Beagle Köpek Eğitimi

16.10.2016
11

Beagle kelimesinin anlamı ‘küçük’ anlamına gelmektedir. Beag’den türetilmiş olan bu isim Keltçe bir sözcüktür. İyi bir aile köpeği olmasının yanı sıra çocuklara karşı da oldukça sıcak davranmaları ile bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi küçük köpek ırkına giren bu cinlerin boyutları da oldukça küçüktür. Evinizde başka bir evcil hayvan varsa yüksek ihtimalle anlaşamayacaktır. Ama genel olarak Beagle cinsi köpekler hiç saldırgan değildir. Aksine oldukça dost canlısı olan bu köpekleri yürüyüşe çıkardığınızda karşılaştığı yabancı insanlara oldukça sıcak davranmaktadır. Beagle Köpek eğitimi kolay olmalarının yanında birazda sabır istemektedir. Bu köpek cinsi apartman için uygun olan köpek cinslerindendir.

Beagle Köpek Eğitimi

Soğuğa karşı çok dayanıklı değillerdir. Bu nedenle hasta olma eğilimleri de yüksektir. Çok sosyal bir köpektir. Günde 3 4 saat aralıksız yürüyüş yapabilirler. Bir zamanlar avcı köpeği olarak da kullanılan bu köpekler iz sürme konusunda oldukça başarılıdırlar. Dünyadaki en sevecen köpeklerden bir tanesidir. Hiç bir saldırganlıkları yoktur. Sadece yavruyken sosyalleştirilmeyen Beagle cinsi köpekler evde tek başlarına bırakılmamalıdır. Ve başka bir evcil hayvanla da yalnız bırakılmaması önerilir. Yalnız kaldıklarında çok anlaşamayıp hırçınlaşır ve saldırgan hareketler sergileyebilir.

Beagle Köpek Eğitimi

İlk olarak İngiltere’de görülen bu köpekler 1300’lü tarihlerde görülmeye başlanmıştır. 2 farklı tüy cinsi olan beagle vardır. İki türün de kısa tüyleri vardır fakat aradaki fark bir tanesi yumuşak tüylüdür, diğeri ise fırça tüylüdür. Beagle Köpek Eğitimi geniş bir alan gerektirmektedir. Hareket etmeyi, koşmayı çok seven bu cins özellikle avcı içgüdüsü ile sürekli etrafta bir şeyler arar gibi gözükürler. Kuyrukları da sürekli hareketlidir. Genellikle tavşan, bıldırcın ve diğer kuş avlarında kullanılan bu köpek bir dönem balık avı bile yapmıştır. Bu cins köpeklerin zamanında Harrier ve İngiliz tazısı köpek cinslerinin çiftleşerek üretildiği tahmin edilmektedir. Ortalama olarak 12 – 15 yıl yaşayan bu köpek cinslerinin boyutları da şu şekildedir: Erkeklerde boy uzunluğu 30 ile 36 cm arasında değişmektedir. Dişilerde ise bu uzunluk yine aynıdır. Boy uzunlukları aynı olsa da ağırlık konusunda biraz farklılık vardır. Erkek olanlar dişilere göre biraz daha ağır olabilmektedir. Erkeklerin ağırlığı yavrularda 8 kilo iken yetişkin cinslerde 14 kiloya kadar çıkabilmektedir. Dişilerde ise bu ağırlıklar 7 – 13 kg arası değişim göstermektedir.

Köpek Bakımı

            Beagle köpek eğitimi oldukça kolaydır. Eğitimlerine küçükken başlandığı takdirde çok hızlı sonuç alınabilen bu köpeklerde öncelikle tuvalet eğitimi verilmesi önerilmektedir. Çok akıllı olan bu köpekler verdiğiniz bütün emirleri heen anlayıp uygulayacaktır. Eğitimi yapılırken yanınıza size rehberlik etmesi izin profesyonel bir eğitmenin de olması bu eğitim süresini oldukça kısaltacaktır. Halk arasında bu ırk köpekler ‘koku avcısı’ alarak da adlandırılmaktadır. Çok keskin burunları olan bu ırka, bu kadar iyi koku alma özelliği avcılık yaptığı dönemlerde kazandırılmıştır. Düzenli olarak aşılarını yaptırdığınız zaman ve günlük gerekli egzersizleri yaptırdığınız zaman çok fazla sağlık sorunları ile karşılaşmazlar. Günlük egzersizlerini yapmazlarsa vücutlarında yağlanmalar oluşabilir. Bir dönem narkotik köpeği olan bu köpekler aynı zamanda arama köpeği olarak da kullanılmıştır. Enkaz altında kalan insanları kurtarmada yardımcı olan bu köpekler birçok can kurtarmışlardır.

Genellikle sarı, siyah ve beyaz renklerinin karışımından oluşan bu köpekler genellikle 2 veya 3 renkli olmaktadır. Beagle köpek eğitimi doğru verildiği zaman çok faydalı olmaktadır. Fakat köpeğiniz verilen emirleri uygulamadığı zamanlarda onlara ceza vermemeniz gerekmektedir. Eğitimlerine 6 veya 7 aylıkken başlandığı takdirde hiç bir sorun çıkmadan eğitimleri hızlı bir biçimde ilerleyecektir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.