Gordon Setter Kökeni

Gordon Setter kökeni Avrupa kökenli bir köpektir. Görünüş ve boyut olarak orta boyludur. Oldukça enerjik, oyuncu ve zekilerdir. Avcılık konusunda oldukça iyidirler. Tarihte avcılığı konusunda sulak alanlarda, ormanlarda ve düz alanlarda başarıları görülmüştür. Bu günlerde evlerde beslenen ve özellikle Doğal Avrupa’da popülerdir.

 

 Gordon Setter Görünüş Özellikleri

Oldukça enerjik ve atik bir duruşa sahiptir. Görünüş olarak av köpeği özelliklerini taşır. Gözleri koyu kahverengidir. Kulakları her ne kadar uzun gözüküyor olsa da orta boyludur. Kulaklarının uzun gözükmesinin sebebi tüylerinin uzunluğudur. Uzun tüylü ve saçaklı bir görünümde olan kuyruğu düzdür. Tüyleri bazı bölgelerinde daha uzundur. Bunlar kuyruk, kulak, boyun, ayaklardır.Vücudunun diğer bölümlerinde tüyleri normal uzunlukta olur. Tüyleri yumuşak, ince ve düzdür. Genel renkleri siyahtır. Siyah renk üzerinde bazı bölgelerinde koyu kahve, pas ve kızıl renkte desenli olabilir.

 

 Gordon Setter Eğitimi

Gordon Setter severler için sizlerle onun karakterine uygun bakımın ve eğitimin nasıl olacağını Köpek Eğitimi Gordon Setter konumuzu açacağız. Sizler için ufak tüyolar vererek köpeğinizle daha iyi anlaşmanızı sağlayacak, birbirinize daha kolay alışmanızı sağlayacağız.

Öncelikle köpeğinize eve ortama alışması için bir kaç gün tanımalısınız. Evi tanımalı, kendi yuvasına mama kabına alışmalı, evde kimlerle yaşıyorsa onları tanımalı ve güvenmelidir. Tabi ki evde hayvan beslerken en önemli altın eğitim kurallarından bir tanesi tuvalet eğitimidir. Aldığınız köpeğin evinizin bazı kısımlarına tuvaletini yapması hoş olarak karşılanmaz. Bu eğitimleri veremedikleri için çoğu insan evcil hayvanlarını barınaklara sokaklara bırakıyor. Bu zorlu süreci aşacağınıza inanıyorsanız evcil hayvan almalısınız. En temel eğitimimiz tuvalet eğitimidir.

Köpeğinizle bol bol zaman geçirin. Onu tanımaya çalışın ve size güvenmesini sağlayın. Hareketlerini gözlemleyin anlamaya çalışın. Yemeğini yedikten sonra uyumuyorsa eğer onu yarım saatte bir dışarı çıkarmaya çalışın. Bu bir merdivenin ilk sekmesidir.

Sabırlı olmanız ve onu tanımaya çalışmanız lazım. Sonuç olarak bizler gibi insan değiller ve bu işleme alışmaları kolay değil. Dışarı çıkarıp gezdirdiğinizde çişini yapmadan içeri getirmemeye dikkat edin. Çişini yaptığında köpeğinizi abartmadan övün ve ödüllendirin. Bu uygulamayı bir kaç gün sürdürün. Ardından bu süre zarfını biraz uzatıp yarım saatte bir dışarı çıkmak yerine her çıkışın arasına 3 saat koyun. Bu süre zarfında köpeğinizi uygun bir ortamda bulundurun. Sonuç olarak henüz tuvalet eğitimi alıyor. Her an bunu unutup bir yerlere tuvaletini yapması söz konusu olabilir.

Gordon Setter Kökeni

Gordon Setter Kökeni

Bu durumu riske atmayın ve kolay temizleyebileceğiniz bir alanda tutun. Köpekler tuvaleti geldiğinde ya da öğrenip dışarı çıkmak istediğinde bazı değişik hareketler yaparlar. Bu işlemi bir süre sürdürdüğünüzde alışmaya başlayacak ve tuvaleti geldiğinde dışarı çıkarmanız için size işaretler verecektir. Onun tuvaletinin geldiğini anlayıp dışarı çıkarmanız gerekecektir.

Köpeğinizin bir sonraki eğitimi onu yalnız kalmaya alıştırmaktır. Ev içerisinde bakılan köpekler yeri geldiğinde yalnız kalmaya mecburdur. Bu durum onlar için can sıkıcı bir durum olabilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Köğeğiniz evde tek başına kalıyor ise genellikle size seslenmek için çokca havlayacak ve yorulacaktır. Sizi evin her yerinde arayacaktır. Sizi evin hiç bir yerinde bulamadığında evden çıkmak ya da kaçmak isteyecektir. Evden çıkamadığı için genel olarak çok üzülecek ve bu durumdan dolayı strese girecek eve zarar vermeye çalışacaktır. Bir anda psikolojisi alt üst olur ve evin herhangi bir yerine tuvalet eğitimi olmasına rağmen tuvaletini yapabilir.

Siz onun yanında değilseniz kendini cesaretsiz hissedecek korkacak ve üzülecektir. Bu onlar için çok zor bir durumdur. Bu duruma alıştırmak için onu dışarıya çıkmadan önce gezdirmelisiniz. Köpekler gezdiğinde hem yorulacak hem de sizinle zaman geçirmiş olacaktır. Bu nedenle eve geldiğinde sürekli durdukları yere geçecek ve dinleneceklerdir. Bu şekilde evden çıkabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.