Gaziosmanpaşa Köpek Eğitimi

Köpeklerin cinsleri bakımından 400’den fazla cinsi vardır. Köpekler bozkurtların alt sınıfında yer almakla birlikte tilki ve çakallarla da akrabadır. Köpekler kedilerle birlikte dünyanın en çok beslenen hayvanıdır. Köpekler sahip olduğu özellikler bakımından tarihler boyu insanların en sadık yardımcılarından biri olmuştur. İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamada bir yardımcı araması sonucu tarihte ilk evcilleştirilen hayvan köpek olmuştur. Yaklaşık olarak bundan 7 ile 10 bin yıl önce insanların avlama faaliyetlerini sürdürdüğü dönemlerde köpekler etkin rol oynamıştır. Bunun yanından köpekler koruma görevinde de bulunmuşlardır.

Dünyada aktif olarak yaşayan pek çok köpek türü bulunmaktadır. Birbirinden oldukça farklı olan köpek türlerinin hepsi 78 adet kromozoma sahiptir. Ayrıca bütün türlerde 319 adet kemik bulunur. Köpekler kas yapıları bakımından insanlara çok benzeseler de köpeklerin üst kısmı insanlara oranla daha kuvvetlidir. Yaratılışları gereği vücut ağırlıkları ön ve arka ayaklarına eşit biçimde dağıtılır. Ancak köpekler bu ağırlıkları ayaklarının üzerinde değil de parmaklarının üzerinde yürüyerek hafife indirir. Ayrıca köpekler köprücük kemiklerine de sahip değildirler.

Köpeklerin diş yapısı, yavru köpeklerde 28 adet süt dişi, ergin bir köpekte ise 42 adet diş şeklindedir. Ayrıca üst ve alt çenede bulunan köpek dişleri benzerlerine göre köpeklerde daha uzun ve keskindir.

Gaziosmanpaşa Köpek Eğitimi

Köpekler insanlarda olunduğu gibi 5 duyu organına da sahiptir. Ancak burunlarının aksine diğer duyu organları daha az gelişmiştir. Köpekler doğuştan renk körü olarak doğarlar. Duyma ve görme duyuları ise doğduktan belli bir süre sonra çalışan duyularıdır. Bunun yanında köpekler yüksek oranda bir koku alma hassasiyetine sahiptir. Bu yüzden narkotik bürolarının olmazsa olmazlarındandır.

Köpeklerin yaşam süresine bakıldığında ise 15 ile 20 yıl arasındadır. Bu süre köpeğin sağlıklı bir yaşam sürmesine, düzenli ve sağlıklı beslenmesine ve de sürekli bir egzersiz yapmasına paralel olarak artış ya da azalış gösterecektir. Dünyada en uzun süre yaşayan köpek ise 29 yıl yaşamıştır.

Köpek türlerinin üreme aşamasına gelmesi için 6 ile 12 aylık bir sürenin geçmesi gerekiyor. Köpeklerde gerçekleşen üreme olayı yaşça küçük olanlarda daha fazla gerçekleşir. Dişi köpekler anne olma içgüdüsünü 6 ile 18 aylık bir süreçte sahip olurlar. Dişi bir köpekte oluşan annelik süreci yılda sadece 2 kez meydana gelir.

Köpeklerin İnsanlara Yardımcı Olduğu Alanlar

Takip Amaçlı Köpek; köpeklerde takip süreci kişinin bir eşyasının kokusunu aldıktan sonra bir başka yerde o kokuyu duyması sonucu başlayan bir evredir. Kişi her an vücudundan belli miktarda dışarıya koku molekülleri yayar. Gerekli eğitim almış bu köpekler o kişinin kokusundan geçtiği yerleri bile tespit edebilir.

Enkazlarda Yardımcı Köpek; yaşanan bir doğal afet sonucu arama-kurtarma faaliyetlerinde köpeklerin rolü oldukça fazladır. Bu anlamda köpekler ilk kez İngiltere’de İkinci Dünya Savaşı süresince oluşan enkazlarda insanları bulmak için kullanılmıştır.

Kılavuz Görevinde Köpekler; bu köpekler seçilirken Alman Çoban Köpeği, Beyaz İsviçre Çoban Köpeği, Düz Tüylü Retriever, Golden Retriever ve Labrador Retriever ırklarından birinden seçilir. Yavru olarak seçilen bu köpekler sütten kesilir kesilmez sahibi olacak kişinin yanına yerleştirilir. Daha sonra bu köpekler, köpek eğitim merkezlerinde gerekli eğitimleri alırlar. Birkaç aydan fazla süren bu eğitimler sonucu köpek ve sahibi günlük aktiviteleri birlikte yapabilecek hale gelirler.

Köpek Eğitimi

Köpekler açısında temel eğitimden ileri eğitime kadar pek çok eğitim türü mevcuttur. Ancak bu eğitimler uzun süreli bir sabır ister. Bunun yanında köpeğin kaliteli bir eğitim alması gerekir. Bu noktada Gaziosmanpaşa Köpek Eğitimi Merkezi sahip olduğu uzman kadrosu ve güvenilir bir hizmet sunması açısından tercih edilmesi gereken yerlerden biridir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.