Alman Kurt Köpeği Eğitimi

Köpek beslemek bazı insanlar için bir hobiden ziyade tam bir yaşam biçimidir. Bu kişiler köpeklerini her şeyden önde tutarlar ve kendi hayatlarını köpeklerine göre düzene sokmaktadırlar. Köpeklerine duydukları bu sevginin ve onlara gösterdikleri ilginin de karşılığını, bitmek tükenmek bilmeyen bir sadakat ile almaktadırlar. Sahibini köpeğe bağlayan en büyük etkenlerden birisi de köpeğin kişiye gösterdiği sadakat ve yakınlıktır. Sadık ve koruyucu bir köpek isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi de alman kurt köpekleridir. Muhteşem görünüşleri ve dimdik kulakları ile fazlası ile talep gören bir türdür.

 

Alman kurt köpekleri sadece ülkemizde değil tüm dünya üzerinde en çok ilgi gören köpek türlerindendir. Karakter yapısı ve harika görünümleri ile alman kurtları, iri cüsselerine rağmen en popüler köpek cinslerindendir. Koyu renk göz bebekleri, dik kulakları, parlak ve siyah kızıl tüyleri, büyük başları, uzun ve tüylü kuyrukları onların bilinen fiziksel özelliklerindendir.

Alman Kurt Köpeği Eğitimi

Karakter analizini yapacak olursak alman kurt köpekleri tam bir aile köpeğidir. Sosyal bir köpek olmalarının yanı sıra üstün zekâları sayesinde istenilen tüm eğitimler kolayca verilebilmektedir. Çocuklara karşı oldukça duyarlıdır. Küçük çocuğunuzu hiç korkmadan ona emanet ederek yalnız bırakabilirsiniz. Köpeğiniz onun çocuk olduğunu tabi ki bilecek ve son derece koruma içgüdüsü ile yaklaşacaktır. Ona zarar vermeyecek ve sonuna kadar onu savunacaktır. Çocukların sürekli oyun oynamak istediğini düşünürsek, çocuğunuza karşı daha sabırlı bir oyun arkadaşı olacaktır. Birçok çocuk psikoloğu ailelere çocuklarında hayvan sevgisi ve güven duygusunun gelişebilmesi için evlerinde bir köpek beslemelerini tavsiye eder. Tavsiyede bulunulabilecek en önemli türlerden birisi de alman kurt köpekleridir.

Alman Kurt Köpeği Eğitimi

Sadık, güvenli ve iyi bir aile köpeği olarak gösterdiğimiz alman kurt köpekleri aynı zamanda iyi de birer bekçi köpeği olabilmektedirler. Onların bu koruma duygusu içgüdüseldir. Yapıları gereği doğuştan bu özelliğe sahiptirler. Köpeğin doğuştan sahip olduğu bu özellik göz önüne alınırsa iyi bir eğitim sayesinde nasıl bir hale geleceği tahmin edilebilir. Karakter yapıları onları diğer türlerden ayıran en büyük özellikleridir. Diğer bazı cinslerin aksine o hem bir çocuk bakıcısı hem de bir koruyucudur. Birçok köpek bu iki olguyu aynı anda yerine getirememektedirler. Eğer iyi bir alman kurt köpeğine sahip olmak isterseniz tercihinizi safkan türlerden yana kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde saydığımız bu özelliklerin bazılarına sahip olamayabilir.

Köpek Bakımı

Eğitim her köpek için önemli bir olgudur ancak alman kurt köpeği eğitimi ayrı bir önem kazanmaktadır. Çünkü iyi bir eğitim sayesinde tür özelliklerinin tamamını sergileyebilmektedirler. Sahibi olduğunuz alman kurt köpeği için iyi bir eğitim düşünüyorsanız ve kendiniz bu eğitimleri vermek istiyorsanız gerçekten iyi araştırmalı, bir uzmandan yardım almalı ve eğitim konusunda oldukça bilgi sahibi olmalısınız. Onun eğitim hayatı için en önemli adım da temel itaat eğitimidir. İnsanlardaki ilkokul mantığı geçerlidir. Temel olan her şeyi bu eğitim sayesinde öğrenir ve diğer önemli eğitimlerin hepsine yer açmış olurlar.

 

Köpeğiniz temel itaat eğitimi sayesinde temel bazı komutları öğreneceklerdir. Yat, kalk, otur, bekle, hayır gibi komutlar temel komutlardır. Bu eğitim köpeğinizde sevk kayışı varken verilir ve 6 aylıkken başlanabilir. Köpeğin cinsine göre değişse de alman kurt köpekleri iyi birer öğrenci olduğundan en fazla 4 hafta sürecektir. Bu eğitim sayesinde köpeğiniz tamamen sizin otoriteniz altına girmiş olacaktır. Ardından ileri itaat eğitimi gelmektedir. Bu eğitimde, ilkinin aksine köpeğinizde kayış olmayacak ve serbest olacaktır. Komutlar, siz onun yanındayken değil biraz uzağındayken bile verilebilmelidir. Bu eğitim sayesinde de köpeğiniz, kalabalık ve dikkat dağıtıcı bir ortamda bile olsa ve siz ondan uzakta bile olsanız, sizin sesinizi tanıyıp komutlarınıza uymasını sağlayacaktır. Bundan sonrada tercihe bağlı olarak yarışma eğitimi ya da koruma eğitimi verilebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.