DOBERMAN KÖPEK VE EĞİTİMİ

DOBERMAN KÖPEK VE EĞİTİMİ

Köpek eğitimi sizin ve köpeğiniz arasındaki ilişki açısından son derece önem arzeden bir durumdur. Köpeğinizi eğitmek ona yapacağınız en büyük faydalardan bir tanesidir. Bir köpeğin eğitim için en uygun olduğu dönem hayata gözlerini açtığı ilk andan itibaren başlar. İlk 1 yılda köpek eğitime çok rahat yanıt verebilir.  Köpeğe iyi bir eğitim vermek ve onun kötü huylarını düzeltmek için hiç bir vakit geç kalınmış değildir. Yaşı ilerleyen köpekler de eğitime cevap verebilir. Ancak bu genç köpekler kadar kısa sürmez. Köpek eğitimi oldukça zor bir süreçtir. Bu süreç içinde köpek ve sahibi bir takım sıkıntılarla karşı karşıya kalırlar. Ancak eğitim süreci sonunda köpekte oluşan yeni kişilik ile aradaki ilişki eskisine oranla çok daha verimli bir hal olacaktır. Köpek eğitiminde köpeğin ırkı, familyasıda son derece mühimdir. Asi bir ırka mensup olan bir köpeği eğitmek son derece sabır ve özveri gerektirir. Doberman köpekleri bunlardan biridir. Köpek eğitimi doberman ırkı açısından oldukça gerekli bir olaydır.

DOBERMAN KÖPEK VE EĞİTİMİ

Dobermanlar Almanya kökenlidirler. Çoğunlukla siyah ya da kızıl renktedirler. Bu köpekler zayıf görünümlü olmalarına rağmen  oldukça güçlü ve kaslı köpek gruplarındandır. Yerden yükseklikleri 60-70 cm arasındadır. Ağırlıklarıda yaklaşık olarak 35 kg’dır. Doberman köpeklerinin özelliklerinden bir taneside renk ayrımı olmaksızın hepsinde ağız, boğaz, göz, anüs, bacak gibi vücüdun çeşitli bölgeleride bir takım lekeler olmasıdır. Şayet kulakları kesilirse daha sonra dik bir görünüme bürünmektedir. Fakat dünyanın pek çok bölgesinde bu köpeklerin kulaklarının ya da kuyruklarının kesilmesi yasaklanmıştır. Bazı ülkelerde ise uzman veterinerler tarafından bu işlem yapılabilmektedir. Dobermanlar yaklaşık olarak 13 yıl hayatta kalmaktadırlar. Köpek eğitimi doberman ırkına bu süre içinde mutlaka uygulanmalıdır. Oldukça seri ve çevik olan bu köpekler zor olsada eğitime cevap verebilmektedir.

Eğitilmemiş bir doberman köpeği sahibine itaatte bir takım problemler çıkarabilir. Köpek eğitimi doberman grubuna ne kadar erken başlanırsa o kadar kolay ve verimli olacaktır. Çok zeki ve hızlı olan doberman köpeklerin eğitimi son derece profesyonel olan hekimler tarafından yapılmalıdır. Zira eğitim sırasında dobermanlar öfkelendiklerinde geri dönüşümü olmayan bazı hatalar yapabilirler. Eğitimi sırasında mutlaka sahibi yakınlarda olmalıdır. Kaslarını güçlenmesi ile yetişkinlik dönemine giren bir doberman eğer yeterince eğitim almamışsa sahibide üzerinde yeterince otorite kuramamışsa  itaat etmeme ve komutlarını dinlememe gibi durumlara oldukça başvurmaktadır. Fakat iyi bir eğitim almış ise bu durumda sahibinin bütün komutlarına itaat etmekte ve en ufak bir problem çıkarmamaktadır. Normal bir zeka düzeyine sahip doberman 4-5 defa tekrarlanması durumunda kendisine yöneltilen komutları anlama düzeyine sahiptir.

DOBERMAN KÖPEK VE EĞİTİMİ

Oldukça mükemmel bir bekçi köpeği olduğu için dünyanın birçok yerinde beslenmektedir. İş köpeği sınıfında yer aldığı için aktif olduğunda mutlu olmaktadır. Köpek eğitimi doberman cinsi için optimum 5 hafta sürmektedir. Eğitimden başarılı olarak çıkmış bir köpek artık sahibi ile çok daha uygun ilişkiler kurabilmekte, itaatte kusur etmemektedir. Evde yalnız kalabilmekte ve gereksiz yere havlayarak insanları rahatsız etmemektedir. Ayrıca sosyallaşme açısından kendini çok daha iyi geliştirmiş olur ve tanımadığı insanlara karşı sert davranma gereksinimi duymaz. Şayet eğitim süreci sonunda köpeğin herhangi bir alanda yeterli olarak eğitilmemiş olduğu saptanırsa bu durumda köpeğin başarısız olduğu alanda eğitim tekrar verilir. Ardından bu durum tamamlandıktan sonra köpeğin sahibi ile birlikte adaptaston eğitimi verilir. Adaptasyon eğitimi 1 hafta sürer. Sürenin sonunda köpek eğitimi başarı ile sonlandırır.

Etiketler:

Yorumlar
  1. tuncay talay dedi ki:

    Merhabala siyah erkek yavru doberman almayı düşünüyorum pazarlıksız son fiyatlar hakkında mail yoluyla geri bildirim yapabilirseniz memnun olurum. birde temel eğitim almış yavrularınızın fiatını alabilirmiyim