English Cocker Köpek Eğitimi

  1. yüzyılın ortalarından itibaren adından söz ettirmeye başlayan Cocker cinsi köpeklerin bir tanesi olan English Cocker’lar bir avcı köpeğidir. Genellikle kuş avlarında kullanılır. Zaten ismindeki Cocker sözcüğü bir kuş türü olan ‘çulluk’ anlamına gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi kökeni İngiltere’ye dayanmaktadır. Çok sportif olan bu köpekler, avcı olmanın verdiği içgüdü ile oldukça hareketlidir ve sürekli bir yerleri koklamaktadır. Ortalama olarak 12 ile 15 yıl arası bir yaşam süreleri vardır. English Cocker’ların ağırlıkları yetişkin erkeklerde 13- 16 kilogram arasında değişmektedir. Dişilerde ise bu ağırlık 11-14 kilo arasındadır. Uzunlukları ise erkeklerde 38- 43 santimetredir. Dişilerde bu uzunluk 37- 41 santimetre arasında değişmektedir. English Cocker Köpek Eğitimi de çok zor olmamakla birlikte eğitim sırasında köpeğinizle geçirdiğiniz zamandan keyif alacaksınız. Birçok renk çeşidi olabilen bu köpeklerin en çok görülen reyi düz kızıl renkli olanlardır. Fakat düz siyah ve siyah beyaz renkleri de mevcuttur. Boyutları çok küçük olduğu için bazı kişiler tarafından süs köpeği olarak anılmaktadır.

English Cocker Köpek Eğitimi

English Cocker Özellikleri

Uzun kulakları vardır. Bu kulaklar uzun dalgalı tüyler ile kaplıdır. Yerleri koklayarak ilerlediği zaman kulakları çoğu zaman yere değmektedir. Yabancı hayvanlara ve insanlara oldukça sıcak davranan bu köpeklerin çok fazla saldırganlıkları yoktur. Çok sosyal köpeklerdir ve oldukça hareketlidir. Hareketli olması sebebi ile genellikle bahçeli evlerde yaşaması önerilir fakat apartmanlarda çok fazla yetiştirilmektedir. English Cocker Köpek Eğitimi doğru bir şekilde verildiği zaman havlama konusunu da kontrol altına alabilirsiniz. Bu köpekler Rage sendromu geçirebilen köpeklerdir.

Aslında birçok köpek bu durumu yaşamaktadır. Bu sendrom aniden gelen bir kişilik bozukluğu olarak adlandırılmaktadır ve sonuçları çok tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir. Bu köpekler birden öfkelenir bu öfke durumunda çok saldırganlaşabilirler. Bu süre boyunca hiç bir komutunuzu dinlemezler. Ters bir hareket yaptığınızda size de havlayabilir, saldırabilirler. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaştığınızda onu bir süre yalnız bırakın, kısa sürede eski haline dönecektir. Eğer bu köpekleri apartmanda besleyeceksiniz günlük en az 1 buçuk 2 saat egzersiz yaptırmanız gerekmektedir. English Cocker’lar en çok düş koşu yapmaktan hoşlanırlar.

English Cocker Köpek Eğitimi

Kulakları sarkık olduğu için çok fazla hava almazlar. Bu nedenle kulaklarını açıp güzelce temizlemeniz gerekmektedir. Aksi halde çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz. Tüy dökme sorunu orta derecede olup tıraş edilmeye de çok fazla ihtiyaç duymazlar. En çok görülen sağlık sorunlarının başında kulak hastalıkları gelmektedir. Rage sendromu da yaygındır fakat bu sendrom kızıl olanlarda daha fazla görülmektedir. ‘ farklı spaniel köpek türü vardır. Bunlardan bir tanesi American Cocker Spaniel diğeri ise English Cocker Spanieldir.

English Cocker köpek eğitimi en kolay türlerden bir tanesidir. Çok fazla öğrenme meraklısı köpeklerdir. Çok fazla enerjiye sahip olduğu için de kolay kolay yorulmazlar. Avcı köpekler olduğu için av sırasında kuşları toplamak için çalıların arasında çok fazla gezdiği için bahçelerde de bulduğu her deliği kontrol etmek istemektedir. Banyo ihtiyacı hissettiğiniz anda onları yıkamanızda hiç bir sakınca yoktur fakat kuru şampuan kullanılması daha iyidir. Kuru şampuan onların ilerde yaşayacağı deri hastalıklarını da engellemektedir. Çok popüler olarak beslenen bu köpekler dünyadaki birçok köpek kulübü tarafından da onay almışlardır. Eğer evde beslediğiniz kediniz varsa onlara karşı da oldukça sevecen yaklaşacak olan bu köpeklerin aklında sadece oyun oynamak vardır. Onu evde yalnız başına bırakmamanız gerekir. Yalnız kalmaktan hiç hoşlanmayan bu cins köpekler evdeki eşyalara zarar verebilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.