engel değildir. Kuyrukları çoğunlukla kesik olan bu ırkın patileri genelde kedi patisine benzemektedir. Bu ırkın renkleri siyah,  kahverengi ve kızıl olabilmektedir.

 

Cocker cinsi köpekler oldukça dayanıklı,  enerjik ve sevecen bakışlı bir köpek ırkıdır. Çocuklarla araları oldukça iyi bu ırkın en büyük özelliği kızdırılmaya gelmezler. Fazla havlama özelliği olmayan bu ırkın yabancılarla ilişkisi ve iletişimi oldukça iyidir. Cocker cinsi köpekler oldukça sosyal bir köpek ırkı olmalarına karşın bazen utangaç olabiliyorlar. Bu nedenle Cocker cinsi köpek alırken mutlaka anne ve babasının iyi irdelenmesi gerekmektedir. Bu ırkın dişileri bazen baskın karakter olabiliyorlar. Baskın karaktere sahip Cocker sahiplerinin de baskın karakterde olması bu köpeklerin eğitimi ve itaatleri açısından oldukça önemlidir.

 

Cocker köpek eğitimi konusunda sahipleri ya da bakıcıları oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Cocker ırkı köpekler sert eğitimleri sevmezler. Bu özellik sadece Cocker ırkı köpeklere has bir durum değil tüm köpek ırkları için geçerli bir durumdur. Bu ırk için eğitimin ılımlı ve sevecen bir ortamda geçmesi gerekmektedir. Cocker cinsi köpekler kedilerle iyi geçinirler. Onlarla dost olabilirler. Cocker cinsi köpeklerin özellikle kızıl renkte olanları Rage Sendromu denilen bir kişilik bozukluğuna bağlı rahatsızlıklar geçirebilirler. Bu nedenle aniden öfke nöbeti geçirip saldırgan olabilirler. Bu nedenle bu özellikle olan Cocker ırkı köpeklerin veteriner kontrolünde olması büyük önem arz etmektedir. Bu rahatsızlığa nail olan kızıl cockerlar ani öfke nöbetleri esnasında hiçbir komuta uyum sağlamadıkları gibi hiçbir şekilde hiçbir komuta uymazlar. Bu nöbet yaklaşık 1 dakika gibi kısa bir sürede son bulur ve yeniden eski hallerini alırlar. Özellikle köpek yetiştiricileri ya da köpek sahibi olmak isteyen kişiler Rage Sendromu hastalığını iyi araştırmaları ve araştırma ve inceleme neticelerine göre almaları çok önemlidir. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğma ihtimali oldukça yüksektir.

 

Cocker ırkı ev ve apartman ortamında rahatlıkla yaşarlar. Ancak bahçeli bir ev ortamı da onları oldukça mutlu edecektir. Çünkü enerji seviyeleri oldukça yüksek bir köpek ırkı oldukları için enerjilerini atabilecekleri geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Coker ırkı köpeklerin tüylerinin bakımları günlük olarak yapılmalıdır. Bazılarının tüyleri kıvırcık bir yapıda olduğu için bakım yapılmadığı takdirde düğümlenme gibi bir sorunla karşılaşılabilir. Genellikle 12-15 senelik ömürleri vardır. Cocker ırkı köpeklerde en çok görülen rahatsızlıklar kulak iltihaplanması ve Rage Sendromu gibi kişilik bozukluk hastalığıdır.

 

Cocker ırkı köpeklerin eğitimleri çok zor değildir. Özellikle 6 aylık olduklarında temel itaat eğitimlerine başlanması gerekmektedir. Cocker ırkı köpekler için yapılan temel itaat eğitimlerinde kayış yardımı ile otur,  kalk,  yat ve yürü komutları verilir. Bu komutlara tam olarak uyduğu takdirde ödüllendirilmesi bu ırkı bir sonraki eğitim için güdüleyecektir. Kayış yardımı ile yapılan eğitim başarı ile neticelendikten sonran kayış yardımı olmadan aynı komutlar elle verilir. Yine elle verilen komutlardaki başarıyla göre ödüllendirilmeleri gerekmektedir. Coker ırkı köpekler için temel itaat eğitimleri bittikten sonra ileri itaat eğitimlerine geçilir. İleri itaat eğitimlerinde artık eğitimci ya da sahibi ile köpek arasında çok güçlü bağ kurulur. Cocker ırkı köpeklerin sosyalleşmeleri konusunda ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur. Zaten onlar yaradılışları gereği sosyaldirler. Cocker ırkı köpekler sahibine oldukça bağlı bir köpek ırkıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Köpek Pansiyonu Köpek Eğitimi Sayfa başına git
Kapat !