Basset Hound Köpek Eğitimi

İngiltere kökenli olan, Basset Hound ırkına ait köpekler, iyi birer avcıdırlar. Görünümleri oldukça sevimli olan Basset Hound cinsi köpeklerin, büyük bir kafası, aşağı doğru sarkan oldukça uzun kulakları, vücutlarına bol gelen derileri vardır. Aşağı sarkan dudakları ve üzgün bakan kahverengi gözlere sahiptirler. Büyük patili, kısa ve kalın bacaklı olan Basset Hound cinsi köpeklerin, yaklaşık ömürleri, 8 ile 12 yıl arasındadır. Çocuklarla arası çok iyi olan Basset Hound cinsi köpekler, sevecen ve uysal yapıları nedeniyle de çocuklu evlerde rahatlıkla bakılabilirler. Uzun zaman birlikte kaldıkları ve oyun oynadıkları çocuklara karşı, çok sevecen ve sadık bir karakterleri vardır. Oyun oynamayı ve numara yapmayı çok seven bu köpek cinsi, bu nedenlerden dolayı da, çocuklar için tercih edilebilirler.

Basset Hound cinsi köpekler, oldukça fazla tüy dökerler. Bu nedenle, tüylerinin her gün, sert bir fırçayla düzenli olarak fırçalanması gerekmektedir. Tıraşa ihtiyacı olmayan Basset Hound köpekleri, istendiği zamanlarda yıkanabilir. Ağızlarının ve yüzlerinin temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Kısa bacakları nedeniyle, fazla kiloyu kaldıramazlar. Kilolu olan Basset Hound cinsi köpeklerin bacakları vücut ağrılıklarını kaldıramadığından, topal ya da felç olma olasılıkları yüksektir. Özellikle ev içinde hareketsiz olan Basset Hound ırkına ait köpeklerin kilo kontrolünün yapılması, yüksek kalorili beslenmesinin engellenmesi, sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Genel olarak hareketsiz olan Basset Hound cinsi köpekler, uygun ortamlarda, saatlerce koşup oynayabilir, eğlenebilirler. Kilo alımının engellenmesi içinde, dışarıya sürekli çıkarılmalı, kısa yürüyüşler eşliğinde egzersiz yaptırılmalı ve yaratılan uygun ortamlarda da, koşup oynamasına izin verilmelidir.

Basset Hound Köpek Eğitimi

Oldukça yumuşak, iyi huylu, nazik ve sadık bir mizaca sahiplerdir. Genel olarak kapalı alanlarda bulunmayı severler. Bu nedenle apartman hayatına uygun köpeklerdir. Ancak apartman hayatına uyum sağlamaları biraz zaman alacaktır. Uyum sürecinde sabırlı ve anlayışlı olmak gereklidir. Uyum sürecini sağlıklı bir şekilde atlatan Basst Hound cinsi köpekler, ev hayatında büyük bir sorun çıkarmayacak, uysal ve yumuşak karakterli köpeklerdir.

Basset Hound Köpek Eğitimi

Basset Hound köpek eğitimi, biraz zorlu bir süreç olabilmektedir. Çünkü Basset Hound köpekler, orta düzeyde bir zekâ seviyesine sahiptirler ve bu nedenle öğrenmeleri biraz geç ve zor olmaktadır. İtaatkâr olmalarının ve ev kurallarına uyum sağlamaları için, doğru ve iyi bir eğitimden geçirilmeleri şarttır. Genel olarak ısırma huyu olmayan Basset Hound cinsi köpeklerin, gür bir sesleri ve ahenkli bir havlamaları vardır. Fazla havlamalarının da önüne yine eğitimle geçmek mümkündür. Basset Hound ırkı köpekleri, yapıları gereği bazen çok inatçı olabilirler. İnatçılık gösterdiklerinde, sahiplerine zaman zaman zor anlar yaşatabilen Basset Hound cinsi köpeklerin, bu konuda da iyi bir eğitim almaları kaçınılmazdır. Kokuya karşı çok fazla duyarlı olan Basset Hound ırkı köpekleri bir kokuyu fark ettiklerinde, kontrol etmek zorlaşabilir. Aldıkları koku nedeniyle, dikkatlerini başka bir yöne çekebilmek neredeyse imkânsızdır.

 

Aile hayatına uyumu mükemmel olan, ailesine karşı çok sadık olan ve çok sevgi dolu davranan Basset Hound ırkı köpekler, eve uyum sürecini tamamladıktan sonra, hem evdeki çocuklar için, hem de evin tüm bireyleri için eşsiz bir arkadaş olabilir. Basset Hound cinsine ait köpeklerin enerji seviyeleri düşük olmasına ve evde hareketsiz bir yaşamı tercih etmelerine karşılık, oyunu çok seven, sahibine numaralar yaparak eğlendirmeyi bilen köpeklerdir. Çoğu zaman aile bireylerinin güzel ve keyifli zaman geçirmesine neden olan bu cins köpekler, özellikle uygun bir ortamda, çocukların en iyi oyun arkadaşı olmaları ile bilinirler.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.