BullMastif Köpek Eğitimi

  1. Yüzyılda ortaya çıkan bu ırk, Bulldog ve Mastiff ırkının melezlenmesi ile iyi bir av köpeği olarak ortaya çıkmıştır. Güçlü yapısı ve ürkütücü yüz ifadesi ile polis, Ordu ve av esnasında koruyucu köpek olarak en çok kullanılan bir ırk olmuştur. Bu ırk köpeklerin boyu erkeklerde 60 – 70 cm, dişilerde ise 60 – 65 cm arasındadır; kilo ise erkeklerde 50 – 60, dişilerde ise 45 – 50 civarında olduğu bilinmektedir. Geniş yüzü kırışık, burnu basık olan oldukça güçlü olan bu ırkın burun yapısı siyah ve iridir. V şekilde kulaklara sahip olan BullMastif ırkı sırtı kısa ve düzdür. Tüyleri kısa ve sert yapıda genellikle siyah renk üzerine kaplan desenli olan bir ırktır.BullMastiff ırkı köpeklerin ortalama yaşam süreleri 8 ile 11 yıl arasında değişim göstermektedir.

BullMastiff Köpeği Karakter Yapısı

Güçlü bir yapıya sahip olup, kışkırtılmadığı sürece sakin olan tehlike anında korkusuzca atılan bir köpektir. İnsan sevgisine ilgili olan çocuklara karşı insiyatif gösterirler. Bir yere kapatılmaktan çok hoşlanmayan bu ırk diğer köpeklere karşı saldırgan bir tutum sergileyebilirler. İnsanlara karşı oldukça mesafeli durmaktadırlar. Salya akıtma ve horlama özellikleri vardır. Hem güvenilir bir bekçi köpeği hem de iyi eğitildiğinde güçlü bir av köpeği olabilirler. Sosyalleşmesi için küçük yaşta eğitim verilmesi gerekmektedir. Açık alan köpeği ev içinde beslenmeye gerekli hareket sağlandığında uygundur. Ufak da olsa bahçe olması bu ırk için çok önemlidir. Büyük arazileri sever bu bölgeyi yaşam alanı olarak kabul eder ve bu bölgeyi korumayı çok iyi bilirler. Diğer cinslere oranla daha zeki ve dikkatlilerdir, bu yüzden güvenlik için en uygun köpekler arasındaki listede üst sırada yer alırlar.

BullMastif Köpek Eğitimi

BullMastiff Köpeği Bakımı

Büyük gövdelerini taşımasında bir sıkıntı olmaması için bu ırkın bakımında en dikkat çekici nokta tırnak bakımıdır tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi gerekmektedir. Tüyleri haftada iki defa taranması yeterlidir. Kilo almaya müsait olan bu ırk köpeklerin beslenmesine ve düzenli egzersiz yapılmasına önem verilmelidir. Sıcak yerlere karşı hassasiyetleri vardır. Yatkın olduğu hastalıklar arasında göz hastalıkları, obezite, mide dönmesi, diz displazisidir. Bu hastalıkların önceden belirlenip, önlem alınması için veteriner kontrollü yapılması ve gerekli görülen tedavilerin zamanında yapılması bu ırkın yaşam süresini arttırmaktadır.

BullMastif Köpek Eğitimi

Yapısı gereği sert olan bu ırkı eğitmek oldukça zordur sevecen ve itaatkar taraflarının yanı sıra inatçı kimlikleri de zaman zaman rol göstermektedir. Diğer ırklar gibi küçük yaşta eğitilmeleri daha kolaydır. Koruma içgüdülerinden dolayı polis ve ordu için yetiştirilen ırklardan biridir. İyi bir eğitim usta bir güvenlik köpeği yetiştirmek mümkündür.

BullMastif köpeği eğitimi için dikkat edilmesi gereken en önemli husus disiplini elden bırakmamak gerekir, insan ilgisine ve sevgisine hayran olan bu ırk disiplini kaybettikten sonra bir daha adapte olması oldukça zordur. Eğitime ilk olarak tasma eğitimi ile başlanmak gerekmektedir. Tasmayı çekmeden yürümesi, daha sonra vücudu ağırlaşması ile kontrolü zor olan bir köpektir. Bu açıdan verilen ilk eğitimin bu yönde olması gerekmektedir.

Açık alanda egzersiz yapılması ve bu egzersizlerin düzenli olması bu ırk için çok büyük önem taşımaktadır. Hantal bir yapıya sahip olan bu ırk köpekler tembelliğe çabuk alışmaktadır. Bundan dolayı yapılan egzersizler günlük olarak yapılmasında büyük fayda sağlamaktadır.

Tuvalet eğitimi verilen komutlarla kısa bir süre içinde gerçekleşmektedir.

Güvenlik açısından yetiştirilen bu köpekler sahiplerine itaatkar olup disiplinli bir ruhsal yapıya sahiptirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.