Çekmeköy Köpek Eğitimi

Herkesin bildiği üzere köpekler insan dostu hayvanlardır. Yeri geldiğinde insanları, evleri işyerlerini ve benzeri konutları korurlar. Yeri geldiğinde ise bir ekip (polis ekibi vs.) ile çalışarak onların işlerini kolaylaştırmış olurlar. Köpekler hayvanlar içerisinde en kolay eğitilebilecek hayvanlardır. Bunlar için ülkenin her bir yerinde tabi ki iyi bir eğitim sürecinden geçerler. Günümüzde köpeklerin tuvalet eğitimlerinden itaatine kadar her türlü konuda uzman eğiticiler tarafından hizmet sunulan kurum/merkezler bulunmaktadır. Bu köpek eğitim merkezlerinden birisi de İstanbul’un bir ilçesi olan, Anadolu Yakası’nda bulunan Çekmeköy ’dür.

Çekmeköy Köpek Eğitimi için kurulan merkezde; ırk, cins, renk vs. ayırt edilmeksizin her türlü köpeğe eğitim verilmektedir. Eğitimin temel amacı itaate önem gösteren sadık köpekler yetiştirmektir. Eğitim programında; itaat, tuvalet eğitimi, olumsuz istenmeyen davranışı düzeltme gibi eğitimler yer alır. Aynı zamanda eğitimin yanında köpeğin enerjisini egzersiz ile atması sağlanır. Eğitim merkezi hiçbir şekilde şiddet uygulamaz. Köpeklere şiddet yerine ödül ile eğitim verilir. Böylece onlar bir sonraki eğitim gününde daha da iyisini yapmaya çalışırlar.

Çekmeköy Köpek Eğitimi

Köpeklere onların dili ile yaklaşan, merhametli ve cesaretli eğitimciler eğitim verir. Bu köpek eğitim merkezinde alanında uzmanlaşmış, tecrübe sahibi olmuş hayvan sever eğitimciler yer alır. Bu şekilde uzman kadrosuyla ve disiplinli bir şekilde ilerleyiş ile çevrede baya tanınmış köpek eğitim merkezi haline gelmiştir. Köpekler ile dost olmaya çalışan eğitimciler moraller bozuk olduğunda veya halsiz kaldıkları durumda o gün köpeklere eğitim vermezler. Çünkü köpekler hassas yapılı hayvanlar olduğundan mutsuz ortamdan kolay etkilenirler. Pozitif yöntemler doğrultusunda eğitim veren bu merkez köpeklere yönelik eğlenceli bir ortam da oluşturur. Eğitimi oyun gibi sunan uzman eğiticiler, köpeklerin eğitim sürecinde izlenen bu yöntem sayesinde köpeklerin eğitimleri kavrama ve eski alışkanlıklarını üzerlerinden atma sürecini en aza indirir.

Çekmeköy Köpek Eğitimi

Çekmeköy ’de bulunan köpeklerin eğitildiği merkeze eğitim görmek amacıyla gelen köpekler, öncelikle uzman eğiticiler tarafından incelenir. Bu inceleme sonucunda hangi köpeğin hangi eğitime kısa veya uzun cevap vereceği tespit edilir. Testi geçen köpekler öncelikli olarak temel ders sayılan ‘temel itaat eğitimi’ verilir. Alınması mecbur olan bu eğitim köpeği diğer eğitimlere daha kolay alışmasını ve köpeğin sosyalleşmesini sağlar. Bu tür eğitim süreçlerinde köpeklere dost gibi, nazik bir şekilde davranış göstererek eğitim verilir. Eğitim merkezinde eğitim gören köpeklerin cinsleri birbirinden farklı olabilir. Bu yüzden her cins hayvanın kendi ilgi alanın göre tasarlanmış ortamlar bulunur. Saldırgan yapıya sahip olan köpekler, daha katı ve disiplinli eğitim görürler. Eğitim gören köpeklerin yaşları verilen eğitimi kavrama süresini etkiler. Köpek ne kadar yavruyken eğitime başlarsa o kadar rahat eğitim süreci geçirir. Yavru köpeğe eğitim veren uzman köpek eğiticilerinin işleri daha kolaydır. Çünkü yavru köpeklerin yıllarca yapmaya alıştığı davranışları olmadığından yeni davranış şekillerini çabuk benimserler.

Köpek Bakımı

Eğitim görmek amacıyla getirilen köpeklerin ırkı, davranışı kadar köpek sahibinin de davranışları ve psikolojisi çok önemlidir. Bundan dolayı eğitim gören köpeklerin sahibini de yakından tanımak isteyen, Çekmeköy’ de bulunan köpekleri eğitmek için kurulan eğitim merkezinde, köpeklere verilen eğitim dışında özel eğitim isteyen köpek sahipleri de olabilmektedir. Verilen bu özel eğitim ile köpek, sahibinin ondan rahatsızlık duyduğu herhangi bir davranışını düzeltmek amacıyla özel ders görür ve buna yönelik özel eğitim programı hazırlanır. Köpeği ile daha güzel iletişim içinde olmak isteyenler ve köpeğinin sosyalleşmiş olduğunu görmek isteyenler için köpek eğitimini sağlayan merkezler bulunmaktadır. Çengelköy’de yaşamını geçiren köpek sahipleri için ilçelerinde bulunan köpek eğitim merkezini gezip görmeleri ve bu doğrultuda karar vermeleri faydalı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.