Köpek Eğitimi Boxer

Köpek Irklarında Gözlenen Değişiklikler;

Köpekler ırklarına göre yaşayış şekilleri ve tavırları değişiklik göstermektedir. Yaşama koşulları olarak bazıları sıcak ve soğuğa karşı dayanıklı iken; bazıları sıcak ve soğuğa hassas yapıdadırlar. Bazılarının eğitimi kolay ve sağlam iken; bazıları için eğitim uygun değildir. Sadece yaşam koşulları değil, biyolojik yapı özelliğinden kaynaklı olarak tükettikleri besinler bile değişmektedir.

 

Karakter yapılarının farklılığı onların yapısını da değiştirir. Kimi köpek itaat etmeye alışkın olarak eğitilmesi kolayken, kimi köpeği eğitmek zapt etmek zordur. Bu tür durumların üstesinden gelmek için köpekleri yavru halde sahiplenmek en güzel yapılacak iştir. Tehlikeli köpek olarak nitelendirilen bir takım köpek ırkları bile yavru halde uyumlu yetiştirildiklerinde bu saldırgan özellikleri ortadan kalkarak sadece savunma amaçlı kullanır hale gelmiştir.

 

Bazı ırklarda Türkiye’ de fazla bulundukları için bu köpeklerin sahiplenmesi daha fazladır. Ve köpeklerin eğitimi de değişmektedir. Fazla miktarda bulunan iyi köpeklerin bazıları kurum ve kuruluşlar için güvenlik tedbiri almak için yetiştirilirken, kimi köpekler ise polis ve askeriyeler için geliştirilmektedir. Bu köpekler genel olarak Boxer köpeklerinde görülmektedir.

 

Boxer Köpekleri Hakkında Bilgilendirme;

 

Türkiye’ de fazla bulunan ırklardan olduğu için sahiplenilme talebi fazladır. Güçlü bir fizyolojiye sahiptirler. Tüylerindeki dökülme oranı var denecek kadar azdır ve sıktır. Orijinal Boxer köpeklerin tüyleri üzerinde kahverengi tonlarda benekler bulunmaktadır. Diğer beyaz ve düz renkteki Boxerlar orijinal olan ırk değildir. Kuyrukları kısa yapıdadır. Ve isteğe göre kuyrukları ve kulakları kesilmektedir. Bu durum bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Ama günümüzde iyi bir duyma işlevi sağlanması için kesildiği görülmektedir. Polis ve askeriye köpekleri olaraktan bilinmektedir.

 

Enerjisi yüksek olduğu için yorulmak nedir bilmezler. Tam bir eğitim köpeğidirler. İtaatkâr ve sahibine ve ailesine bağımlı olduğu kadar onları koruma sorumluluğunu da benimseyen bir karaktere sahiptir. Çocukların en iyi sadık hayvan dostu olabilirler. Uyumlu ve sosyal bir şekilde yetiştirilen Boxer köpekler çevreye uyum sağlayacaktır. Böylece savunma ve koruma amaçlı yetişmiş olacaktır. Diğer türlü ise saldırgan ve sahibini yabancıyı birbirinden ayırt edemez hale gelirler.

 

Yeni köpek sahibi olmak isteyenler için Boxer köpekler uygun değildir. Çünkü disiplinli bir eğitimden geçmelidirler. Yavru olarak sahiplenilmeli ve büyüme gelişmeleri çevreye uyumlu olarak yetiştirilmelidir. Çevresini ve ailesini çok iyi algılayıp tanıyan türdendir. Yabancı birini kolaylıkla ayırt edebilir. Sağlam koku alma ve hissiyatı kuvvetli olan köpeklerdir. Eğitimleri temel itaat ve ileri itaat boyutlarındadır. Bu köpeklerin kötü yanı ise; fazla salya akıtmaları ve uyuma esnasında horlamalarıdır. Bu durumlar için bir veteriner yardımı ile kullanılacak tedaviler ile bu durumlar ortadan kaldırılabilir.

Köpek Eğitimi Boxer

Ev ortamına uygundur fakat yeterli egzersiz ihtiyaçları karşılandığında. Sürekli enerjik ve hareket halinde oldukları için onlar için geniş bir bahçe şarttır. Tavsiye edilen şey ise; yavru iken alınmasıdır. Böylece köpeği kendinize bağlı yapabilirsiniz.

Köpek Eğitimi Boxer

İtaatkâr bir tür olduğu için disiplinli eğitimleri şarttır. Köpek Eğitimi Boxer yavru iken başlanmalıdır. Aksi halde yetişkinlik döneminde eğitimi vermek güçleşecektir. Verilen eğitimler savunma ve koruma olarak verilmelidir. Temel itaat ve ileri itaat eğitimleri mutlaka almalıdır. Çünkü yapı gereği saldırgan bir köpektir. İlk defa köpek sahibi olacak kişilere Boxer köpekler önerilmez. Almak isterlerse bile yavru iken alıp disiplinli bir eğitimden geçirmeleri şarttır. Sosyal ortama uyumlu olarak yetiştirildiklerinde polis köpekleri olarak güvenliği sağlamaktadırlar. Eğitimi düzenli olarak sağlandığında 11 – 14 yıl kadar uzun ömürleri vardır. Bekçi köpeği ve koruma köpeği olarak da eğitilirler.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.