En İyi Köpek Eğitim Merkezi

Köpek eğitimi sanıldığı kadar kolay bir iş değildir aslında. Her şeyden önce ciddi bir sorumluluk gerektirir. Köpeklerinizi eğitmenin en doğru yollarından biri bir eğitim merkezine başvurmaktır. Eğer köpeğinizin bir eğitim merkezinde eğitilmesini düşünüyorsanız iyice araştırma yapmanız gerekmektedir. Köpeğinizi sizler kadar düşünecek ve ona en uygun eğitimi verecek merkezleri araştırmalısınız öncelikle. Bu yazımızda size yardımcı olmak adına en iyi köpek eğitim merkezi olarak “Von Bakaçhan” eğitim merkezini tanıtacağız.

 

Öncelikle “von Bakaçhan” 1994 yılında “Cem Bakaçhan Köpek Eğitim Hizmetleri” adı altında hizmet veren bir kuruluştur. Tesis 21 dönüm üzerine kurulu bir alanı kaplamaktadır. Tesis içerisinde açık eğitim alanları, kapalı eğitim alanları, öğrenci evleri, iz takip alanları bulunmaktadır. Okulun eğitim kursu burada bulunan öğrencilere hem sosyal bir aktivite hem de köpek sporları gibi çeşitli aktiviteler sağlamaktadır. Eğitimde verilen dersler başta okulun kurucusu Cem Bakaçhan ve yardımcı ekibi olmak üzere alanında uzman kişiler tarafından verilmektedir. Diplomalı kurslar iki seviye de verilmektedir. Birinci seviye köpeklerin tarihçesi, köpeklerin davranışlarını anlama, köpeklerde oyun güdüsünü geliştirme,yavru eğitimi, tuvalet eğitimi, temel itaatler gibi konuları içeriyor. Burada derslerin %80 i pratik olarak uygulanma imkanı sağlıyor. İkinci seviye ise “IPO Kursu “olarak adlandırılıyor. Burada uluslararası IPO sınavı kuralları ve IPO itaat, koruma, iz takibi gibi eğitimler veriliyor. İkinci seviye kurslar gece yatılı olarak 2 ay sürerken, gündüz yatılı olmayan eğitim 3 ay sürmektedir.

En İyi Köpek Eğitim Merkezi

Kursun yavru eğitim programında köpeklere nasıl doğru egzersiz ve beslenme uygulanacağı, köpeklerin düşünce ve davranışları, yavru bir köpek ile nasıl iletişime geçileceği ve temel tuvalet eğitimi kazandırılması gibi konular bulunuyor. Bir diğer eğitim ise itaat eğitimi. Köpeğinize doğru itaat eğitiminin verilmesi oldukça önemli. Eğer verilen itaat eğitimi doğru uygulanır ve köpeğiniz tarafından doğru algılanırsa temel disiplin ve liderliği de sağlamış olursunuz. Zamanında verilen doğru itaat köpeğinizin ileri düzeydeki davranışları da uygulamasını kolaylaştıracaktır. İtaat eğitimi “hayır, bırak,al” gibi temel komutları kapsamaktadır. Bunun yanı sıra “kazma, havlama, atlama, ısırma” gibi istenmeyen davranışların da ortadan kaldırılması için kullanılmaktadır. İtaat eğitimi her yaştan köpeğe verilmektedir fakat ne kadar erken davranılırsa başarı oranı da o kadar artmaktadır. Bu yüzden yavru köpeklerin bu eğitimi alması oldukça verimli olmaktadır.

En İyi Köpek Eğitim Merkezi

Bir diğer verilen eğitim ise koruma eğitimidir. Bu oldukça güven verici bir eğitimdir. Fakat bazı şartları da vardır. Öncelikle köpeğinizin bu eğitime uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Bu eğitime uygun olup olmadığını anlamak için ise köpeğinize bir karakter testi yapılmaktadır.

Böylece köpeğinizin koruma için gerekli agresyona sahip olup olmadığı anlaşılacaktır. Koruma için verilen bir eğitim ise “Schutzhund” eğitimidir. Bu bir sınavdır. Bu sınav için eğitilen köpekler genellikle polislik, koruma, iz sürme gibi çalışma alanlarında kullanılırlar. Schutzhund testi üç alanda uygulanmaktadır. Bunlar iz sürme, itaat ve koruma olarak ayrılmıştır. Test her aşamada köpeğin doğal yeteneklerini, kabiliyetlerini ölçmektedir. Köpeklerin bu sınavlardan başarılı olması için aranan özellikler öncelikle köpeklerin dayanıklılıklarını ve cesaretlerini ölçerek çalışma azimlerini saptamaktır. Bu aşamalar en çok Alman çoban köpeklerine uygulanmaktadır.

Çünkü Alman çoban köpekleri bu özelliklerin pek çoğunu taşımaktadırlar. Köpeklerin bu sınavı geçmeleri için aranan en önemli özelliklerden bir diğeri ise bu köpeklerin insanlarla arkadaş olabilme özelliği olması ve takım çalışmalarına uyabilme kabiliyetlerinin gelişmiş olmasıdır.Schutzhund sınavı hem köpekler için hem de eğiticileri için oldukça önemli bir spordur.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.