American Bulldog Köpek Eğitimi

Soyları İngiliz Bulldog köpeklerinden gelen American Bulldog köpekleri oldukça sıkılgan ve mahcup yapıda olan güçlü kas ve çene yapılarına sahip iri başlı köpeklerdir. Avcılıkta da kendini ispatlamış olan American Bulldog köpekleri aynı zamanda asla sebepsiz yere kimseye saldırmazlar. Eğitildikleri zaman çocuklara karşı oldukça sevecen ve sevgi dolu olan bu köpekler yabancı gördükleri kişilere karşı da son derece agresif tavırlar sergileyebilirler. Apartmanlar da yaşayabilen American Bulldog köpeklerinin esas yaşam alanları ferah mekanlar ve önü açık ve bahçeli alanlardır. Fakat sahiplerine karşı son derece sadık ve sevgi dolu olabilen American Bulldog köpekleri bu özellikleri sayesinde çok kısa bir süre içerisinde evin içrisinde de kendilerine kolaylıkla yer bulurlar ve sahipleri ile birlikte yaşarlar. 3 ayrı türü ve büyüklüğü bulunan American Bulldog köpekleri için boylarına göre bahçe, ev veya yaşam alanı seçilmesi oldukça önemlidir.

American Bulldog Köpek Eğitimi

American Bulldog Eğitimi Çok Erken Başlamalı

Diğer köpek türlerinde olduğu gibi American Bulldog köpek eğitimi de çok erken başlamak oldukça önemlidir. Bu cins köpeklerin eğitiminde eğitici ve eğiticinin ses tonu da önemli bir yer tutar. Sakin yapıları gereği aynı tarz ses tonuna sahip eğiticilerle çalışıldığı zaman çok kısa bir zamanda; yeterli performans alınabilen American Bulldog köpeklerinin eğitiminde basit hareketler çok kısa bir zamanda öğretilebilir. Diğer köpek türlerine göre son derece ileri düzeyde hafızaya ve zekaya sahip olan American Bulldog köpeklerinin; aynı zamanda inatçılığı da oldukça ünlüdür. Bu yüzden eğer inatçılık devreye girerse eğitimi sekteye uğrayabilir ve uzayabilir. Bu yüzden de eğitim süresince son derece sabırlı ve sakin bir ses tonu ile konuşulması eğitim sürecini kısaltacaktır.

Yoğun Ve Yorucu Antremanlara Dayanamazlar

Yapıları gereği yorucu, yoğun; uzun süreli ve ağır antrenmanlara dayanamayan American Bulldog köpeklerine günlük olarak ve kısa süreli eğitim programları uygulanmalıdır. Her gün ve düzenli olarak uygulanan bu programlar ile köpeklerin çok kısa bir süre içerisinde gelişim evreleri tamamlanır ve aynı zamanda ruh ve beden sağlıkları da olumlu yönde etkilenir. Çok güçlü koruma içgüdüleri olan American Bulldog köpekleri; verilen belli eğitimler ile koruma, ağırlık çekme, iz sürme, bekçi köpekliği ve avlanma gibi birçok alanlarda kullanılır. Oldukça iyi huylu olan bu cins köpekler aynı zamanda azimli, cesur, sevecen ve sadıktır. Çiftlik sahipleri tarafından sincap, yaban domuzu, rakun ve ayı gibi çeşitli hayvanları avlanmada kullanılan American Bulldog köpekleri ayrıca bekçi olarak da çiftliklerde kullanılmaktadırlar. Evini ve sahibini gerçek bir bekçi köpeği gibi koruyan ve savunan American Bulldog köpekleri yaklaşık olarak üç yaşına geldiği zaman hem psikolojik hem de fizyolojik olarak olgunlaşır.

American Bulldog Eğitimde Oldukça İnatçı

En inatçı köpek türlerinden biri olan American Bulldoglar eğitimleri boyunca; sahipleri ile sürekli iç içe ve yakın bir ilişki içerisinde olmalıdır. Düzenli olarak kalk, otur, getir, tut, hayır ya da evet tarzı komutları çalışarak eğitim almaları halinde istediğiniz her komutu düzenli olarak uygulamaları çok kolaylaşacaktır Aynı zamanda çok erken yaşlardan itibaren diğer köpeklerle ve canlılarla iç içe bir yaşam sürmeleri oldukça önemlidir. Aksi durumda agresif ve sinirli bir yapıya sahip olacaklar ve saldırgan bir köpek haline kolaylıkla gelebileceklerdir. Çocukları oldukça seven American Bulldog köpekleri vahşi hayvanlar ile kolaylıkla dövüşebilecek kadar güçlü köpeklerdir. Koşmayı, zıplamayı ve uzun yürüyüşler yapmayı oldukça seven American Bulldog köpeklerinin; aynı zamanda bir metre yada daha yükseğe zıplayabilmek gibi özellikleri de bulunur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.