Beagle Köpek Eğitimi

Beagle kelimesi ‘küçük’ anlamını taşımaktadır. Sahibine düşkünlüğünün yanı sıra çocuklara karşı oldukça sıcak kanlıdırlar. Adından da fark edildiği gibi küçük boyutları vardır. Ev içerisinde başka bir hayvan var ise, beagle ırkları kolay kolay onlar ile anlaşamaz. Ama genel olarak bakıldığı zaman bu ırklar son derecede sakindirler. Tamamen dost canlısı ve yürüyüşü çok seven köpeklerdir. Beagle ırkları dışarıya çıktıkları zaman diğer insanlarla iletişimi oldukça iyidir. Dost canlılığı ile son derece sevimli canlılardır. Beagle köpek eğitimi kolay olmalarının yanında sahiplerinin sabırlı olması gerekmektedir. Bu köpek ırkları evde beslenebilecek bir köpektir. Hareket etmeyi ve koşmayı çok sevdikleri için geniş alanlarda eğitimleri sürdürülmelidir.

Beagle Köpek Eğitimi

Beagleırklarını eğitmek oldukça kolaydır. Sahiplerine fazla sorun yaşatmadan söz dinlerler. Ancak her köpek gibi bu ırklarında üstüne gidilmemelidir. Eğitimleri küçük yaşlarda başlandığı sürece çok hızlı sonuç alınmaktadır. İlk olarak beagle ırklarına tuvalet eğitimlerinin verilmesi gerekmektedir. Çok akıllı oldukları için verdiğiniz tüm yetkileri kolaylıkla anlayacaktır. Eğitim sırasında rehberlik sağlayabilmek için profesyonel bir eğitmen olması daha yararlı olacaktır. Eğitim boyunca her zaman sabırlı ve net bir tavır olması onlar için faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra, yaptıkları her olumlu davranışlarında mutlaka ödüllendirilmelidir. Ödüllendirmek köpekler için çok önemli bir noktadır. Köpeğin olumlu sonuçlar verebilmesi için, her zaman pozitif ve sevecen davranılmalıdır.

Beagle ırkları içgüdüsel olarak koruma yetkileri vardır. Sahibine ve ailesine düşkün oldukları için herhangi bir tehlikede agresif tavırlar sergilerler. Bu nedenler göz önüne alınarak, beagle ırkları sosyalleştirilmelidir. Sosyal bir köpek çevreye karşı her zaman duyarlı ve sabırlı olurlar.

Beagle Köpeklerinin Genel Özellikleri

Beagle ırkları dost canlılığı ile göze çarpmaktadır. Son derece sakin ve sevecen köpeklerdir. Soğuk havalara karşı dayanıklı değillerdir. Bu nedenle soğuk havalara karşı önlemler alınmalıdır. Aksi halde birçok hastalıklara kapmasına neden olacaktır. Beagle ırkları yürüyüşü ve koşmayı çok severler. Enerjilerini atabilmeleri için sık sık egzersiz yaptırılmalıdır. Beagle ırklarının genel özelliklerinden bir tanesi cesur olmalarıdır. Ancak ev içerisinde veya bahçede yalnız bırakılmamalıdır. Aksi taktirde huysuz ve tedirgin olacaktır.

Beagle ırklarına kesinlikle ceza verilmemelidir. Ceza vermek onları sinirli ve öfkeli davranışların ortaya çıkmasını sağlar. Her zaman sevecen ve sakin olunmalıdır. Bu ırklarda üstünlük özellikleri vardır. Lider tavırlar sergileyerek, istedikleri her şeyi yaptırırlar. Sahiplerinin sözlerini dinlemeyerek kendi başlarına kararlar alırlar. Liderlik her zaman sahibinin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Aksi taktirde söz dinlemezler ve şımarık davranışlar sergilerler. Beagle ırkları kendilerini lider görmemeleri için küçük yaşlarda eğitim verilmelidir. Liderlik problemlerin ortaya çıkmaması için sahiplerinin net olması daha yararlı olacaktır.

Beagle Köpeğinin Bakımı Nasıldır?

Beagle köpeklerinin bakımı oldukça kolay ve avantajlıdır. Kısa tüylere sahiptirler. Kolay kolay tüyleri dökülmez. Ancak yine de tüyleri düzenli olarak haftada 1 kez taranmalıdır. Bu ırklar yaşlılara ya da tembellere göre uygun köpek değildir. Hareketli olmalarından dolayı enerjik sahiplere ihtiyaç duyarlar. Enerjilerini mutlaka atmalıdırlar. Aksi taktirde köpeğin etrafı dağıtmasına ve sürekli havlamasına neden olacaktır.

Beagle cinsleri kesinlikle soğuk bir alanda tutulmamalıdır. Genetik yapılarından dolayı soğuk havalara karşı dirençsiz kalırlar. Hastalıklara ve bakterilere kapılmamaları için aşılarının tam olması gerekmektedir. Veteriner doktorları tarafından düzenli olarak 6 ayda bir kez tüm kontrollerden geçmelidirler. İki haftada 1 kez yıkanmalıdır. Tüylerinin dökülmemesi için onlara özel şampuanlar bulunmaktadır. Özel şampuanlar ile yıkayarak tüylerini koruyabilirsiniz. Bu sayede tüyleri daha parlak ve daha canlı durmasına yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.