Çoban Köpeği Eğitimi

Köpek eğitimi, köpeklerin insanla buluştuğu ve kaynaştığı günlerde ortaya çıkmıştır. Köpek eğitimlerinin temel kaidesi ve şartı insan ve köpek ikilisinin psikolojik yönden ortak bir anlaşmaya varmasıdır. Bu nedenle köpek eğiticisi, köpeğin fizyolojisini, anatomisini ve psikolojisini iyi bir şekilde öğrenmeli ve eğitim uygulamalarını da bu doğrultuda yapmalı ve yönlendirmelidir. Köpeklerimiz çeşitli ırklarda olup farklı farklı ırkları sayesinde çeşitlilik göstermiş ve bu çeşitliliğe göre de farklı karakteristik özellikler bürünmüşlerdir. Belediyeler hayvanlarımız için barınakları her geçen gün daha da iyileştirmeye başlamış aynı zaman da hayvanlarımız için çeşitli yarışmalar düzenleyerek onları toplumda daha sempatik hale getirmişlerdir. Belediyeler aynı zaman da sokak hayvanları için de barınaklar yaparak hayvanlarımızı koruma altına almaya başlamıştır.

Çoban Köpeği Eğitimi

Bütün köpekler yapıları itibari ile ırk özelliklerinin ortaya çıkardığı ve gerektirdiği görevleri hiç eğitilmeden yapabilirler. Örnek verilecek olursa çoban köpeği, hiç bir eğitim verilmeden hayvanların korunmasını yapmayı bilirler. Bir başka örnek olan Av köpeği de aynı şekilde hiç bir eğitim almadan, avın izini kolay bir şekilde bulmakta ve çıkardığı sesler sayesinde de avını izlemektedir. Yalnız ırk özelliği dışında olan köpeklerin bu görevleri yerine getirebilmesi için özel ve kaliteli bir eğitimden geçmeleri gerekmektedir.

Günümüzde artık bütün medeni olan ülkeler başta olmak üzere polisiye amaçlı, askeri amaçlı ve diğer amaçlarda olmak üzere köpek eğitim okulları açmış bulunmakta ve bu nedenle de köpekleri eğitime almaktadır. Köpekler bizler için tıpkı evimizin bir üyesi ferdi gibidirler aslında. Köpeklerimiz sayesinde bizler can sıkıntımızı dindirmekte ve aynı zamanda da bizlerin yalnızlığını gidermekteler. Köpeklere bakmak bizleri hem zihinsel hem de psikolojik açıdan olumlu yönde etkilemektedir. Bütün bu özellikleri ile günümüzde köpek alımları ve satışları da oldukça artmış ve artmaya da devam etmektedir.

 Köpeklerin Eğitiminde Rol Oynayan Faktörler

Eğitimde ilk olarak insan ve köpek ilişkilerinin rolü kapsamında insan ve hayvanların gerek eğitim gerekse sportif faaliyetlerinde ki çalışmalar da ki başarıları birbirleriyle kurdukları ruhsal yöndeki ilişkiye bağlıdır. Köpek eğiticilerinin her hangi bir köpeği eğitebilmeleri için, iyi bir psikolojik özelliğe ve yapıya sahip olması gerekir. köpeklerimizin eğitiminde rol oynayan faktörler içerisinde diğer etkenler ise köpeğinizin niteliği , eğitimcinin niteliği , sizlerin köpek eğitimi konusunda ki bilgileri , çevre koşulları ve köpek eğitiminde kullanılan araç , gereç ve malzemeler olarak sıralayabiliriz. Köpeklerinizi eğitirken ya da eğitim aldırırken bu kriterlere özen ve dikkat göstermeniz gerekecektir.

Çoban Köpeği Eğitimi

 Çoban köpeği eğitimi ile çoban köpeklerinize güzel bir eğitim aldırarak köpeklerinizin sizlerin vereceği komutlara ve emirlere uymasını sağlayabilirsiniz. Çoban köpeği eğitimi profesyonel ve uzman eğitimci kadroları ile köpeklerinize temel düzey de ve ileri düzeyde eğitimler verilerek köpekleriniz için ve siz köpek sahipleri için yaşam daha zahmetsiz ve yorulmadan geçmektedir. Çoban köpeği eğitimi ile köpeklerinize oturması, kalkması, yatması, beklemesi ve sizleri takip etmesi gibi temel eğitimlerin yanında aynı zamanda da ileri seviye de itaat eğitimi vermektedir. Çoban köpeği eğitimi köpeklerinize oldukça düzenli bir şekilde özen ve gayret sarf ederek köpeklerinizi eğitmektedir. Uygun teknik; taktik ve yöntemlerle köpeklerinizin eğitim aşamalarını kolaylaştırmakta ve daha erken zihinlerinde bu taktiklerin kalması için pratik uygulamalar yapmaktadır. Siz köpek severler köpeğinizin eğitim almasını istiyorsanız; çoban köpeği eğitimi ile çoban köpeği eğitimi veren kurumlarla veya kuruluşlarla irtibata geçerek; köpeklerinizi kayıt ettirebilir ve köpeklerinizin güzel bir eğitim almasında yardımcı olabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.