Beşiktaş Köpek Eğitimi

Köpeğin verilen komutları kısa sürede algılayıp bunlara cevap vermesi yani kısaca köpeğe verilen eğitimin ne kadar sürede olumlu sonuçlanacağı köpeğin ırk kalıtım köpeğin özel yetenekleri ve en önemlisi de eğitici personele bağlıdır.

Köpek eğitiminden kısa sürede olumlu sonuçlar alabilmek için eğitimci ve köpeğin uyum içerisinde olup köpeğin eğitimi den pozitif bir enerji alması gerekir. Eğitici personel köpeği sevmesi bu konuda eğitimli olması köpeğe sözünü geçirebilecek otoriter yapıya sahip olması ve köpeğe karşı çok sabırlı olması gerekir.

Beşiktaş köpek eğitimi hizmetleri içerisinde;

  • 6 aylık yavru köpek eğitimi
  • 6- 12 aylık köpek eğitimi
  • 12- 15 aylık köpek eğitimi
  • 15- 18 aylık köpek eğitimi hizmetleri verilmektedir.

0- 6 Aylık Yavru Köpek Eğitimi

6 aylığa kadar olan yavru köpeklerde yeme içme düzeni oluşturma, ismini tanıma tasmaya alıştırma eğitimlerinin yanı sıra duyu organlarını geliştirmeye yönelik eğitimler verilir. Koku alma duyusunu geliştirme, işitme duyusunun geliştirilmesi yani sese karşı duyarlılık kazandırmak, görme duyusunu geliştirmek gibi.

Beşiktaş Köpek Eğitimi

6- 12 Aylık Köpek Eğitimi

Tek kelimeden oluşan emir komutları öğretilir. Gel git bak yat kalk hayır dur otur gibi temel itaat komutları öğretilir. Ayrıca ara bul tut atla gibi ileri itaat komutları da bu dönemde öğretilir.

Bekçi asker ya da polis köpeği olarak yetiştirilmek istenen köpeklere fiziki güç geliştirme çalışmaları yaptırılır. Tırmanma yükseklik engel atlama denge uzunluk gibi eğitimler verilir.

Köpeğin güven duygusunu geliştirmek için engel eğitimi verilir. Engel eğitimin köpeğin yatıp sürünerek bir tünelden geçmesi sağlanarak yapılır.

12- 15 Aylık Köpek Eğitimi

Temel itaat ve ileri itaat eğitimleri bu dönemde verilir.

Temel itaat eğitimi köpek eğitiminin temelidir. Amacı her emri aynen uygulayan bir köpek yetiştirmektir Temel itaat eğitimi ileride verilecek olan özel eğitimlerin temelini oluşturur.

İleri itaat eğitiminin amacı eğitmenin köpek üzerindeki etkisini arttırarak köpek ve eğitmen arasındaki güveni sağlamaktadır.

Destek eğitimleri de bu dönemde verilir. Amacı ise köpeğin genel bilgisini arttırarak fiziki gücünü geliştirmek.

Genel bilgi eğitiminde ise saldırganlık bina mağara gibi yerlerin aranması suda boğulmalarda kurtarma iz takibi silah sesine alıştırma gibi konularda eğitim verilir.

15- 18 Aylık Köpek Eğitimi

15 ve 18 aylık dönemi kapsayan köpek eğitiminde köpeğin alacağı göreve göre eğitim verilir.

  • Koruma ve bekçi köpeği eğitimi
  • Devriye köpeği eğitimi
  • Keşif köpeği eğitimi

Beşiktaş Köpek Eğitimi bütün bu hizmetleri veriyor.

Köpek Eğitiminin Temel Kuralları Nelerdir?

Köpek eğitiminde en önemli olan temel unsur köpekten ne istendiğini köpeğe açık ve net bir şekilde ifade edebilmektir. Bunun için köpeğe bir komut verilirken mutlaka bunu el ve vücut işaretleri ile desteklemek gerekir.

Verilen komutların tek heceli olmasına ve her komutun hep aynı ses tonuyla verilmesine dikkat edilmelidir.

Komutların köpek tarafından net bir şekilde anlaşılabilir olması açısından sürekli tekrarlar yapılmalı. Çünkü köpek ırk özelliklerine ve psikolojik durumuna göre bazen komutları anlamakta güçlük çekebilir. Bu nedenle de eğitmen sıkılmadan bıkmadan sürekli aynı komutları vermelidir.

Köpeklerin yine ırk yaş cinsiyet vb. özelliklerine göre dikkat süreleri farklılık gösterir. Köpeklerin dikkat süreleri genel olarak 10 dakika ile 20 dakika arasında değişmektedir bu nedenle de eğitimler esnasında mutlaka aralar verilmeli.

Köpekler eğitilirken ceza ve ödül sistemi üzerinden eğitilir. Ödül olarak ta her başarılı hareket sonrasında sevgiyle başı okşanarak bir ödül maması verilmelidir. Bu nedenle de köpeğin 0 – 6 aylık döneminde günün belli saatlerinde ve belli aralıklarla oluşturulmuş bir yemek düzeni öğretilmiş olması komutları öğrenebilmesi açısından büyük önem taşır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.