Köpek Eğitimi Alman Kurdu

Alman Kurdu dünyadaki köpek ırkları arasında en sevilen ve en popüler olanlarındandır. İri bir cüsseye sahip olmasına rağmen cana yakın oluşu ve muhteşem fiziği, karakteri ile tercih edilen köpek ırklarının arasındadır. Karakter yapısının cana yakın oluşundan dolayı tam bir aile köpeği olabilir. Çocuğunuzla yan yana saatlerce bırakabilirsiniz, gözünüz arkada kalmaz. Çocuğunuza zarar vermek şurda dursun ona gelebilecek her türlü tehlikeden sizi koruyabilir. Sosyal bir yapıya sahip olan Alman Kurdu aynı zamanda güvenilir bir bekçi köpeğidir. Sosyallik ve bekçilik özelliğini belli bir dengede tutabilen bir özelliğe sahiptir. Bu özelliklere sahip saf kan Alma köpeğidir.

 

Temel İtaat Eğitimi Nasıl Olmalıdır

 

Temel itaat eğitimi günlük hayatınızdaki temel itaat kurallarını içermektedir. Bu itaat eğitimi temel itaat sevk kayışı ile verilmektedir. Bu itaat kayışı ile köpek sahibinin otoritesi altına girmeye alışır. Bu eğitimde önemli olan köpeğin sahibi ile tek başına değil yanında birileri varken yani kalabalık ortamlarsa, sokakta, onu kışkırtabilecek ortamlarda da sahibinin dinlemesi ve onun sözünden çıkmaması önemlidir. Temel itaat eğitimi 6 ya da dokuz aylıkken başlar. Eğer köpekte dengesizlik ve itaatsizlik sorunu yoksa 4 haftada tamamlanır Alman Kurdu size bu konuda da kolaylık sunacak bir köpektir. Temel itaat eğitimi aldıktan sonra köpek diğer ileri eğitim seviyelerine geçebilir. Temel itaat eğitimlerini tam anlamıyla almayan köpek ileri derece eğitime geçemez. Bu eğitimde tel kurallar takip, otur, yat, otur-bekle, yat-bekle ve hayırdır.

 

Köpekler günlük yaşamda yürüyüşe çıkmaktan çok hoşlanırlar. Köpeğiniz zıplarken siz tasmayı takamazsınız bu durumda otur komutunu vermeniz lazım. Otur konutunu alan köpek için bu komutun anlamı şudur: “Sakince durmalıyım ve sahibimin tasmamı takmasını beklemeliyim. Köpek bu duruma alıştıktan sonra köpek tasmayı eline aldığınız zaman hemen gelir ve önünüzde durur. Köpeğiniz ile herhangi bir yere gittiğinizde, dışarıya çıktığınızda ve onunla oynadıktan sonra köpeğinize otur komutunu vererek ona liderin kim olduğunu hatırlatabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizle dışarıya çıkarken ona liderin siz olduğunu belli etmek istiyorsanız siz daima önden çıkmalısınız. Ayrıca dışarıda yürürken de siz daima bir adım köpeğinizden önde gitmelisiniz ve kafanız dik bir halde yürümelisiniz ki sizin onun lideri olduğunuzu kavrasın.

 

Köpek Eğitimi Alman Kurdu

     

Köpek Eğitimi Alman Kurdu

       Köpek eğitimi Alman Kurdu liderlik eğitimi de önemlidir. Köpeğiniz aileyi bir sürü düşünür ve kendini o sürünün bir parçası olarak algılar. Köpeğinize onun kimin lider olduğunuzu öğretmek için eğitimini 6 ya da dokuz aylıkken yaptırmalısınız. Bu eğitim süresini geçen köpekleri eğitmek ve sözünüzü dinlettirmek pek mümkün olmayabilir. Köpeğinize belli saatlerde yemek verin, 20 dakika yemeği önünde bulundurun. Köpeğinizle dışarıya çıkarken önce kapıdan siz çıkın, köpeğiniz yanında uzanmayın ya da oturduğunu zaman boy olarak ondan yüksekte bulunun, köpeğinizi küçük çocuklarla yan yana bırakmayın, yanınıza gelip kendini sevdirmeye çalıştığında onu sevmeyin ve siz çağırdığınızda yanınıza gelmesini sağlayın, koltuk kanepe gibi eşyalarınızın üzerine çıkmasına izin vermeyin yani evdeki eşyaların ve onun sahibi olduğunuzu belirtin. Köpeğinizin bırak ve hayır komutlarını yerine getirdiğinde onu ödüllendirin.

 

Gel komutunu öğrenirken tasması boynunda takılı olmalıdır fakat bu tasma uzun olmamalıdır. Gel komutunu bir kez vermelisiniz ve Gel-gel art arda iki kez tekrar edilmemelidir ki köpek bu komutu yanlış anlamasın. Eğitim süresi kısa tutumalısır ki köpek sıkılmasın 5-15 dakika aralıklarla üç kez yapabilirsiniz. Gel komutunu yerine getiren köpeğinizi ödüllendirerek onun davranışını pekiştirebilirsiniz.

Üç kural çok önemlidir. Köpeği kafese kapatmak, eğitim ve ödüllendirme ve zamanlama. Köpeği kafese kapatarak tuvalet eğitimini daha rahat öğretebilirsiniz ayrıca tasmasını mutlaka takmalıyız. Köpek eğitiminde yaşları ile orantılı tuvalete çıkarmak en önemlidir. ‘ yaşındaki bir köpek 2 kez tuvalete çıkarılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.