German Pinscher Köpek Eğitimi

Alman kökenli olan German Pinscher ırkı köpekler, ağırlıkları 4-5 kilogramı anca bulabilen, oldukça minyon yapılı kucak köpekleridir. Zarif bir yapıya sahip olmalarına karşılık, kaslı bir vücuda sahiplerdir. Ön bacakları düz, arka bacakları ise eğimli bir görünüm sergilemektedir. Büyüklüğü kedi patisi kadar küçük patilere sahiptir. Baş ve vücut ölçüleri birbiriyle oldukça orantılı ölçüdedir. Çok güçlü bir çene yapısına sahiptir ve katı cisimleri kemirmekten büyük zevk alır. Genel rengi bal rengi ve kahverengi olarak bilinir.

Kuru gürültü yapmayı çok seven German Pinscher cinsi köpekler, havlamaya karşı aşırı eğilimlilerdir ve havlamayı çok severler. Sert bir mizaca sahip olmalarına rağmen, çok komik hal ve hareketlere sahiplerdir. Hava şartlarından çok çabuk etkilenebilen bu köpek cinsinin, soğuk havalardan iyi korunması şarttır. Soğuk havalara karşı sağlam bir yapıya sahip değildir ve hemen hastalanır. Bu nedenle German Pinscher cinsi köpekler, evde beslenmeleri daha uygun olan köpeklerdir. Eğer bahçede beslenecekse, çok ciddi şekilde soğuğa karşı tedbir alınmalı ve hastalıklardan korunması için soğuktan korunmalıdır.

German Pinscher Köpek Eğitimi

Tüyleri çok kısa olan German Pinscher ırkı köpeklerinin, bu özellikleri nedeniyle tüy bakımlarının yapılması da oldukça kolaydır. Orta derecede tüy dökme özelliği bulunan bu ırk köpeklerin tüylerinin haftada bir kez fırçalanmaları yeterlidir. Köpek şampuanı ile belli dönemlerde yıkanabilir. German Pinscher cinsi köpeklerin egzersiz ihtiyaçları, diğer köpek cinslerine oranla yok denecek kadar azdır. Evde bakılan bu ırk köpeklerin, evde yeterince koşmalarına ve oynamalarına izin verilirse, dışarıya yürüyüşlere çıkarılmasına hiç gerek kalmayacaktır.

German Pinscher Köpek Eğitimi

Sürekli sert eşyaları kemirme içgüdüsü bulunan German Pinscher cinsi köpeklerin bu konudaki takibi iyi yapılmalıdır. Kemirdiği sert eşyaların boğazına kaçması, bu cins köpeklerin oldukça fazla karşılaştığı kazalardan biridir. Ev eşyalarını kemirmemesi için eğitim verilmesi gereken German Pinscher ırkı köpeklerin, kemirme içgüdülerinin karşılanması amacıyla, kendilerine uygun oyuncakları kemirmeleri teşvik edilmelidir. German Pinscher köpek eğitimi anlamında, eğitime oldukça açık bir köpek ırkı olma özelliği taşımaktadır. Oldukça zeki olan bu cins köpekler, eğitime ve öğrenmeye karşı çok başarılıdırlar. German Pinscher köpekler, çok çabuk öğrenme yeteneğine sahip olan köpeklerdir.  Ancak German Pinscher ırkı köpeklere verilen tuvalet eğitimi, biraz zor bir süreçtir. Tuvalet eğitimi konusunda başarıyı yakalayamayan bu cins köpeklerin, tuvalet eğitiminin daha başarılı olması için, yavruluk dönemi bitmeden, daha çok küçükken verilmesi gereklidir. Aksi takdirde, zaten tuvalet eğitimi konusunda başarısız olan German Pinscher ırkı köpekler, kazandıkları alışkanlıktan vazgeçmekte zorlanacak ve tuvalet eğitimi almaları daha da zorlaşacaktır.

Köpek Bakımı

Sahibine karşı olan bağı oldukça fazla olan German Pinscher cinsi köpeklerin, eve kattıkları neşe ve hareket azımsanacak ölçüde değildir. Kendine olan tam güveni, çok gururlu olan yapısı, çok olmasa bile var olan koruma içgüdüsü, inatçı karakterleri ve cesurlukları, en çok bilinen diğer karakteristik özellikleridir. Yabancılara karşı oldukça şüpheci ve sevecen olmayan tavırları vardır. Ancak bu tavırların var olup olmaması verilen eğitime çok bağlı bir durumdur. İyi verilen bir eğitimle, yabancılara karşı duyduğu şüphe tamamen ortadan kalkabilir ve yabancılara karşı daha sevecen davranabilir. Yine German Pinscher cinsi köpeklere verilen eğitimde çocuklara ve diğere hayvanlara karşı davranışları şekillenecektir. Genel olarak kendisine saldırılmadığı ve güvenliği tehdit edilmediği takdirde, çocuklara ve çevredeki diğer hayvanlara saldırgan davranması söz konusu değildir. German Pinscher cinsi köpeklere, eğer gerekli eğitim verilmezse ya da her dediği yapılarak hayır kelimesinin anlamını bilmeden yetiştirilirse, bir süre sonra bu rahatlığa dayanarak, evde söz sahibi olmaya, sahibini yönetmeye başlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.