American Bulldog Köpek Eğitimi

American bulldog köpekler, bakımı oldukça kolay, sakin yapıya sahip köpeklerdir. American bulldog köpekleri, güçlü kaslara ve sağlam çene yapısına sahip köpeklerdir. Bacakları oldukça kaslı ve güçlü olan bu ırk köpekler, oldukça da cesaretlidirler. Cesaretlerinden dolayı, yabani hayvanlarla kavga etmekten de çekinmezler. Yaban domuzu ve ayı gibi hayvanlarla ciddi dövüşlere girişecek kadar cesur ve güçlü olan American bulldog köpekleri, bu özellikleri nedeniyle çiftliklerde sıklıkla kullanılmaktadır. İyi bir av köpeği özelliği de taşıyan bu köpekler, bahçeli olmak şartıyla evlerde de bakılabilir. American bulldog köpeklerinin bakımları, diğer köpek cinslerine göre oldukça kolaydır.

American Bulldog Köpek Eğitimi

Kısa ve sert tüyleri bulunan American bulldog köpeklerinin bir fırça ile ara sıra tüylerinin taranması, tüy bakımı için yeterli olmaktadır. Kısa tüyleri nedeniyle sık banyo yaptırılması gereken bir köpek cinsi değildir. Kondisyonunun düşmemesi ve kaslarının gücünü kaybetmemesi için her gün düzenli ve uzun yürüyüşlerin yaptırılması, gerekli egzersizlerin aksatılmaması önemlidir. Basit bazı bakım kurallarının dışında, American bulldog köpekleri sahiplerini fazla yoran cins köpekler değildir. Onlar için en önemli şeylerden biri, sahipleri ile birlikte olmaktır ve sahipleri ile birlikte olan American bulldog köpekleri çok huzurlu ve mutlu köpeklerdir.

American Bulldog Köpek Eğitimi

Bahçeli bir evde, sahiplerinin yanında oldukça mutlu bir hayat sürebilen Amerikan bulldog köpekleri, gerekmedikçe saldırgan tavırlara girmezler. Genel yapıları oldukça sakin ve insan canlısıdır. Özellikle çocuklara karşı büyük ilgileri olduğu bilinmektedir. Fazlasıyla koruma içgüdüsü bulunan American bulldog köpekleri, sahiplerinin evlerini de koruma görevini, bu özellikleri nedeniyle üstlerine almışlardır. Sahipleri ile bir arada olmaktan dolayı çok mutlu olan Bulldog köpekleri, yabancı kişilerin yanında, sahiplerini koruma iç güdüsü ile saldırganlaşabilirler. Genel olarak insanlara karşı saldırgan olmayan, oldukça sevecen ve sakin davranan American buldog köpekleri, diğer köpeklerle de iyi ve sakin bir ilişki kurmaya müsaitlerdir. Ancak sahibini koruma içgüdüsü ile saldırganlaşma ihtimaline karşı, bahçede bakılan American bulldog köpeklerinin çevreye zarar vermemesine, yürüyüş sırasında tasmasız başıboş bırakılmamasına özen göstermekte fayda vardır.

 

American bulldog köpekleri, gerekmediği sürece saldırganlaşmazlar, ancak işi şansa bırakmamak adına da eğitimleri mutlaka verilmelidir. American bulldog köpekleri, uzman ve işini bilen bir eğitmen aracılığı ile çok kolay eğitilebilirler. American bulldog köpekleri kolay öğrenir ve öğrendiklerini uzun süre unutmazlar, ancak bazen eğitim sırasında oldukça inatçı bir tavır takınabilir, öğrenmeyi ısrarla reddedilirler. Bu gibi özellikleri nediyle American bulldog köpeklerinin eğitimi sağlayan köpek eğitmeninin eğitim sırasında köpeğe yaklaşımı büyük önem taşımaktadır. American bulldog köpek eğitimi, kolay verilebilen bir eğitimdir, ancak kesinlikle verilmesi gerekir.

Köpek Bakımı

American bulldog köpeklerinin eğitimine 2 aylık yavru iken başlamak, eğitimin amacına ulaşması anlamında önem taşımaktadır. American bulldog köpekleri, sahipleri tarafından eğitilebilir. Ancak özellikle bekçilik amacı ile sahiplenilen American bulldog köpeklerinin, kesinlikle bir köpek eğitimcisi tarafından eğitilmesi gerekmektedir. Sosyalleşme sürecine özellikle dikkat edilmesi gereken American bulldog köpeklerin, sosyalleşme eğitimi tamamlandıktan sonra, zarar gelmeyecek kişilere karşı sakin tavırlar içinde olması, sahibinin yanındaki kişilere karşı uygun davranmasının sağlanması ciddi olarak dikkate alınmalıdır.

 

Oldukça insan canlısı ve sevecen olan American bulldog cinsi bir köpeğe sahip olmak istendiğinde, onun mutlu bir hayat sürmesi için, karakteristik özelliklerinin önceden bilinmesi, sahibine çok bağlı olan bu köpeğe gerekli ilginin gösterilmesine dikkat edilmesi, gerekli bakım ve beslenme şartlarının sağlanması, ev ortamına da uyum sağlamasına karşılık bahçede yani daha doğal ortamlarda mutlu olacağını öğrenmekte fayda olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.