American Cocker Köpek Eğitimi

En popüler olarak beslenen köpekler arasında gelmektedir. Apartman dairelerine en uyumlu köpeklerdir. Bu nedenle bu denli çok beslenmektedirler. Kökeni İngiltere kökenlidir fakat Amerika’da uzun zamandır popülerdir. Amerika’ya geldikten sonra avcılık nedeniyle hava şartlarının etkisiyle tüyleri dökülmüştür. İngiliz cocker’ların tüyleri daha uzun ve yoğundur. Oyuna oldukça düşkün olmalarıyla bilinen Cocker’lar sakin bir yapıya sahiptirler. Yabancılara karşı da çok cana yakın davranabilirler. Gezmekten çok hoşlanan bu köpek ırkını bahçede, parkta, sokakta sürekli bir şeyler araken bulabilirsiniz. Genel olarak tarçın renkli cocker’lar çok yaygındır fakat şampanya rengi olanlar da vardır. Nadir olarak siyah renkleri de görülmektedir. American Cocker Köpek Eğitimi biraz zamanınızı alabilir. Oyuna çok düşkün olduklarından başına buyruk hareketler gösterebilen bir cinstir.

 

Boyut olarak ise erkek Cocker’lar 37 – 39 cm arasında değişim gösterirken dişilerde bu uzunluk 34 – 37 cm’ye düşmektedir. Ağırlık ise ortalama olarak hem erkeklerde hem de dişilerde aynıdır 7 ile 14 kilogram arasında değişim gösteriri. Bu ağırlıklardan fazla olan cocker’ların veteriner hekime görülmesinde fayda vardır. Cocker bakımı biraz zaman alabilir. Çok fazla ve yoğun tüye sahip olmaları nedeniyle hergün fırçalanması gerekmektedir. Hergün fırçalanmasa da 2 günde bir kesinlikle fırçalanmalıdır. Çok iyi de bir avcı olan bu köpekler eski zamanlarda kuş, tavşan avlamada kullanılmıştır. Sürekli neşeli görünen bu köpekler oldukça da hareketlidir. Hareketli olduğu için eğitim dönemlerinde biraz sinirli olabilir. Etrafında başka köpekler varsa o köpekler Cocker’ların dikkatini kolayca dağıtabilir.

American Cocker Köpek Eğitimi

            American Cocker Köpek Eğitimi biraz sabır istediği için köpek henüz küçük yaştayken, kötü alışkanlıkları üzerine tam yapışmamışken başlanması gerekmektedir. Bu da yaklaşık olarak köpek 5 – 6 aylıkken gereken bir eğitim anlamına gelmektedir. Bu şekilde hem daha kısa sürede hem de hızlıca eğitimi tamamlanmış olacaktır. Yaşam süreleri ise 12 ile 15 yıl arasında değişmektedir. Evde beslenmesi çok sakıncalı değildir. Fakat bahçeli bir yerde beslenmesi köpeğin günlük ihtiyacı olan egzersizleri yapması için daha verimli olacaktır. günlük egzersizlerini yapmadığı takdirde kilo alabilir. Kilo alma eğilimi yüksek bir köpek cinsidir.

 

Americn Cocker’lar ayda bir defa banyo yapma ihtiyacı duyarlar. Ve tüyleri çok uzadıysa tıraş da ettirmek gerekir. Sportif bir ırk grubuna giren bu köpekler dünyaca ünlü birçok kulüp tarafından da onaylanmıştır. Bu kulüplerden bazıları ise AKC, CKC, ANKC, KC, UKC kulüpleridir. Çok hareketli olduğu için kalça çıkığı en çok görülen hastalıklardandır. Diğer yaşaması muhtemel olan hastalıklar ise katarakt, diz kapağı çıkığı, göz kapaklarının dışa dönmesi, karaciğer hastalıkları, idrar yollarında taş ve kalp hastalıkları olabilmektedir. Boyutları küçük olmasına karşın oldukça güçlü ve dayanıklı köpeklerdir. Kış aylarındaki soğuklara oldukça dayanıklıdır. Koruma içgüdüsü ya da bekçilik içgüdüsü olmadığı için yabancıların yanında çok rahat ve mutlu olurlar. Sürekli kuyruk salladıklarını ve neşeli tavırlar sergilediğini siz de görebilirsiniz.

American Cocker Köpek Eğitimi

Eğitiminin uzman bir kişi tarafından verilmesi sizin için de iyi olacaktır. Neredeyse tüm illerde bulunan köpek eğitim çiftliklerine gidip orada bulunan uzmanlardan yardın alabilirsiniz. Bu şekilde hem köpeğinizi sosyalleştirmiş olacaksınız hem de eğitimini güzel ve doğru bir şekilde tamamlamış olacaksınız. American Cocker Köpek eğitimi ilk olarak temel itaat ve tuvalet eğitimi ile başlanmasında fayda vardır. Tuvalet eğitimleri çok kolay olmaktadır. Onu dışarıya alıştırdığınız zaman eve hiç bir zaman dışkı bırakmayacaktır. Eğitim sürecinde ona karşı sabırlı olmanız gerekir. Çok duygusal olan bu köpeklerin kalbi kırılabilir ve asabileşebilirler.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.