Cane Corsa Köpek Eğitimi

Cane Corsa ırkı köpekler dünya genelinde oldukça tanınmış bir ırktır. Onların bu denli tanınmış olmalarının nedeni laboratuvarlarda genleri ile oynanan köpeklerden olmayan saf ırk olma özelliklerindendir. Ülkemizde çok yaygın olarak bulunmasa da ülkemiz ikliminde yaşayabilen bir ırktır. Orta büyüklükte olan Cane Corsa ırkı köpeklerin en önemli fiziksel özellikleri oldukça çevik, güçlü ve kuvvetli olmalıdır. Cane Corsa ırkı köpekler kuvvetli, dayanıklı ve çevik oldukları için herkes tarafından hayranlık duyulan bir ırktır. Cane Corsa ırkı köpeklere bodyguard köpekler de denmektedir. Koruma ve kollama güdüleri oldukça gelişmiştir. Kas ve kemik yapıları oldukça güçlüdür. Cane Corsa ırkı köpeklerin ağız ve burun kısmı oldukça geniştir. Geniş bir göğüs kafesi vardır. Ön yüz yapısı siyah renktedir. Vücudunun her yeri kaslıdır ve kasları oldukça sıkıdır. Cane Corsa ırkı köpeklerin derileri oldukça kalın olmak ile birlikte ayak tırnakları koyu renktedir.

Cane Corsa Köpek Eğitimi

Cane Corsa ırkı köpekler ev içerisinde ya da apartman hayatında kolaylıkla beslenebilecek bir ırktır. Çünkü ev içerisinde oldukça uysal bir yapıları vardır. Sahiplerine ya da bakıcılarına asla zorluk çıkarmazlar. Aksine sakinlikleri ile onlara yardımcı olurlar. Cane Corsa ırkı köpekler eğitilmeye eğilimli köpeklerdir. Sahipleri ya da bakıcılarının kendilerine vermiş oldukları eğitimlerin kendileri için faydalı olduğunu bilirler. Koruyucu ve kollayıcı özellikleri oldukça gelişmiştir. Çocuklar ile arası iyi olan Cane Corsa ırkı köpeklerin sahiplerine ya da bakıcılarına karşı da oldukça sevecen bir yapıdadırlar. Cane Corsa ırkı köpeklerin koruma ve kollama güdülerinin aşırı gelişmiş oldukları için bekçilik yapabilme özellikleri vardır. Korudukları alan ve çevreye kimseyi yaklaştırmazlar.

Agresif yapıları olmadığı için bu ırklar kavgacı bir özelliğe sahip değillerdir. Ancak bu ırkı besleyecek sahipler daha önce köpek eğitim ve bakımı konusunda tecrübeli olmak zorundadırlar. Tecrübeli sahiplere ihtiyaç duyan Cane Corsa ırkı köpeklerin diğer köpekler ile arası hiç iyi değildir. Bulunduğu ortamın hâkimi olmak isterler. Cane Corsa ırkı köpekler yabancılara karşı oldukça mesafeli ve ön yargılıdırlar. Cane Corsa köpek eğitimi bu ırka sahip olmak isteyen kişilerin önceden almaları gereken eğitimlerden biridir. Cane Corsa ırkı köpekler yavruyken iyi bir eğitime tabi tutulmalıdırlar. Sosyalleşmeleri tam olarak oturmayan ve yavru iken yeterli eğitim almayan Cane Corsa ırkı köpekler büyüdüklerinde büyük sorunlar ortaya çıkarırlar.

Köpek Bakımı

Cane Corsa ırkı köpeklerin yabancıları karşı her zaman saldırma hisleri vardır ancak sahiplerinin misafirlerine karşı oldukça anlayışlı davranmaktadırlar. Bu ırk için geniş bahçeli bir ev ortamı tam aradıkları yaşam alanı olarak göze çarpmaktadır. Yeterli egzersizleri karşılanırsa apartman hayatında da yaşarlar. Cane Corsa ırkı köpekler İtalyan kökenli kuvvetli ve güçlü köpek ırkındandır. Bekçi köpeği ya da bodyguard köpeği olarak da adlandırılan bu köpekler insanları seven ırklardandır. Yardım severlikleri oldukça gelişmiştir. Geçmiş yüzyıllarda savaşlarda yaralıları taşımakta insanlara yardım etmişlerdir.

Cane Corsa Köpek Eğitimi

Eğitimleri konusunda temel itaat eğitimine yavru iken başlamak gerekir. Temel itaat eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamaları ileri itaat eğitiminde zorlanmamalarını sağlayacaktır. Eğitimlerde gösterdikleri her başarı sonrası ödüllendirilmeleri gerekmektedir. Aslında Cane Corsa ırkı köpekler için en büyük ödül sahibinin ya da eğiticisinin onlara verdiği sevgidir. Eğitimlerdeki başarıları sonrası ödüllendirilmeleri onları bir sonraki eğitim aşamasında güdülenmelerine neden olacaktır. Cane Corsa ırkı köpeklerin sosyalleşmeleri için dışarda ve parklarda gezdirilmeleri yabancı insanları ve diğer köpek ırklarını görmeleri gerekmektedir. Eğitimlerini engelli parkurlar şeklinde yapılmasına uygun bir ırktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.