Doberman Köpek Eğitimi

Doberman, Alman asıllı bir köpek ırkı olmakla birlikte genellikle iş amaçlı kullanılan bir ırktır. Doberman köpek ırkı adını bu ırkı ilk yetiştiren kişi olan Karl Friedrich Louis Dobermann’dan almakta birlikte bu özelliği sayesinde adını yetiştiricisinden alan ilk ve tek köper ırkıdır. Doberman ırkı saf bir ırk değildir. Alman Çoban Köpeği, Danua ve Alman Pinscher, Rottweiler, Beauceron, Manchester Terrier ve Greyhound köpek ırklarından üretildiği söylenmektedir. Doberman ırkı genellikle siyah ya da kızıl renkte olmaktadır. Her ne renkte olursa olsun, yüz, göğüs, ayak üstü ve anüs çevrelerinde pas rengine benzer leke gibi bölümler bulunmaktadır. Dobermanların güneşe karşı hassasiyetleri vardır.

 

Doberman erkekleri 68-72 cm. yüksekliğinde 35-40 kg. ağırlığında, dişileri ise 63-68 cm. yüksekliğinde ve 30-35 kg. ağırlığında olabilmektedir. Yasal olan ülkelerde dobermanların genellikle kuyrukları ve kulakları vücutlarına orantılı olacak bir şekilde kesilerek dik durması sağlanmaktadır. Dobermanlar güçlü ve kaslı yapıları sayesinde asil bir görünüme sahiptir. Bununla birlikte dobermanlar çok hareketli, çevik ve hızlıdır. Dobermanlar bir komutu en fazla 5 tekrardan sonra öğrenebilecek zekâya sahiptir. Bu nedenle eğitile bilirliği çok yüksek bir köpek olması nedeniyle iş amaçlı yetiştirilip kullanılan doberman sayısı bir hayli fazladır. Dobermanlar yüksek koruma içgüdüsü ile sahiplerini ve yaşadıkları ortamdaki kişileri koruma konusunda heveslidirler.

Doberman Köpek Eğitimi

Sahiplerini çok sevdikleri ve benimsedikleri için devamlı sahiplerinin yanında olmak isterler. Yabancı kişilere karşı çok şüpheci yaklaşırlar. Kendisine olan güvenleri en üst seviyede olan bir köpek ırkıdır. Dobermanların derileri ince bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de soğuk iklimlerde beslemeye uygun bir ırk değildir. Genellikle evde beslenmesi uygundur. Eğer bahçede beslenecekse de mutlaka kulübesine bir ısıtma sistemi kurulması gerekmektedir. Dobermanlar dominant davranış sergilerler. Bu nedenle ilk kez köpek besleyecek kişiler bir doberman edinmeden önce mutlaka iyi bir araştırma yapıp karşılaşacakları zorlukları iyice araştırdıktan sonra karar vermelidirler.

 

Doberman ırkının ömrü genellikle 10-12 yıl arasındadır. Dobermanlar iyi bir bekçi ve koruma köpeği oldukları için tercih edilen bir ırktır. Çoğu kişi tarafından bekçi ve koruma amacıyla evlerde beslenmektedir. Bunun yanında iş odaklı bir ırk olduğu için polis ve asker köpeği olarak da yetiştirilmiştir. II. Dünya Savaşı’nda pusu ve tehlikeli durumları tespit etme amacıyla eğitilmiş ve kullanılmıştır. Dobermanlar iş yapmayı çok sevdiklerinden sahipleri ile birlikte bir iş yaparken kendilerini çok mutlu hissederler.

 

Doberman Köpek Eğitimi

Doberman Köpek Eğitimi çok önemlidir. İyi bir eğitim, özellikle sosyalleşme eğitimi almayan bir Doberman çok agresif olabilmektedir. Dobermanlar yularcıda belirttiğimiz gibi bir komutu en fazla 5 tekrarda anlayabilecek kadar zeki bir ırk olduğu için eğitimleri optimum 5 hafta sürmektedir. İyi bir eğitim almış Doberman sahibi ve çevresi ile çok iyi ilişkiler kurabilmektedir. Sahibine çok itaat eder. Doberman Köpek Eğitimi almış bir Doberman evde yalnız başına kalabilir ve eğitimli bir Doberman gereksiz yere havlayarak diğer insanları rahatsız etmemektedir. Dobermana verilecek olan eğitim ne kadar erken aylardan başlarsa o kadar başarılı olmaktadır.

 

İyi eğitilmiş bir Doberman size her şeyiyle itaat ederek iyi ve sosyalleşmiş bir köpek olurken iyi bir eğitim almazsa bunun tam tersi de olabilir. Bu durum Dobermanlar için hiç istenmeyen bir durum olacaktır. Bu nedenle köpek eğitimi konusunda kendinizi yeterli hissetmiyorsanız Doberman Köpek Eğitiminin bu işi bilen uzman kişiler tarafından yapılmasında fayda vardır. Uzman kişiler tarafından yapılacak eğitimin sonunda ise sahibi ile birlikte 1 hafta da oryantasyon eğitimi yapılarak Doberman Köpek Eğitimi istenilen seviyeye getirilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.