İstanbul Kadıköy Köpek Eğitim Merkezi

21.08.2017
4

Evde köpek beslemek, çok zor bir iştir. Çok sevimli ve hassas olmalarına rağmen; kendi ihtiyaçları gereği, bazı içgüdüsel tavırlarda bulunurlar. Yemek saatinde yaşanan aksaklıklar olduğunda, bazı istenmeyen durumlarla karşılaşmak mümkündür. Bu yüzden, beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi gerekir. Köpek evin içinde yani bahçesiz bir mekanda yaşıyor ise, köpeğin iyi bir disipline ihtiyacı var demektir. Bahçeli bir evde kalan köpek tuvalet ihtiyacını dışarda giderirken, bahçesiz evde yaşayan bir köpeğin tuvalet için dışarı çıkması şarttır.

Günün belli saatlerinde, en az bir kez olmak şartı ile ya da en fazla 2 kez olacak şekilde dışarıya alıştırılması gerekir. Her ne kadar mama kabı her zaman dolu olsa da, aşırı yemesi sağlığı açısından çok büyük riskler taşır. Bu sebeple; beslenme programı ve mama miktarı ile alakalı bazı kurallara uyulması şarttır. Yeni köpek sahiplenen kişilerin; ilk zamanlarda köpeklere verilen komutlara yanıt alamaması, komut dinlemede sorunlar yaşama gibi durumlarla karşılaşması, çok doğal karşılanır. Belli bir düzeni olmayan eğitimsiz köpekler, eğitime ihtiyaç duyarlar. Bu konuda belirli köpek eğitim merkezleri olduğu gibi; İstanbul Kadıköy Köpek Eğitim Merkezi, Kadıköy semtinde faaliyet gösterir.

İstanbul Kadıköy Köpek Eğitim Merkezi

Köpek Eğitim Merkezlerinin Faydaları

Köpek sahibinin eğitim ve disiplin konusundaki eksiklerini tamamlamak ya da eğitim konusunda destek olmak amacı ile, köpek eğitim merkezlerine başvurması faydalı olur. Eğitim merkezlerinde görevli olan uzman eğitmenler ve diğer köpeklerle beraber eğitim verilir. Türkiye’nin pek çok ilinde, köpek eğitim merkezleri faaliyet gösterirler. İstanbul’un neredeyse her semtinde, bir köpek eğitim merkezi mevcuttur. Kadıköy Köpek Eğitim Merkezi’de bunlardan biridir. Yavru köpeklerin eğitim ihtiyaçları olduğu gibi, bazen yetişkin köpeklere de eğitim verilmesi gerekir. Yetişkin köpeklerde, ruhsal durumlarına göre değişen bazı psikolojik tavırlar gözlemlenir. Bu durumlarda; mutlaka bir eğitim merkezine başvurarak, destek almak gerekir. Bazı eğitimlerde de; köpek sahiplerinin, köpeklerinin yanında olması istenir.

Köpeğe verilen eğitimdeki davranışların; evde de devam edebilmesi adına, köpek sahibi ile özleştirilmesi şarttır. Gerekli olan komut, köpek sahibinin sesinin duyulmasıyla sağlanır. Kadıköy Köpek Eğitim Merkezi’nde, köpeklerin kazanması gereken alışkanlıklar üzerine programlar ayarlanır. Tuvalet alışkanlıkları, yemek saati eğitimleri ve dışarda gezinme gibi konularda, eğitim ihtiyaçları karşılanır. Köpek eğitmek, çok ciddi bir disiplin ister. Köpeğe verilen eğitimin her zaman kullanılabilmesi adına, sabırlı olmak gerekir. Eğitimde sürekli tekrarlamalar yapılmasının sebebi, eğitimin kalıcı olması adınadır.

Köpek Cinsine Göre Eğitime Başlamak

Her köpek ırkının farklı kişilikleri vardır. Bu yüzden, eğitimleri de ayrıdır. Bir köpeğe eğitime başlanmadan önce, ırkına çok dikkat edilmesi gerekir. Duygusal bir köpeğe avlanma eğitimi verilmemesi gerektiği gibi, avcı bir köpeğe de aile içinde yaşamayı sağlayan bir eğitim verilmesi uygun düşmez. Kadıköy Köpek Eğitim Merkezi’nde, her cins köpeğin alacağı eğitimler mevcuttur. Köpeklerin; diğer köpeklerle aktivitelere katılması sağlanarak, sosyalleşme adımı gerçekleştirilir. Bu durum; dışarıda gezinirken başka köpekler ile karşılaşıldığında oluşacak tehlikeli durumları, engellemeye yönelik bir tutum kazandırır.

Köpek eğitimindeki temel esas, köpeğin gösterdiği tavırların onay görmesidir. Yapmaması gereken bir tavır sergileyen köpeklere, küçük cezalar verilir. Bu cezalar, köpeklerin istenilmeyen davranışlara engel olmasını sağlar. Cezanın anlamı, şiddet ya da dayak değildir. Bu şekilde verilen eğitimlerde, köpeğin psikolojik durumu bozulur. Eğitimde şiddet; köpeğin ya saldırgan olmasına, ya da korkak olmasına sebebiyet verir. Kadıköy Köpek Eğitim Merkezi’nde eğitim verilirken, köpeklerin psikolojik durumlarına çok dikkat edilir. Eğitime başlanmadan önce; sahibi tarafından, eğitim alacak köpekle alakalı detaylı bilgiler talep edilir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.