Köpek Eğitim Melez

Melez köpekleri eğitimi safkan köpeklerin eğitiminden herhangi bir farklılık göstermez. Ayrıca melez ya da safkan olması sizin ve köpeğinizin arasındaki bağı da etkilemez. Bu bakımından köpek eğitimi melez köpekler için köpeğin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Önce melez köpek nedir bunun açıklamasını yapalım. Melez köpek annesi ve babası aynı cinsten olmayan köpeklerin yavrusu demektir. Safkan köpekler de ise bu durum anne ve babasının aynı cins olmasına dayalıdır. Köpek almadan önce melez mi yoksa safkan bir köpek mi alacağınıza karar verebilirsiniz fakat bir köpeğin melez ya da safkan olması sahiplenecek kişi için çok da bir şey ifade etmemeli.

Köpek Eğitim Melez

            Köpek eğitimi melez köpekler için ilk öğretilmesi gereken şeylerden biri yabancılardan herhangi bir yemek veya ödül almaması gerektiğidir. Zira köpek kaçırma olaylarının çoğu yabancıların köpeklere mama vermesiyle gerçekleşmektedir. Bu nedenle köpeğinizi sadece sizin ve sizin izin verdiğiniz kişiler tarafından mama alması gerektiğini ona öğretmeniz gerekmektedir. Onun dışında ise köpeğinize basit komutları öğretmeye çalışabilirsiniz. Mesela “otur, kalk, ye, git, yakala” gibi komutları köpeğinize öğretmeniz köpeğinizle olan ilişkilerinizi güçlendirecektir. Ama eğer köpeğinizi kendi başınıza nasıl eğitebileceğinizi bilmiyorsanız ve yardıma ihtiyacınız varsa köpeğinizi iyi bir köpek eğitim merkezine götürebilirsiniz ve köpeğinizin öğrenmesini istediğiniz şeyleri köpek eğitim uzmanına ayrıntılı bir şekilde anlatabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizin eğitiminden bağımsız olarak köpeğinizin sergilediği yanlış ve saldırgan davranışları düzeltmek için de köpeğinizi bir köpek eğitim merkezine götürebilirsiniz. Böylece köpeğinize iyi bir eğitim aldırdıktan sonra köpeğinizdeki değişiklikleri farkına varabilirsiniz.

İyi Bir Köpek Eğitim Merkezi Nasıl Seçilmelidir ?

İyi bir köpek eğitim merkezi bünyesinde barındırdığı uzman eğitmenlere göre seçilmelidir. Uzman eğitmenler ne kadar tecrübeli ve profesyoneller ise köpeğinizin eğitiminden cevap almanız o kadar olası olacaktır. Köpeklerin eğitiminde önemli olan bir diğer husus ise köpeğinizin yaşıdır. Eğer köpeğinizi küçük yaştan itibaren bir köpek eğitim merkezine götürmediyseniz köpeğinizin eğitilmesi çok daha zor olacaktır ve eğitime cevap vermesi yavru köpeklere nazaran daha geç olacaktır. Bu nedenle köpeğinizin yaşı geçmeden onu iyi bir köpek eğitim merkezine götürmenizde fayda var.

Ayrıca uzman eğitmenle köpeğinizin anlaşabilmesi çok önemlidir. Eğer köpeğiniz eğitmenine ısınamazsa ondan bir şey öğrenmesi de oldukça zor olacaktır. Bu durumda köpeklerle iyi iletişim kuran ve köpeklerin ne demek istediğini anlayan bir uzman eğitmen bulmak köpeğinizin eğitimi için çok daha faydalı olacaktır. Köpeğinizde hemen bir değişiklik gözlemlemeyi beklemeyin. Köpeğinizin aldığı eğitimi öğrenmesi ve sindirebilmesi vakit alabilir.

Köpek Eğitim Melez

Bu konuda sabırlı olun ve aceleci davranmayın. Köpeğim bu eğitmenden bir şey öğrenemedi diye tüm eğitmenleri dolaşmayın. Sadece sabırlı olmasını bilin ve uzman eğitmenin size önerdiği şekilde köpeğinize davranmaya devam edin. Sizin desteklediğiniz bir şey yaptığında onun kafasını okşayıp mama verebilirsiniz. Böylece köpeğiniz iyi bir davranışta bulunduğunu anlar ve bu davranışları ileriki zamanlarda da tekrarlamaya devam eder. Sizin istemediğiniz herhangi bir davranış sergilediği zamanlarda ona “hayır, sakın” gibi kelimeler kullanarak yüz mimikleriniz ve beden dilinizle ona yaptığının yanlış olmuş olduğunu gösterebilirsiniz ve bir süre sonra davranışını sizin sevmediğinizi ve karşılığında hiçbir şey alamayacağını öğrendiği zaman o davranıştan vazgeçer.

 

Bir köpeğin eğitmeninde sadece eğitmen önemli değildir aynı zamanda sahibinin tutumu ve davranışları da çok önemlidir. Bilinçli bir köpek sahibi olarak ona neyin iyi veya neyin kötü olduğunu göstermeniz gerekmektedir. Onu kötü kişilerden koruyacak birkaç alışkanlık öğretmeli ve kendiniz de onun güvenliğini sağlamalısınız.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.