Av Köpeği Köpek Eğitimi

Eğitildikten sonra her tür köpek hem çok sevimli olur hem de bazı alanlarda işe yarayabilirler. Çoğu illerin ilçelerinde kurulan köpek eğitim merkezleri ile köpekler tuvalet eğitimi vs. eğitimler görerek topluma büyük katkı sağlamaktadır. İnsanların arama, çalışma gibi faaliyetlerinde, insanların sağ kolu olan köpekler, belli bir eğitim görerek bu notalara ulaşırlar. Bunların yanında avlanmak için de sağ kolumuz olan av köpekleri de belli bir eğitim alarak o konuma gelirler.

 

Çocuk büyütmek, öğrenci yetiştirmek için mücadele veren insanların sabırlı oldukları gibi av köpeğini eğitmek için de çok büyük sabır gerekir. Avlanmak hem cesaret isteyen bir olaydır hem de zevk, hobi işidir. Bu önemli işte insanların yanında eğitilmiş bir köpeğin olması da avcıya güven vermek ile beraber yaşanabilecek her türlü sıkıntıyı daha kısa sürede çözmesine katkı sağlar. Av işini kolaylaştıran bu köpeklerin eğitilmesi hiç de kolay değildir. Çok çeşitli aşamalardan ilerleyerek hedefe varılır. Bazen bir eğitimi defalarca tekrarlamak gerekebilir. Eğitimin bu aşamalarında onlarında bir hayvan olduğu, bir can taşıdığı asla unutulmamalıdır.

Av Köpeği Köpek Eğitimi

            Av köpeği köpek eğitimi için köpeğin erken dönemde eğitilmesi gerekir. Yavru av köpeği doğumdan sonra henüz 15.günündeyken eğitime başlanır. İlk eğitim silah seslerinin bu yavruya alıştırılması olacaktır. Eğitimci silah sesiyle kendisinin geldiğini yavrulara empoze etmeye çalışır. Bu sayede yavru köpek büyüdükçe silah sesine alışacak ve silah seslerini duyduğu an sahibi aklına gelecektir. Besin olarak yavruya yaklaşık 20. Günlerinde emdiği sütün yanında et parçaları vererek sağlıklı olması ve alışması sağlanır. Yavrunun yemeğinin artan kısmını toprağa gömmesi kesinlikle engellenmelidir.

Av Köpeği Köpek Eğitimi

Av köpeği yavrunun eğitimi, onların insanlara ve sahibine güvenecek şekilde verilir. Yavru insanları sürekli etrafında görerek onlara alışması sağlanmalıdır. Yavrunun eğitiminde en zor kısımlardan biri ilk avı ile tanışması olur. Bundan dolayı yavru köpek eğitilirken kötü kokulu avlar ile başlatılmalıdır. Dondurulmuş kötü kokulu hayvanların oltaya sarılması iyi bir fikir olacaktır. Yavrunun önüne bu oltayla hayvanı attıktan sonra hareketler ettirerek yavrunun dikkati çekilir ve yeme atlaması sağlanır. Tabi av köpeğini eğitirken iş anlatılan kadar basit yapılmamaktadır. Yavru yeme atlarken oltayla yem sürüklenir ve bu esnada silah sesini yavru köpeğe duyurarak yemi ağzına alması sağlanır. Eğitim bu şekilde başlar. Yemi ağzına alan av köpeği sahibine gelerek oturması ve yemi sahibine vermesi sağlanır. Daha eğitimin başlarında yavru köpek ağzındaki yemi sahibine vermek istemiyor ise yavru köpeğin kulağına üflemek veya ağzını eller yardımı ile açmak doğru olacaktır.

Köpek Bakımı

Eğitimler yavru av köpeğine verilirken oyun şeklinde sunulmalı ve eğitimler günde 2-3 defasından fazlası yapılmamalıdır. Av köpeği durumdan sıkılırsa eğitim zamanı uzar ve eğitimcinin işi oldukça zor hal alır. Av köpeği uzun uzun yürütülerek ve bazı zamanlarda koşturularak bu duruma alışması sağlanır. Köpek eğitiminde; yavru av köpeğinin suya ve yüzmeye de alışması sağlanır. Yavrunun eğitiminde belirli aşamaları geçtikten sonra yemi sürükleme aşamalarında kan kokusuna, tüy gibi hayvanlara ait kıllara alıştırılır. Belirli bir zaman sonra yavru kan kokusunu sürükleme eğitimi yapılmadan bulmaya çalıştırılır. Kan seyrek aralıklarla yere damlatıldıktan sonra en son kanın dibine ölü bir canlı konur ve yavru köpeğin kan takibi yapmasından sonra avına ulaşabileceği gösterilmiş olur.

 

Otur, kalk, yat, getir, ver gibi emirler yavru av köpeğine öğretildikten sonra ve yüzmeyi öğrenmesinden sonra yavrunun sudaki ölü canlıları yakalaması öğretilir. Avını göremeyen av köpeklerinde suç av köpeğini eğitendedir. Daha sıkı ve disiplinli eğitimleri pekiştirerek bu olay çözümlenebilir. Av köpeklerine uygulanan eğitim programı diğer türdeki köpeklere uygulanan eğitim programlarından farklılık gösterir. Av köpekleri sahibine çok sadık hayvanlar olmak ile beraber onlar ile dosttan öte bir ilişki kurarlar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.