Caddebostan Köpek Eğitimi

Caddebostan İstanbul’un Kadıköy ilçesinin bir semtidir Anadolu yakasında yer almaktadır. Erenköy ve Çiftehavuzlar arasında yer almaktadır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde; Caddebostan semti adeta kaçakların saklanma yeri haline gelmiştir. Döneminde polislere bostancı denilmekte olup buralarda kol gezen bostancı devriyelerinden dolayı semte önceleri “Cadı Bostanı” denmiştir. Cemal Paşa’nın burayı almasından sonra ise semt “Cadde bostanı” olarak anılmaya başlanmıştır. Daha sonra ise “Cadde bostanı” zamanla değişime uğramış ve Caddebostan olarak kalmıştır.

Geniş bir sahil şeridine sahip olan semt Fenerbahçe Dalyan’dan Tuzla’ya kadar uzanan sahil şeridinin küçük bir kısmıdır. Sahil köpek gezdirmek isteyenlerin yoğunlukla kullandığı bölümdür. .Hayvan sever bir semt olan Caddebostan Köpek Eğitimi ve bakımı için hizmeti veren birçok işyerine sahiptir. Evimizin sevgili bireyleri köpekler için verilen eğitimler Temel İtaat ve İleri Düzey İtaat olarak ikiye ayrılmaktadır.

Caddebostan Köpek Eğitimi

Temel İtaat; her köpeğin alması gereken eğitimdir. Bu eğitim döneminde köpeğin sahibine itaat etmesi için gerekli komutlar ve davranışlar öğretilir. Eğitimin başarılı olabilmesi için köpeğin çevresi ile iletişimi maksimum düzeyde olmalıdır. Temel itaat eğitimine başlama yaşı altı ila on iki ay arasında olabilir. Koruma eğitimi için hazırlanan köpeğe temel itaat eğitimi, köpeğin koruma ve kendine güven duygusunun zayıflatılmaması için on ikinci ay içinde verilmeli ancak bu ana kadar köpek koruma içgüdüsü ve cesaretini kuvvetlendirmek için çalıştırılmalı ve temel itaat komutlarına alıştırılmalıdırlar.

Köpeğiniz belirli bir görev için yetiştirilmeyip , ev arkadaşınız olacaksa eğitimine altıncı ay içinde başlayabilirsiniz ancak bu ana kadar yani sekizinci haftadan başlayarak köpeğinize komutları kesinlikle zorlamadan ve oyun arasında en fazla beş dakikanızı ayıyarak öğretebilirsiniz.

Temel itaat eğitiminde köpeğiniz size itaat etmeyi öğrenir ve verdiğiniz komutları uygulamaya çalışır. Bu eğitim dönemi içinde köpeğiniz yedi adet temel komut öğrenecektir. Köpeğin bu komutlara tamamen uyum süresi 30-40 gündür.. Eğer köpeğin herhangi bir karakter problemi (dengesizlik, agresiflik, korkaklık vb.) yoksa 4 hafta sürer. Her ırk ve zekâdaki köpeğin alabildiği ve alması kesinlikle şart olan en önemli eğitim seviyesidir. Temel itaat eğitimi olmayan köpeğe diğer eğitimler verilemez.

Köpek Bakımı

İleri İtaat Eğitimi; Temel İtaat eğitiminin bir üst düzeyidir. Hem günlük hayatta kullanacağınız hem de şova yönelik komutları içerirken temel itaatten en büyük farkının köpeğin ileri itaatte tasmasız olmasıdır. Köpeğin üzerindeki tek yaptırım gücü otoritedir. Bu nedenle her köpeğin alabileceği bir eğitim değildir. İleri itaat alacak köpeğin temel itaatinin mükemmel olması gerekmekte bu koşullar sağlandığı takdirde eğitim 4 hafta sürmektedir. Bu eğitim özelliği köpeğinizin öğrendiği komutlar takip komutuyla tasmasız yürümesi, otur ve yat komutlarını uzaktan hem sözle hem de işaretle yerine getirmesi, gel komutu ve bekle süresinin temel itaate göre daha uzun olması ve benzeridir.

İki eğitim içinde; en iyi köpek eğitimi ve bakımının yapıldığı yerler, profesyonelce; bu konularda eğitim almış ve uzmanlaşmış, kişilerin çalıştığı köpek eğitim merkezleridir. Caddebostan köpek eğitimi konusunda profesyonel hizmet sunan birçok işyerine sahiptir.

Gelişmiş tüm ülkelerde her türlü eğitim bakım hizmetleri, bu tür merkezlerin dışında verilememektedir. Son zamanlarda ülkemizde Tarım Bakanlığı köpek çiftliklerini de Ruhsatlandırarak, yaptırım ve denetimleri ile daha sağlıklı hizmet verilmesini sağlanmaktadır.

Köpek eğitiminin önemini eğitim almış ve almamış iki köpeği mukayese ederek daha net anlaşılır. Komutlarınıza cevap vermeyen, ortak yaşam alanınızı dağıtan, tuvalet alışkanlığını edinemeyen bir köpek, ne kadar cana yakın ve kıymetli olursa olsun, birlikte yaşanılabilir bir canlı olmaktan çok yaşamımızı eziyet haline sokan bir canlı olur. Ancak eğitimini profesyonelce tamamlamış bir köpek, ortak yaşam alanını keyifli hale dönüştüren bir övünç kaynağıdır ve de onunla yaşamak bir keyiftir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.