Bernese Mountain Dog Köpek Eğitimi

İri bir ırk olan Bernese Mountain Dog ırkı aynı zamanda İsviçre Dağ Köpeği olarak da bilinmektedir. Tüyleri çoğunlukla siyah olmakla birlikte pas rengi ve beyaz lekeleri bulunmaktadır. Pas rengi lekeler gözlerinin üzerinde, yanaklarında, göğüsünüz her iki tarafında, bacaklarında ve kuyruğunun altında bulunurken beyaz lekeler ise göğsünde, başında ve patilerinde bulunur. Her iki renkteki lekeler simetriktir. Soğuğa dayanıklı olması için siyah ve çift katlı bir kürk yapısı vardır. Tüylerinin uzunluğu ne çok kısa ne de çok uzundur. Kafası geniş, kulakları üçgen şeklinde ve aşağı doğru düşüktür. Gözleri her zaman koyu renklidir ve burnu da siyahtır.

 

Bernese Mountain Dog köpek ırkı tam bir aile köpeğidir ancak ev içerisinde bakımı uygun değildir. Mutlu olabilmesi için geniş bir ortama ihtiyaç duyar. Tüyleri sık olduğu için sıcak ortamları sevmezler. Sıcak ortamlarda deri hastalıkları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle en ideal bakımı soğuk iklimlerde olmaktadır. Eğer sıcak iklimde de beslenecekse güneş altında bırakılmamalı kendisine özel olarak mutlaka serin gölge bir yer hazırlanmalıdır. Aksi takdirde cilt ve deri hastalıklarından kurtulamazlar. Mevsim geçişlerinde tüy dökerler. Haftalık olarak tüy ve deri bakımı yapılmalıdır. Mümkünse her hafta kuru şampuan ile yıkanmalı ve bunun ardından da tüylerine bakım yapılmalıdır.

Bernese Mountain Dog Köpek Eğitimi

Tüy bakımı özellikle mevsim geçişlerindeki tüy dökme dönemlerinde daha bir önem kazanmaktadır. Hem sağlıklı yaşamaları hem de vücut gelişimleri için düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekmektedir. Köpeğinizle her gün yürüyüş yapmak hem köpeğinizin egzersiz ihtiyacını karşılayacak hem de onunla aranızdaki ilişkinin kuvvetlenmesine olanak sağlayacaktır. Köpekler için eğitim ilk şartı onlarla iletişim sağlayabilmeniz olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

Bernese Mountain Dog köpek ırkı İsviçre kökenli bir ırktır. İsviçre Alplerinde çiftlik evlerinde yetiştirildiği, koyun ve sürüleri gütmek, bekçilik, arama ve kurtarma faaliyetleri ve yetenek yarışmaları için yetiştirilerek kullanıldıkları yapılan araştırmalarla ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca 18.yy. da ünlü ressamların yaptıkları tablolarda izlerine rastlanmaktadır. Farklı ırklarla karşılaşmalarıyla bu ırk soyunun tükenmesi ile karşı karşıya kalınmış ancak İsviçreli profesörler tarafından 19.yy. sonlarına doğru saf ırklar toplanarak koruma altına alınmışlardır.

 

Bernese Mountain Dog ırkının tam bir aile köpeği olduğunu belirtmiştik. Bunun en büyük nedeni çocukları çok sevmeleri, nazik ve neşeli olmalarızdır. Çocuklarla hiç sıkılmadan saatlerce birlikte vakit geçirebilirler. Eğer çocuğunuza hayvan sevgisi kazandırmak için bir köpek ile büyümesini istiyor iseniz Bernese Mountain Dog köpek ırkı sizin için en doğru seçim olacaktır. Edindiğiniz bir Bernese Mountain Dog köpeği çocuğunuza iyi bir arkadaş olup hem çocuğunuza hayvan sevgisini aşılayacaktır hem de evinize iyi bir bekçi olacaktır.

Bernese Mountain Dog Köpek Eğitimi

Zekâları çok yüksektir ve bu nedenle de kolay eğitilebilirler. Bernese Mountain Dog Köpek Eğitimi dikkat etmeniz gereken tek nokta 18 aylıktan büyük bir Bernese Mountain Dog köpeği size ve ailenize alışmakta zorluk çekecektir. Bu nedenle evinize bu ırktan bir köpek almayı düşünüyorsanız anne sütünden kesilir kesilmez eve alıp küçükken size alışmasını sağlamalısınız. Hiç bir saldırganlıkları olmadığı için sosyalleşmeleri çok kolay olmakla birlikte çevreye, ailenize ve çocuklara hiç bir zararı yoktur. Nazik yapıları nedeniyle eğitimleri sırasında onu kırmamak için elinizden geleni yapmalısınız. Çok sosyal köpekler oldukları için yabancılara karşı da iletişimleri kuvvetlidir. Ancak bu bir köpek için istenen bir durum değildir. Bu nedenle yabancılara karşı nasıl davranması gerektiği ve yabancılardan gelebilecek tehlikelere karşı iyi eğitilmelidir. Her köpek türünde olduğu gibi Bernese Mountain Dog Köpek Eğitimi de erken yaşlarda başlamalı ve kademeli olarak sürdürülmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.