İki Aylık Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

Eve yeni bir köpeğin gelmesi aile fertleri için oldukça mutlu edici bir durumdur. Fakat her ne kadar güzel bir durum olsa da yavru köpeğin eve ve alışma süreci bir o kadar sorunlu geçebiliyor. Eve yavru köpeğin gelmesi artık sizin de yaşamınızda bir takım değişiklikler yapacağınız anlamına gelir. Yavru köpeklerin eve gelmesi ile birlikte artık tüm gözler onun üzerinde olacaktır. Bu güzel süreç ne kadar mutlu edici olsa da kişilere büyük sorumluluk düştüğünü de bilmek gerekir. Üstelik annesinden yeni ayrılmış bir yavru köpek için alışma süreci de kolay olmayacaktır. Bu süreç içerisinde köpek sahiplerinin köpekleri ile iyi iletişim kurabilmesi de önemlidir. Köpeğinizin size alışabilmesi için ona gereken eğitimi vermek de önemlidir. Bu noktada köpek sahiplerinde büyük sorumluluk düşmektedir. Köpeklerin sahiplerine alışabilmesi için sahiplerini lider olarak görebilmesi gerekir Yavru köpeklerin eğitiminde zorlu zamanların sizi beklediğini bilmenizde fayda vardır. Bu nedenle yavru köpeklerin eğitiminin her zaman eğlenceli olacağını düşünmek büyük yanılgı yaşamanıza neden olur. Yavru köpekler sizi şaşırtabilecek pek çok harekette bulunabilir. Yavru köpeklerin eğitiminde en zor kısımlardan biri de tuvalet eğitimidir. Bu süreç bazen size kabus gibi gelebileceğinden dolayı sabırlı olmakta fayda vardır. Peki İki Aylık Köpek Eğitimi Nasıl Verilir

2 Aylık Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek eğitiminde sorumluluk sahibi olabilmek önemlidir. Üstelik köpeğiniz henüz yavru ise bu sorumluluğun iki katına çıkacağını bilmenizde de fayda vardır. Köpek eğitiminde köpeğin yaşı da oldukça önemlidir. Köpeklerin evinize gelir gelmez eğitim sürecine katılması kısa sürede sağlıklı ilişkiler kurmanızı sağlayacaktır.

Köpek Eğitiminde İzlenecek Yöntem Ne Olmalıdır?

Köpek eğitim konusunda sık bahsedilen konulardan biri de verilen eğitimin köpekleri cesaretlendirmesi ve mutlu edebilmesidir. Bu nedenle özellikle yavru köpekler eğitilirken daha çok pozitif eğitim yöntemlerini içere eğitimlerden yararlanılır. Köpek eğitiminde şiddetten kaçınmak, cezalandırmadan uzak durmak gerekir. Köpeklere verilen eğitimlerde ödül köpeğin yaş aralığına uygun olarak farklılık gösterebilir. Ödüllenme eğitimin başında yer alır. Fakat zamansız ödüllendirme köpeklerin eğitimden uzaklaşmasına neden olur. Bu nedenle yavru köpekler eğitilirken öncelikle oluşabilecek davranış bozukluklarına karşı önlem almak gerekiyor. Yavru köpekler ailelerinden ayrıldıklarında yalnızlık çektiğinden dolayı havlama ya da insanların üzerine atlama davranışında bulunabilir. Bu tür davranış bozuklukları ilerde köpek sahiplerine zor anlar yaşatabilir. Bu nedenle bu durumun göz ardı edilmeden düzeltilmeye çalışılması gerekir. Davranış bozukluğu ancak eğitim yolu ile düzeltilebilir.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Yavru bir köpeğe sahipseniz eğer en çok tuvalet konusunda sorun yaşayacağınızı bilmenizde fayda vardır. Bu nedenle köpeklere temel itaat eğitimleri verilmeden önce tuvalet sorununu çözmüş olmanız gerekiyor. Yavru köpeklere tuvalet eğitimi verirken kolay yöntemleri tercih etmekte fayda vardır. Köpekler belirli komutlara 2-3 hafta içerisinde alışabilirler. Bu nedenle bu süreç içerisinde komutları öğretmekten vazgeçmeden sabırlı olarak devam etmeniz gerekecektir. Yavru köpeklere komut yolu ile tuvalet eğitimi kazandırmak için öncelikle belirli materyalleri kullanmanız gerekebilir. Örneğin bir zil yardımı ile yavru köpeklerin tuvalete çıkmasını sağlayabilirsiniz. Köpekler mama ile beslendikten sonra dışarı çıkarılmalıdır. Dışarı çıkacaklarını anlayan köpekler tuvaletlerini de dışarı yapmayı öğrenir. Fakat komut ile öğretmek için öncelikle zil ile eğitimi deneyebilirsiniz. Zili çalıp ardından “tuvalet zamanı” demeniz köpeğinizin zamanla bu eğitime alışmasını sağlayacaktır. Zil çalıp, komut verip ardından kapıyı açmanız tuvalet eğitiminde temel oluşturur. Bu süreç bir kaç hafta devam ettikten sonra aynı komut zil çalınmadan verilir. Eğer köpeğiniz bu durumu anlamış ve size yönelmiş ise ödüllendirme yapılır. Daha sonra aynı davranış komutlar ile sürdürülür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.