Havanese Köpek Eğitimi

Köpek Irkları ve Farklılıkları;

Bazı ırktan köpeklerin bakımı ve besin ihtiyacı karşılanırken hassasiyet gösterilmesi gerekir. Bu köpeklerin iskelet yapısından tutunda biyolojik yapısına kadar diğer türlere göre değişiklik göstermektedir. Her köpek türünün kendine özgü bir yapısı vardır. Her köpek ırkı aynı besini tüketemez, günlük aktiflik enerjisi aynı olmaz, doğurganlık oranları, tüy dökme, büyüme ve gelişimi vb. unsurlar değişkenlik göstermektedir.

Özellikle küçük ırktan olan köpekler için bakım daha önemlidir. Tüy döken bir yapıya sahip değillerdir fakat tüylerinin hava alması için belli günlerde tüy bakımı yapılması şarttır. Bazı köpekler için bu koşulun olması önemli olmayabilir. Başka bir farklılık ise; besin tüketme durumudur. Hassasiyet gösteren türler vardır, daha uyumlu daha uysal, daha evcil ve daha çok sahibine sadık kalan türdendirler. Bazı köpekler ise tam aksine savunmaya karşı ve koruma amaçlı eğitildiği için ırkından dolayı farklılık gösterecektir.

Küçük köpeklerin günlük spor ihtiyacı çok olmazken büyük ırktaki köpeklerin bu ihtiyaçları gün içerisinde koşu ve yürüyüş ile karşılanması gerekmektedir. Küçük ırklar yapısal olarak az besin tüketip, tükettiği besini çabuk yakan bir metabolizmaya sahiptir. Fakat büyük ırklarda bu böyle değildir. Küçük ırklardan olan Havanese köpek eğitimi için ırkı da hassas gruba dâhil olmaktadır.

Havanese Köpekler Hakkında Bilgilendirme ;

Yapısal olarak küçük ırktan olup günlük besin ihtiyacını az az ve sıklıkla tüketen türdendirler. Küçük yapılı olmalarına rağmen kas yapıları güçlü ve dayanıklıdır. Sahibine bağlı, sadık, hareketli, sevimli, neşeli yapısı ile sosyal bir türe mensuptur. Hassas yapıda oldukları için kilo almaları da kolaydır. Bu yüzden günlük besin ihtiyaçları karşılanırken kalorisi yüksek besinlerden kaçınılmalı dengeli beslenmesine özen gösterilmelidir.

Küçük ırktan olan köpeklerin akıllı olan türlerindendir. Bu yüzden eğitilmeye uygundurlar. Hassas yapılarından kaynaklı olarak köpeklere pozitif yaklaşıldığında sevimli ve sempatik özellikleri ile size cevap vereceklerdir. Ayrıca ses tonundan da etkilenen bu türden köpekler için yumuşak ses tonu ile seslenilmesi ve yaklaşılması önemlidir. Havanese köpeklere yumuşak ve hassas davranmak onların köpek sendromuna yakalanmasının önüne geçecektir.

Yumuşak huylu oldukları için oyun severdir. Hareketli yapısı ile hayat severdir. Ailesine bağlılığı ile bilinen köpek türüdür. Hassas oldukları için aşırı havlama gibi durumları yoktur. Yavru olarak alınır ve küçükten bu havlama öğretilirse bekçi köpeği olma özelliğini bile yakalamış olurlar. Çevresine uyumlu olarak yetiştirildiğinde yabancılara ve ailesine anlayışlı yaklaşımlarda bulunacaklardır. Çocukların en iyi hayvan dostu olabilirler. Ev hayatına uygun köpeklerdir. Sebebi ise; günlük egzersiz ihtiyacına ya da yürüme, koşu ihtiyacı duymamaktadırlar. Günlük yürüyüşe belli aralıklarla çıkarılabilirler. Tüy dökme problemleri yoktur. Fakat tüyleri haftada 2 gün taranarak bakımı yapılmalıdır. Bu tür köpeklerin pati kısmında tüylenme daha çok görülür buralarda ki tüylerin kesimi ve bakımı yapılmalıdır. Çünkü tüyleri dalgalı, kıvırcık, örgülü olabilir.

Havanese Köpek Eğitimi

Havanese Köpek Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ø Hassas köpek ırkına ait oldukları için yumuşak ve anlayışlı davranışlar sergilenmelidir.

Ø Ses tonuna çok dikkat edilmelidir. Yumuşak ses tonu ile yaklaşıldığında köpeği kendinize daha çok çabuk çekebilirsiniz.

Ø Diğer ırklara göre ilgiye ve sevgiye çok ihtiyaçları vardır. Zamanınız oldukça onları sevin ve oyunlar oynayın.

Ø Akıllı oldukları için belli eğitimler verilebilen köpeklerdir. Bunun için belli bir köpek danışmanı ile ya da kendi çabalarınız ile köpeğin temel itaat ve ileri itaat eğitimleri alması sağlanmalıdır.

Ø Yavru iken eğitilmeye başlandığında bekçi köpeği olma özellikleri yüksektir.

Ø Eğitimleri gerçekleşirken her şekilde onlara yumuşak ve kibar davranmak işe yarar.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.