Husky Köpek Eğitimi

Şüphesiz ki köpeklerin doğuştan sahip oldukları insanlara yakınlık duygusu ve içgüdüsel sadakat, onlarla insanların tarih öncesi çağlardan beri süregelen bir birliktelik içerisinde olmasına olanak tanımıştır. Daha yeni doğmuş bir yavru köpek bile her hangi bir eğitime gerek kalmadan insanlara sıcakkanlı olarak yaklaşmaktadırlar. Ayrıca köpeklerin bitmek bilmeyen sadakati sonucu insanlar hiç bir zaman onları hayatından çıkarmayı düşünmemişlerdir.

Tarih öncesi dönemlerden beri insanlar köpeklerden birçok alanda yararlanmıştır. Kimi zaman onları gücünden yararlanmış kimi zaman ise onları birer koruyucu olarak yanlarında bulundurmuşlardır. Günümüzde ise koruyucu görevleri bazı cinsleri için devam eden köpekler genellikle birer dost olarak ailelerin içerisinde yer almaktadırlar. İnsanlar besleyeceği evcil köpeğini seçerken bazıları onun ihtişamlı bir görünüşe, bazıları ise sonsuz sadakat ve koruyuculuk duygusuna sahip olmasını istemektedirler. Bazen de bu iki özelliğin bir arada olduğu köpekler tercih edilir ki bunların arasında muhteşem görünüşleri ile Husky, diğer bilinen adı ile Sibirya Kurtları yer almaktadır.

Husky Köpek Eğitimi

Husky, yaratılışı itibari ile vahşi doğanın bütün ihtişamını kusursuzca sunmaktadır. Yanınızda bir Husky ile geziyorsanız, onun muhteşem görünüşü, düzgün ve parlak tüyleri ve inanılmaz derin bakan renkli gözleri ile dikkat çekmemesi imkânsızdır. Köpekleri sevmeyen bir insan bile o an büyülenmiş gibi izleyecektir. Onları güzel görünmediğini ancak körler söyleyebilir. Husky, oldukça sıcakkanlı ve sevecen bir köpek türüdür. Evinize gelen bir yabancıya bile onu yıllardır tanıyormuş gibi sıcak davranır. Bu da onun kendine hayran bırakan bir diğer özelliğidir. Vücut yapısı çok büyük olmamakla birlikte aile içinde oldukça kolay bir uyum süreci geçirir.

Husky Köpek Eğitimi

Genellikle içgüdüsel olarak grup hayatına alışkın olduklarından, diğer köpeklerle ve çocuklarla oldukça hızlı bir yakınlık kurarlar. Ancak burada aldıkları eğitimin de son derece önemli olduğunu belirtmek gerekir. Onun bakımında dikkat edilmesi gereken ve atlanmaması gereken bir durumda düzenli olarak tüylerinin taranması gerektiğidir. Çok zeki olmakla birlikte aynı zamanda biraz da inatçıdırlar. Bu sebeple eğitilirken biraz sabır gösterilmesi gerekebilmektedir. Kuralları yok etmeyi severler, bu sebeple henüz küçük birer yavru iken eğitimlerine başlanmalı ve sabırlı olunmalıdır.

Temizlik konusunda bir Husky, kedilerde olduğu gibi kendisini temizlemede oldukça başarılıdır. Bu özelliği sayesinde yıl içerisinde sadece bir kaç kez yıkanması yeterli olmaktadır. Ancak tüylerinin en az haftada bir kere taranması gerekmektedir. Tüy dökme dönemlerinde ise bu tarama işlemlerinin günde 1 kereye çıkartılması gerekebilmektedir. Diğer bakım uygulamaları tüm köpekler ile ortak olan durumlardır. Husky’ler oldukça enerjiktirler ve maalesef apartman yaşamı onlar için çok da uygun değildir.

            Husky köpek eğitimi, daha köpeğinizi sahiplenmeden araştırıp öğrenmeniz gereken yani kendinizi hazırlamanız gereken bir eğitimdir. Onun eğitiminizi tam olarak kabul etmesi için sizin ona tam bir liderlik göstermeniz gerekmektedir. Eğer ona lider olanın o değil de siz olduğunuzu kabul ettiremezseniz, düzeltilemez problemlerin başladığını söyleyebiliriz. Bu ırkın oldukça inatçı olduğunu unutmamanız gerekir.

Husky’ler bilindiği gibi normalde sürü halinde yaşayan bir köpek topluluğudur. Sürü içerisinde en kuvvetli olan köpeğin sürünün lideri olduğu ve diğer sürü bireylerinin ona itaat ettiği düşünülürse, eve gelen köpeğe lider olanın siz olduğunu göstermeniz gerekmektedir. Aksi halde liderliği o ele geçirmeye çalışacak ve işiniz oldukça zorlanacaktır. Beslenme konusunda oldukça önemlidir. Lider siz olduğunuz için o siz yemeğinizi bitirdikten sonra yemeli ve yeterli miktarda yediğini düşündüğünüzde önünden tabağını almalısınız. Bu davranışlar onun sizin lider olduğunuzu unutmaması için oldukça önemlidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.