Chihuahua Köpek Eğitimi

Chihuahua köpekler fazlasıyla küçük bir yapıya sahiptirler. Bu nedenle de daha çok süs köpeği olarak tercih edilirler. Kiloları 3 kg dan fazla olmayan ve en fazla 13 cm yüksekliğinde olan bu köpekler in yapıları görünüşlerinin aksine çok dayanıklıdır. Aynı zamanda çok hızlı, girişken ve enerjik köpeklerdir. Kafa yapıları kubbe şeklindedir. Kulakları vücutlarına göre büyük ve kahverengi ya da açık sarı tonlardadır. Burunlarının çok küçük olması nedeniyle uyurken nefes almakta güçlük çekerler ve bu durum horlama ve değişik sesler çıkarmalarına sebebiyet verir. Tüylerinin renkleri değişebilir. Tüy yapıları kısa ya da uzun olarak değişebilen bir köpektir.

Chihuahua Köpek Eğitimi

Chihuahua Köpeklerin Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüyleri kısa olan chihuahua köpeklerin bakımı, tüyleri uzun olan chihuahua köpeklerine göre daha kolay yapılır. Tüyleri kısa olan chihuahua köpeklerin tüylerinin haftada bir def taranması yeterli olurken, uzun tüylü chihuahua köpeklerin tüylerinin her gün fırça yardımı ile taranması gerekir. Chihuahua köpeklerin ayda minimum bir defa mutlaka yıkanmaları gereklidir. Ancak banyo esnasında normal şampuanlar yerine mutlaka köpekler için özel olarak üretilmiş şampuanların tercih edilmesi gerekir. Bunun yanında yıkama esnasında köpeğin kulak ve gözlerine su kaçırılmamasına çok dikkat edilmesi gerekir. Chihuahua köpeklerin tüyleri çok aşırı dökülmez ama zaman zaman dökülmeler meydana gelebilir.

Köpek Bakımı

Bu tür köpeklerin dişleri tartar oluşumuna müsait olduğu için, diş kontrollerinin devamlı olarak yapılması, devamlı olarak sağlık kontrolünden geçmesi ve oluşmuş olan tartarlar için gerekli temizleme işlemlerinin mutlaka yapılması gerekir. Bu köpeklerin tırnak bakımlarının düzenli olarak mutlaka yapılması gerekir ve kısa tutulması daha iyidir. Aynı zamanda bu köpeklerin kulak bakımlarının ihmal edilmemesi ve haftada bir defa mutlaka ucunda pamuk olan bir çubuk yardımı ile hassas bir şekilde kulaklarına zarar vermeyecek hareketlerle yapılması gerekir.

Bağışıklık sistemi ve sağlıkla ilgili sorunlar yaşanmaması adına chihuahua köpeklerin beslenmelerine de çok dikkat edilmesi gereklidir. Bu köpeklerin kilolarını kontrol altında tutabilmek adına, az ama sık sık yemek yedirilmesine dikkat edilmelidir. Chihuahua köpekler sıcak havaları çok severler ve soğuk havaya karşı dirençleri oldukça düşüktür. Soğuk havalarda hasta olmaması için çok iyi bir şekilde korunması gereken bu köpeklere, soğuktan korunması adına gerekli görüldüğü takdirde kazak giydirilmesi bile uygun olur. Toplam olarak 15 yıl yaşam süresi olan bu köpekler bahçeli evler için çok uygun değillerdir. Daha çok evde yaşamaya uygun bu köpekler aynı zamanda tam bir ev köpeğidir. Çok sevecen ve çok eğlenceli ama çokta kibirli bir yapıya sahip olan bu köpekler aynı zamanda sahiplerine de çok bağlı ve düşkündürler.

Devamlı olarak sahiplerinin yanında olmak istediklerinden sürekli olarak onların peşinden dolaşıp dururlar. Sahiplerine olan sevgilerini çok fazla şekilde belli eden bu köpekler aynı ilgiyi sahiplerinden de görmek isterler. Sahiplerinin yüzünü yalamayı çok sevdikleri için devamlı olarak sahiplerinin yüzlerini yalarlar. Tanımadıkları kişilere karşı saldırgan davranışlar içerisinde bulunabilirler. Çok kıskanç ve inatçı bir yapıları vardır. Bu yüzdende sahiplerini çok kıskanırlar ve asla başkalarıyla paylaşmazlar. Devamlı olarak ısırma eğilimi gösterirler ve daha çok çocukları ısırırlar. Bu sebeple kesinlikle çocukların oyun oynayabileceği köpekler arasında değildir. Sinirlendikleri zaman gözleri hiçbir şey görmediği için yanındakileri ısırmaktan asla kaçınmaz. Vücutları çok küçük olduğu için kendilerini tehlike içerisinde hissettikleri için ısırarak kendilerini koruma altına almaya çalışırlar. Ancak bu durumchihuahua köpek eğitimi ile kontrol altına alınabilir.

Chihuahua Köpeklerin Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Chihuahua köpek eğitimi verilerek ısırma ve saldırganlık eğilimleri kontrol altına alınabilir ve bu sayede sosyalleşmelerine olanak sağlanır. Aynı çok gürültü yapan ve devamlı olarak havlayan bu köpeklerin, havlama konusunda da eğitim almaları şarttır. Çok zeki ve her şeyi rahatlıkla öğrenebilecek bir yapıya sahip olmasına rağmen aynı zamanda da çok kibirli ve inatçı olmalarından dolayı eğitilmeleri de oldukça zordur. Bilhassa bu köpeklerin tuvalet eğitimleri çok zor olur ve diğer köpeklere göre daha fazla zaman alır.

Ancak bu cinste ki köpeklerin hepsi eğitim konusunda sahibine zorluk yaşatmaz. Bazıları verilen eğitimleri kısa sürede başarı ile tamamlarken, bazıları ise verilen eğitimler konusunda sahibinin sabrının sınayacak kadar zor eğitilirler. Ancak böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığı takdirde eğitim vermekten asla vazgeçmemek gerekir. Bilhassa çevresindeki şeylere karşı saldırgan davranışlar içerisinde olmaması adına daha yavruyken eğitime başlanması önemlidir. Aksi takdirde yetişken zamana geldikleri zaman eğitilmeleri ve sosyalleşmeleri mümkün olmayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.