Belçika Kurdu Köpek Eğitimi

Belçika kurdu cinsi köpekler, adından da anlaşılacağı gibi, kökeni Belçika’ya dayanan köpeklerdir. Belçika kurdu, çok hareketli ve enerji dolu bir köpek cinsidir. Hareketi ve enerjisi ile doğru orantılı olarak, çalışmaya ve her türlü işe dayanıklı ve istekli bir yapısı vardır. Yaklaşık olarak 10-15 yıl arasında ömürleri olan Belçika kurtları, tüm hava şartlarına da uyumlu ve sağlam yapılı köpeklerdir. Belçika kurtlarının, aşırı derecede koruma içgüdüsü vardır. Sahipleri ile aralarında çok özel bir bağ vardır ve koruma içgüdüsü yüksek olan bu köpeklerin sahipleri için yapamayacakları hiçbir şey yoktur. Oldukça hareketli ve enerjisi yüksek olan Belçika kurtlarının bu yapıları, yüksek koruma içgüdüsü ile birleşince, oldukça saldırgan olabildikleri için, özellikle ilk defa köpek sahibi olacak kişiler için, hiç uygun bir köpek cinsi değillerdir.

 

Belçika kurtları genel olarak bekçilik ve polis köpeği olarak yetiştirilirler. Güçlü bir vücut yapısına sahip olan Belçika kurdunun, yüksek enerjisi nedeniyle, egzersize çok fazla ihtiyacı olan bir köpek cinsidir. Tüm gün yürüyüş ya da egzersiz yapsalar dahi, enerjileri tükenmez. Bu nedenle Belçika kurdu sahiplerinin, yürüyüşleri aksatmadan köpeklerinin enerjilerini atmalarına yardımcı olmaları şarttır. Bakımları çok zor olmayan Belçika kurtları, apartmanda bakılmaya uyum sağlamalarına rağmen, bahçede daha mutlu olacak ve daha iyi bakılacak köpeklerdir. Bahçeli evlerde mükemmel bir bekçi görevi görebilmektedirler. Sahiplendiği alanı ve sahibini büyük bir bağlılık ile koruma içgüdüsüne sahip olan Belçika kurtları, oldukça cesaretlidirler ve bir tehlike sezdikleri takdirde oldukça tehlikeli olabilirler.

Belçika Kurdu Köpek Eğitimi

İş yapma konusunda oldukça istekli olan Belçika kurtları, boş kalmayı sevmezler ve boş kaldıkları zaman oldukça stresli olabilirler. Belçika kurtları oldukça iştahı yerinde bir köpek ırkıdır. Yüksek oranda harcadıkları enerjinin bir sonucu olarak, yüksek enerjili bir beslenme programına ihtiyaç duyarlar. Sağlıklarının korunabilmesi için, beslenmesine ciddi anlamda dikkat edilmesi gerekmekte ve ihtiyaç duyduğu enerjinin sağlanması, yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için önemlidir. Genel olarak hastalıklara karşı oldukça sağlam bir yapıları olan Belçika kurtları, tüm iri cins köpeklerde görülebilen kalça sorunlarını yaşamaya yatkın köpeklerdir.

 

Belçika Kurdu Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır?

 

Belçika kurtları genel olarak sakin yapıda olan bir köpek cinsidir. Ancak sahiplerine ve sahip oldukları alana olan bağlılıkları ile koruma içgüdülerinin birleşmesinden kaynaklı olarak, çok tehlikeli olabilirler. Sahiplerine karşı bir tehlike olabileceğini düşündükleri anda, ciddi bir şeklide saldırganlaşabilirler. Çocuklarla arası çok iyi olan Belçika kurtları, kesinlikle çocuklara zarar vermemekle beraber, çocukları korkutma eğiliminde olabilirler. Bu özellikleri düşünüldüğünde, çevrelerine rahatsızlık ve zarar vermemeleri adına, mutlaka iyi bir eğitimden geçirilmelilerdir.

 

Özellikle saldırgan tavırlarının önüne geçebilmek için, daha yavru döneminde iken, sosyalleşme eğitimlerinin tamamlanması gerekir. Sosyalleşme eğitimi için, sıklıkla kalabalık ortamlara sokulması gereken Belçika kurtları, böylelikle yabancı insanlara karşı saldırgan olmayacaklardır. Sosyalleşme süreçleri tamamlanmayan Belçika kurtları, yüksek koruma içgüdüleri ile hareket etmelerinden kaynaklı olarak, çevreye zarar verebileceğinden, bu eğitimi almamış Belçika kurtlarının, asla başıboş olarak bırakılmaması ve bu anlamda gereken tedbirlerin köpek sahibi tarafından alınması çok büyük önem taşımaktadır.

Belçika Kurdu Köpek Eğitimi

Belçika kurtları, eğitime oldukça yatkın bir köpek cinsidir. Yeni şeyler öğrenmeyi çok seven Belçika Kurdu Köpek Eğitimi  bu anlamda fazla zorlu bir süreç değildir. Öğrenmeye çok hevesli olan bu köpeklere verilen temel itaat eğitimi de, eğitmen tarafından doğru verildiğinde, saldırganlık özelliğinin bastırılmasında büyük rol oynamaktadır. Çok zeki ve öğrendiğini unutmayan bu köpek cinsinin bu anlamda da eğitimi oldukça kolaydır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.