Alman K9 Kurt Köpeği

K9 Alman kurdu, narkotik, koruma, bomba gibi asker ve polis köpeği olarak eğitimlerini alırlar. K9 adını bir yabancı filmde oynayan köpekten almıştır. Daha sonra asker ve polis köpeği olarak kabul görülmüştür. Günümüzde K9 denilince akıllara, itaat, saldırı ve koruma eğitimi almış köpekler gelir. Alman k9 kurt köpeği sınıfına giren başka köpeklerde vardır. Bunlar; Rottweiller, Doberman, Belçika çoban köpeği ve Alman çoban köpeğidir. Dengeli ve çok güçlülerdir. Çocuklara karşı ilgili, başka hayvanlara karşı hoşgörülü, kararlı, vefalı, başkalarına karşı uyanık ve kolay eğitilebilen bir cinstir. Bu köpekler Alman kurt köpeği, Alman çoban ya da polis köpeği olarak bilinir.

Alman K9 Kurt Köpeği

Aslında bu köpekleri koyunları güdebilecek, iyi koşabilecek bir köpek elde etmekti, ancak; Alman çoban köpeği, polis ve koruma yeteneği keşfedilmiştir. Bu köpeklerin yüksekliği ve kilosu dişilerde 55-60cm, 35-40 kilo, erkeklerde ise 60-65cm ve 35-40 kilodur. Ortalama ömürleri 11-14 yıl arasıdır. Her tür hava koşullarına uygun, kürk yapısıda gayet dayanıklıdır. Çok yönlü iş köpeğidir. Esnek hayvanlardır ve vücut yapılarıyla çok uzun vakit, rahat bir şekilde iz sürebilirler.

Çok geniş bir alanı az bir enerjiyle koruyabilir. Dayanıklı yapısı sayesinde görev duygusu ile çok uzaklara kadar yürüyebilir, kovalar ve asla aman vermez. Özgür ruhludur ama bu özelliklerini abartmadan kullanırlar. Dikkatli, esnek, her an tetikte, sadık ve uyumludur. Hiçbir zaman heyecanlı, saldırgan ve ürkek değillerdir. Başı ve vücudu orantılıdır. Dikkatini çeken birşey oldu mu kulaklarını dikleştirir. Dişleri çok sağlamdır, üstte 20, altta 22 toplam 42 adettir. Ön bacakları çok güçlüdür, uzundur ve adalelidir.

Alman K9 Kurt Köpeği Eğitimi

Bu köpekler 3 aya kadar sosyalleşme süreci geçirirler. Bu dönemden sonra insanlara ya da diğer hayvanlara alışması çok zordur. Köpekler 18 aylık olduklarında karakteri tamamen oturur. Bu süre içinde kötü deneyim yaşayan alman k9 kurt köpeği sahibine ya da başkalarına zarar verebilir. Bu yüzden k9 kurt köpeği olarak eğitim verilecek köpekler, çok küçük yaşlarda eğitilmelidir. Koruma ya da asayiş görevi için K9 köpekleri en erken 1 yaşındayken göreve başlar. 9-10 yaşına kadar görevlerine devam ederler. Sonrasında görevden alınmaları gerekir.

Özellikle koruma görevi yapan köpekler, çok fazla yıpranırlar ve erken yaşta ölürler. En doğru olan, görevleri bittikten sonra bir çiftlikte yaşamaları uygun olacaktır. Arama için yetiştirilecekse hırslı olan köpekler arasında seçilir. Bu tür köpekler nadir bulunur. Bu göreve K9 kurt köpeklerinden sadece %10’u buna uygundur. K9 kurt köpeklerinin eğitmeni, disiplinli, düzenli çalışan, alkol ve kötü alışkanlığı olmayan, köpeklerle iletişimi güzel olan ve sevgiyle yaklaşacak biri olmalıdır. Köpek eğitimi verecek kişinin sertifikası olması ve 1 yıllık tecrübesi olması gerekir. Herhangi bir engeli olmamalıdır. Bu kişiler 6 ayda bir sağlık kontrolünden geçmelidir, çünkü köpeklerin insana geçebilecek hastalığı olabilir.

Alman K9 Kurt Köpeğinin Tuvalet Eğitimi Nasıldır

Tuvalet eğitimi için 3 kural vardır. Bunlar; köpeği kafese kapatmak, eğitim ve ödül, zamanlama kurallarıdır.

Köpeği kafese kapatmak; yavru alman k9 kurt köpeği geniş, içinde rahat edebileceği bir kafeste kapalı kalarak ve evin içinde serbest dolaşmasına engel olmak tuvalet eğitimi için en etkili yöntemdir. Bu köpekler yattıkları yere tuvaletini yapmazlar.

Eğitim ve ödül; tasması mutlaka sahibinin elinde olmalıdır, böylece rahatça kontrol edilebilir. Tasma sayesinde nereye tuvaletini yapacağını, sahibi karar verebilir. İstenilen bir yere gelince komutlar vererek, güzel sözler söyleyerek ödüllendirilir. Ödüllendirmeyi tuvalet esnasında vermek gerekir.

Zamanlama; tuvalet ihtiyaçları yaşlarıyla orantılıdır. 2 aylıksa, iki saatte bir, 3 aylıksa üç saatte bir ve 8 aylığa kadar bu oran hep aynıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.