Boerboel Köpek Eğitimi

Dünyada yaşayan bir çok köpek türünün arasında, en güçlü ve en kuvvetli türlerinden biri olan Boerboel cinsi köpeklerden bahsetmek istiyorum. Evde bakmaya uygun olan bir köpek türü değildir. Kökenini incelediğiniz de Güney Afrika ırkından geldiğini görürsünüz. Sahibine çok bağlı bir hayvan olmasına rağmen yabancılarla iletişimi hiç yoktur. Bakımı zor bir hayvan olduğu için eğitilmesi de zordur. Bundan ötürü bu hayvanı aldıysanız eğitimi için uzman kişilerden yardım almanız gerekir. Ama hızlı bir öğrenme yetisine sahiptir. Boerboel Köpek Eğitimi adı altında bir araştırma yaparsanız bu bilgilere ulaşırsınız. Ben bu yazımda sadece eğitim değil tabi ki, birçok konuda sizi bilgilendirmek istiyorum. Mesela hayvanın dış görünüşünü incelerseniz kangal cinsi köpeklere benzediğini rahatça görebilirsiniz. Bu ne demek? Ağır ve iri cüsseli hayvanlardır. Mastiff cinsi köpekleri de andırırlar. Diğer hayvanlar ile anlaşması kolaydır. Tabi ki eğitimden sonra.

Renk olarak bakarsanız kahverengi tonları hakimdir. Boy olarak 60 ila 75 cm arasında değişir. Ağırlık olarak da 90 kg bulmakla beraber, 70 kg nin altına inmezler. Enerjisi çok yüksek bir tür olmasından dolayı, aşırı bir egzersiz ihtiyacı duyar. 10 km ye kadar yürüyebilir. Her gün düzenli egzersiz yaptırmanız gerekir. Bu özelliklere sahip bir hayvanı evde bakmanız, yukarıda da dediğim gibi çok mümkün görünmüyor. Boerboel cinsi köpekleri düzenli olarak fırçalamanız gerekir. Boerboel ırkının geçirebileceği hastalıklara bakarsanız, kas – iskelet sistemi rahatsızlıklarını görürsünüz. Dayanma gücü yüksek bir hayvandır. Bulunduğu ortamın iklim şartlarına da rahat uyum sağlar. Hafızaları kuvvetli, yetenekli hayvanlardır.

Boerboel Köpek Eğitimi

Önemli bir bilgi daha vermek istiyorum. Boerboel üretiliş sebebine baktığınızda, çiftlik evlerini aslanlardan korumak için üretildiğini araştırdığında karşınıza çıkar. İyi bir şekilde eğitilmemiş, sosyalleştirilmemiş bir Boerboel cinsi bir köpek, çok saldırgan olabilir. Tabi ki uzman birisi tarafında eğitilirse, özellikle çocuklara ve kadınlara karşı kibar ve hassas olacağını görürseniz. Ama eğitilirse tabi. Eğitilmeden bakan insanlar yüzünden bakımını yasaklayan ülkeler mevcuttur. Mesela Danimarka’ da yasaklıdır. İnsan olsun, hayvan olsun bir çok konuda eğitim şart. Eğer bir köpek bakacaksanız, sadece kendinizi değil, çevrenizi de düşünmeniz gerekir. Size zarar vermez çevrede birine zarar verebilir.

Bu tarz köpekler mastif sınıfına dahildir. Mastif sınıfı köpekler de oldukça güçlü ve iri hayvanlardır. Koruma olarak kullanabilecek hayvanlardır. Evinizi, işyerini, korumak için bu cinsi bakabilirsiniz. Çiftlik hayvanı olarak kullanımı çok yaygındır. Kendine çok güvenen bir ırka sahip olan bir hayvandır. Sezgileride çok kuvvetlidir. Bahçeli bir eve sahip olsanız da şehir de yaşıyorsanız şayet, bu cins bir köpeği yavru iken edinin ve mutlaka eğitim aldırın. Şehir dışında, ya da ıssız bir ortamda yaşıyorsanız, eğitime gerek kalmadan sizi ve ailenizi koruması için bakabilirsiniz. Çünkü sahibine kölelik dercesin de bağlı bir hayvandır.

Boerboel Köpek Eğitimi

. Çocuklarla ve bayanlarla da iyi anlaştığı için, sizinle ve aileniz ile güzel bir yaşam sürebilir. Ama dediğim gibi şehir merkezinde yaşayacak iseniz, bahçeli bir eve de sahip olsanız, Boerboel Köpek Eğitimi konusun da bilgi sahibi olup, uygulamanız gerekiyor. Bu yazdıklarımdan Boerboel cinsi köpeklerin canavar bir ırk olduğunu sakın düşünmeyin. Anlatmak istediğim bu ırkta bir köpek bakmak istiyorsanız, mümkünse yavru iken edinip, eğitim aldırmanız. Sonuçta insan olsun, hayvan olsun, canlıların büyük bir kısmını eğitebilirsiniz.

İnsanoğlunun köpek cinslerine karşı ilgisi değişiktir. Kimisi süs köpeklerine bakmaktan hoşlanırken, kimisi de gösterişli, cüsseli, koruma becerisi yüksek olan hayvanlardan hoşlanır. Eğer siz ikinci gruptaysanız Boerboel cinsi bir hayvan edinebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.