Great Dane Köpek Eğitimi

Kökeni Almanya’ya dayanan Great Dane ırkı köpekler, büyük cüsseli, asaletli ve zarif köpeklerdir. Great Dane köpekler, genel özellikleri hemen hemen aynı olmakla beraber tüylerinin rengine göre, kendi içlerinde türlere ayrılmaktadır. Bu türler, kumral Graet Dane, Benekli Grat Dane ve içlerinde en gösterişli olan Alacalı Grat Dane türleridir. Oldukça iri bir cüsseye sahip olan bu köpek ırkı,iki ayağı üzerinde yükseldiğinde, boyu 75 cm’yi bulabilir. Yaklaşık 10 yıl ömrü olan Great Dane cinsi köpekler, daha çok mide ve kalp hastalıkları ile tümörlere karşı hassas hayvanlardır. Bu nedenle beslenmelerine dikkat edilmeli, hassas oldukları hastalıklar göz önünde bulundurularak beslenmelidirler. Ilıman iklimleri seven Great Dane ırkına ait köpekler, soğuk hava koşullarından çok hoşlanmazlar.

Bakımları çok zor olmayan Great Dane cinsi köpeklerin, kısa tüy yapısı nedeniyle, tüy bakımının sert bir fırça yardımıyla, haftada bir kez yapılması yeterlidir. İri cüssesi nedeniyle oldukça zor yıkanabilen bu cins köpeklerin, bu nedenle tüy bakımlarının aksatılmaması ve sıklıkla değil, gerektiği durumlarda yıkanması gerekmektedir. Egzersize karşı olan ihtiyacı, her gün yapılacak günlük uzun yürüyüşlerle karşılanmalıdır. Yapılan yürüyüşlerin sürelerinin bir saatten az olmamasına dikkat edilmelidir. Egzersize olan ihtiyaçları karşılandığında ve gerekli itaat ile sosyalleşme eğitimini alan Great DANE köpeklerin, büyük apartman dairelerinde ya da büyük bahçeli evlerde yaşaması mümkündür.

Great Dane Köpek Eğitimi

Zarif, güçlü ve uzun bir vücuda sahip olan Great Dane ırkı köpekler, tarihleri süresince, savaş köpeği, av ve bekçi köpeği olarak kullanılmışlardır. Günümüzde ise daha çok bekçi köpeği olarak kullanılan Great Dane cinsi köpekler, asil duruşu ve iyi huyu nedeniyle, iyi bir arkadaş olarak da insanların yanında bulunmaktadır. Güvenilir yapısı ve dost canlısı olma özellikleri ile tanınan uysal bu köpek ırkı, ailesine sonsuz bir sadakat ile bağlıdır. Agresif bir yapısı olmayan ve zor sinirlenen Great Dane cinsi köpeklere, ailesini koruması öğretilmemelidir. Ailesine olan bağı nedeniyle, ne kadar uysal olursa olsun, içgüdüsel olarak iri cüssesi ile yabancılara karşı çok saldırgan bir yapıya bürünmesi büyük ihtimaldir. Great Dane köpek eğitimi tamamlanması gereken zorunlu bir süreçtir.  Bu cins köpeklerin doğru eğitilebilmesi ve verilen eğitimin tutarlı olabilmesi için, köpek eğitmeninin, tutarlı davranması ve tutarlı bir eğitim vermesi şarttır.

Great Dane Köpek Eğitimi

Kendine tam olan güveni ve sevgi dolu yapısı nedeniyle kolay şekilde eğitilebilen Great Dane cinsi köpeklerin eğitimine çok küçük dönemlerinde başlanmalıdır. Erken dönemde verilmesi gereken en önemli iki eğitim sosyalleşme eğitimi ve itaat eğitimidir. Gerektiği zaman saldırganlaşabilen bu köpek ırkının bu eğitimlerinin tamamlanması; hareketlerinin kontrol altına alınması ve çok yumuşak huylu bir yapısı varken, çevresine zarar vermesinin engellenmesi önemlidir. Büyük vücut yapısı nedeniyle, daha küçük yaştan, insanların, en çok da çocukların üzerine atlamaması gerektiği öğretilmelidir.

Köpek Bakımı

Great Dane ırkına ait köpekler, insanları çok severler ve özellikle çocuklara karşı çok sabırlıdırlar. Ancak oldukça iri olan cüsseleri ve güçlü yapıları nedeniyle; küçük çocuklarla oynamaları, yalnız bırakılmaları hiç uygun değildir. Çevrelerinde bulunan hayvanlarla, özellikle de diğer köpeklerle genel olarak iyi geçinen Great Dane ırkı köpekleri, bazen de oldukça geçimsiz davranabilir, bu hayvanlara karşı saldırgan davranabilirler. Daha bebeklik döneminden başlanarak, diğer hayvanlarla bir arada tutulan Great Dane ırkı köpeklerinin, sosyalleşmesi sağlanarak; saldırgan tavırlarının önüne de geçilebilir.  Fazla havlamayan, iyi eğitilirse saldırgan olmayan, aksine iyi bir arkadaş olurlar. Great Dane cinsi köpeklere verilen eğitim;  uysal ve sevgi dolu yapıları ile birleşince, onlarla çok özel bir dostluğunda kapılarının açılmasını sağlayacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.