Golden Eğitimi

Golden Eğitimi retviever cinsi köpek gelmiş geçmiş en akıllı ve en kolay eğitilebilir köpek cinslerinin arasındadır. Bu sebeple golden retviever eğitimi diğer köpeklere oranla biraz daha kolay ve çabuk eğitim verilebilir. Golden retvieverlar evde ve bahçede yaşama adapte olabilen sahibini çok yormayan bir köpek türü ve her dakika sevecen insanlarla çok kolay iletişim kurabilen köpek türüdür. Goldenler cins olarak üç gruba ayrılır. Bunlar Amerikan golden, İngiliz golden ve kanada golden Amerikan ve İngiliz goldenlar yapı itibarı ile daha sakin ve ağır karakterlilerdir ve daha kolay eğitilirler ancak kanada goldenları çok enerjik son derece hiper aktif ve dikkat eksikliği bulunan golden türüdür bu cins diğer gruplara göre eğitimi biraz daha zor olabilir.

 

En başta golden retviever cinsi köpeğinizi aldığınızda yavru olarak almanız önerilir. İlk üç aylık olana kadar diğer bütün köpekler gibi eğitimi imkansıza yakındır. Bu evrede sadece ismini ve gel komutunu öğretebilirsiniz. Diğer komutlar yavruya mantıksız gelecek ve kavramaları anlamaları zorlaşacaktır. İlk üç ayı atlattıktan sonra yavaş yavaş temel itaat eğitimlerini ve tuvalet eğitimini vermeye başlayabilirsiniz. Karantina zamanı bittikten sonra köpeğinizi sosyalleştirmeye başlamalı ve sık sık dışarı çıkarmalısınız. Tuvalet eğitimini vermek için yemekten 15 dk. önce ve 15 dk. sona çıkarmalısınız. Köpeğinize karşı son derece olumlu ve pozitif bir eğitim vermelisiniz şiddete ve sözel şiddete kesinlikle başvurmamalısınız.

Golden Eğitimi

Sonraki dönemlerde eğitimini acele etmeden yavaş yavaş öğretmeli sabırsız olmamalısınız. Köpeğinizle mümkün olduğu kadar konuşmalısınız. Konuşmanız köpeğinizin dilinizi az da olsa anlamaya başlamasını ve komutların ne anlama geldiğini öğrenmesini sağlar. En kolay komutlar gel, otur ve getir komutlarıdır. Öncelikle bunlardan başlayarak eğitime devam ederseniz işiniz daha kolay olur. Pozitif köpek eğitiminde köpeğinizin karakterini bozacak komutlardan kaçınmalı köpeğinizi makina adeta sirk hayvanı olarak yetiştirmeyiniz. golden retvieverlar bodyguard eğitimini kabul edebilecek bir yapıda olmayıp bu tür eğitimlerden uzak durarak köpeğinizin yapısına göre hareket etmelisiniz. sırf sevimli olsun diye iki ayak üstü bekleme pati verme dönme vs. . Komutlarını öğretmeye çalışmayınız. Bu komutlar köpek karakterlerine aykırı hareketler olduğu için köpeğiniz bu komutların mantığını çözemeyecek ve karakterine aykırı hareketler yapması köpeğinizi yoracaktır.

Köpek Bakımı

Özet olarak anlatmak gerekirse golden eğitiminde temel olarak üç aşama vardır. Birincisi karantina süresini doldurmasını beklemek ve hiçbir komuta zorlamamaktır. karantina süresinin sonunda yavaş yavaş ve sabırlı bir şekilde tuvalet eğitimini tamamlamak. tuvalet eğitimini tam anlamı ile kavradık; Husky köpek eğitimi tan sonra diğer sosyal komutlar olan hayır , otur , bekle , gel, git , yerine geç vb. sosyal komutlarda en önemlisi ve sizin işinizi kolaylaştıracak komut hayır komutudur. Bu komutu iyi kavratmalı ve tek seferde yapmaması gereken eylemi sonlandırmasını sağlamalısınız. Hayır, komutu insanlarda olduğu gibi öğretilmeli şiddete başvurmamalısınız öğretimi gayet kolay bir komuttur. Golden köpeğinizi eğitirken aynı anda birden fazla komutu öğretmeye kalkmanız köpeğinizin kafasını karıştırarak öğrenmesini geciktirecektir. bu sebepten tek komutu öğretip kavramasını sağladıktan sonra bir süre mantığın oturmasını sağlayıp diğer komuta geçiniz. Komut eğitimini ödül maması gibi uyarıcı kullanarak değil sizin ile olan iletişiminizi kullanmanız biraz zor olsa da aranızdaki bağı güçlendirerek iletişiminizi üst düzeylere taşıyabilirsiniz. Ancak bu konuda zorlanırsanız ödül mamasına başvurabilirsiniz.

Golden Eğitimi

Komut eğitimi sizin köpeğinizle iletişiminizin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olup köpek ten köpeğe değişen bir durumdur. Bu sebeple diğer köpeklerle kıyaslamayınız ve vermeniz gereken komutları kendi köpeğinizin karakter yapısına göre veriniz. Her köpek her komutu öğrenecek diye bir kaide olmayıp sadece sizin istediğiniz şekilde şekillendirmeden alabildiği kadarını almasını sağlayınız köpek eğitim merkezlerinden olabildiğince uzak durarak hem köpeğinizin psikolojik yapısını hem de aranızdaki bağı zayıflatmayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.