2 Aylık Köpek Eğitimi

20.09.2016
6

Hayvan severlerin ve özellikle de evinde bahçesinde ya da müsait olan yaşam alanında bir hayvan beslemek isteyen kişilerin bir numaralı tercihi köpeklerdir.  Köpekler hem insanların en sadık dostları hem de insanların zor anlarında yardımlarına koşan onlarla yeri geldiğinde bir hayatı paylaşan canlılardır.  Köpekler artık insan hayatına öyle bir girmiş durumda ki kimi insanlar varlarını yoklarını bir köpekle değerlendirmekte ve boş zamanlarında başka hiçbir şey yapmadan sadece köpeklerle zaman geçirmektedirler.

 

Köpeklerle aynı ev ortamında yaşamak göründüğü kadar kolay değildir. Sonuç olarak onlar bir hayvan ve insanlar gibi her şeyi kurallarına uygun olarak tam teşekküllü yapamazlar. Eğer yeterli ve gerekli eğitimi köpeklerinize veremezseniz onları asla alışık olduklarının dışındaki yaşam alanı olan ev hayatına alıştıramazsınız. Hem köpeğinizin daha sağlıklı bir yaşam sürmesi hem de sizin de daha rahat edebilmeniz için beslediğiniz köpeğinizin mutlaka eğitimlerini almasını sağlaması ve onun her türlü ihtiyacı ile yakından ilgilenmelisiniz.

2 Aylık Köpek Eğitimi

Köpeklerin eğitilmesi en kolay eğitime en yatkın oldukları zamanları 2 aylık oldukları dönemdir. Bu dönem içerisinde sizi daha çok dinliyor ve sizden gelen her komutu karşı konulamaz bir emir gibi algıladıkları için ona öğretmek istediğiniz her türlü yeteneği ve alışkanlıkları bu 2 aylık oldukları dönem içerisinde rahatlıkla öğretebilirsiniz.

 

Sonuçta köpeğiniz henüz 2 aylık ve hayatta sadece 2 aylık yani 61 günlük bir tecrübeye sahiptir. Bu yüzden onun henüz değiştirilmesi zor alışkanlıkları yoktur ve onun ileride kazanacağı ve ömrü boyunca kullanacak olduğu tüm alışkanlıkları ona siz kazandırabilirsiniz. Ayrıca her köpek cinsi de eğitilmeye müsait değildir. İsterse 2 aylık isterse de 2 yaşında olsun eğer ki köpeğinizin yapısı o eğitime elverişli değilse ve sizin vermeye çalıştığınız yetenekleri kabul edemiyorsa onunla eğitilmesi için emek harcamak sadece bir zaman kaybı olacaktır.

Peki 2 Aylık Köpek Eğitimi nasıl verilir? Hangi metotlar kullanılmalıdır ki köpek denilmek istenileni idrak edebilsin?

Ör; ona sütünü kabından dökmeden içmesini öğretmek için sütünü kabından her döktüğünde sütünü önünden alarak ve kızarak ona sütün kabından içileceği mesajını verebilirsiniz. Zaten 2 aylık köpekler henüz daha yeni öğrenme çağına girdiği için ve bu dönemlerinde de öğrenmeye ve yaramazlığa çok meyilli oldukları için sizin kendilerine vermek istediğiniz mesajı almakta zorlanmayacaklardır.

Köpek Bakımı

İnsanlarla kıyaslayacak olursak gene aynı sonucun ortaya çıktığını görürüz. İnsanlar da sahip oldukları yetenekleri ve alışkanlıkları çocukluk dönemlerinde özellikle de 1-4 yaş arasında kazanırlar. Bu bakımdan aslında isterse bir hayvan olsun isterse de bir insan eğitimin ve alışkanlıkların kazanılma yaşı ve dönemi hep aynıdır değişmez.

2 Aylık Köpek Eğitimi

Ayrıca evinizde 2 aylık bir yavru köpeğiniz varsa bu size asla can sıkıntısı yaratmayacak bir eğlence aracı da olacaktır. Çünkü belki de hayatlarında en sevimli ve masum oldukları dönemleri 0-2 aylık oldukları dönemdir. Bu dönemde yavru köpekler oyun oynamaya bayılırlar ve ayrıca bir o kadar da yaramazlık yapmaktan geri kalmazlar. Sizin ona karşı yaptığınız her hareketi bir oyun olarak algılayacak;  kendine aslında çok basit olan şeylerden bir eğlence kaynağı çıkaracaktır.

Zaten tüm köpek eğitim uzmanlarının ve bu alanda çalışanların kopek sahiplerine köpeklerinizi özellikle 0-2 aylık dönem arasında; eğitim merkezlerine getirin ve bu dönemler aralığında eğitim verilmesin sağlayın demesinin sebebi budur.  2 Aylık Köpek Eğitimi yavru oldukları için sizi kendilerine bir yol gösterici öğretmen olarak görecekler; belki de hayatlarına etki edecek olan temel yaşam yetilerini insanlar sayesinde bu dönemlerinde kazanacaklardır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.