Border Collie Köpek Eğitimi

Bu tür en zeki ırklar arasında tanımlanmaktadır ve oyun çoban köpeği kategorisindedir. Yaklaşık 50 cm yüksekliğinde, 12–25 kg ağırlığında bir köpek ırkıdır. Uzun ve ipeksi tüyleriyle dikkat çeken bu köpek ırkı, yetenek yarışmalarında başrolde olan köpek ırklarındandır. Aşırı zeki ve eğitimi kolay olan bu ırk daha çok ailelerin tercihi olmaktadır.

– Refleksleri çok gelişmiş ve iyi bir çoban köpeğidir.

– Disiplinli ve eğitilebilir ve sevecen bir ırktır.

– Hareketli, egzersiz ihtiyacı fazlaca olan bir ırktır.

– hızlı koşarlar ve çobanlık görevi üstlenebilirler.

– Farklı ve zor hava koşullarına dayanıklıdır.

Border Collie Köpek Eğitimi

Border Collie Köpek Eğitimi, ödüllendirme yöntemi ya da clicker yöntemi ile sağlanan bir eğitim şekli olmakla birlikte bu köpek ırklarının eğitilmesi diğer ırklara göre daha kolay olmaktadır. Doğru bir yöntemle eğitilen bu ırkların eğitimleri de ömür boyu kalıcı olmakta ve sahibine sadık olarak yaşamaya ve varsa görevine devam etmektedirler.

Köpek eğitiminin temel amacı sahibi ile köpeğin birlikte uyumunu arttırmak olsa da , ilişkilerini kuvvetlendirmek ve köpeğin dış çevreye adaptasyonunu sağlamaktır. Bu eğitimlerin tümü uygulama esnasında pozitif eğitim uygulanmalıdır. Aksi uygulandığında çok daha olumsuz davranış sorunları oluşmasına neden olacaktır. . Eğer eğitim sırasında ve sonrasında kaba kuvvet uygulanırsa, bu köpeği ve köpeğin davranışlarını olumsuz yönde etkileyecek, yeni davranış bozuklukları oluşmasına neden olacaktır. ve bu bozuklukların giderilmesi çok zor olduğundan bu tarz bir eğitime asla başvurulmamalıdır.

Köpek Bakımı

Border Collie Köpek Eğitimi, ödüllendirme yönteminin yanı sıra ve clicker yöntemiyle de verilebilir. Bu yöntemlerde elde edilen sonuçlar çok başarılı olmaktadır. Ancak bu eğitimi veren kişilerin konularında uzman ve profesyonel çalışma şekliyle eğiten kişiler olması sağlanmalıdır. Aksi durumda geri dönüşümü olmayan olumsuzluklarla karşılaşıla bilinmektedir. Her köpeğin eğitimi olduğu gibi bu ı Border Collie ırkının da eğitimi sırasında sabır önemlidir. Yavruyken başlaması amaçlanan eğitim çok daha başarılı sonuçlar vermekle birlikte, köpeğinizin daha kolay eğitilebilmesi sağlanmaktadır.

Bu cinsin çoban köpeği olması günlük belirli periyotlarda yapması gereken hareketler ve aktiviteleri normal bir köpek ırkına nazaran arttıracaktır. Bu ırkların da doğası gereği ihtiyaç duydukları bu hareket ve aktiviteler belirli periyotlarda yapılmaz ise köpeklerin psikolojik ve fiziksel olarak etkilenmesi kaçınılmaz olacak ve gelişimlerini önemli oranda etkileyecektir. Ancak bütün illerde bulunan köpek eğitim merkezleri bu gibi eğitim hizmetlerini vermekte ve basitçe köpeğinizin gerekli egzersizleri yapmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu ırk köpeklerin çoban köpeği olduğumasın korumacılık içgüdüsünü de ortaya çıkarır.

Border Collie Köpek Eğitimi

Border Collie köpek eğitimi çok detaylı bir konudur. Bu sebeptendir ki dikkatli olunmalı ve analiz edilen ve dikkatle sıralanan bir sırayla uygulanmalıdır. Farklı alanlarda verilen eğitimlerin başlamaları, tuvalet eğitimi, temel itaat eğitimi, yavru köpek eğitimi, ileri itaat eğitimi olarak sıralanabilmektedir. Bu eğitimlerin uzman ve yetkin eğitmenler tarafından profesyonel tarzlar kullanılarak verilmesi gerekmektedir. Ayrıca bugünün eğitim merkezlerinde merkezde eğitim verilebildiği gibi köpeğin ve sahibinin ortak yaşam alanında da eğitim seçenekleri sunulmaktadır. Ve bu durum da köpek eğitimi esnasında köpeğinizin rahat hareket etmesini sağlamaktadır. Köpeğinizin oyun olarak algılamasının sağlanacağı bir eğitim stili uygulanması en doğrusu karar olacaktır. Çünkü bu ırk köpekleri de oyun oynamayı severler ve eğitimi de oyunmuş gibi görürlerse eğitime daha çok eğlenerek katılacak ve eğitim sırasında asla ve asla sıkılmayacaktır. Bu da köpeğinizin kolay eğitilmesini için önemli bir etmen olacaktır.

Sonuç olarak, zeki bir köpek olan Border Collie, evde beslemek için uygun bir köpek olup çoban köpeği görevini de en etkili bir şekilde yerine getirebilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.