Köpek Eğitimi Cavalier King Charles

Cavalier King Charles’lar son derece özgür ruhlu ve özgüven sahibi köpeklerdir. Bu yüzden serbest bırakıldıklarında bu özgür ruh nedeniyle sahiplerini biraz dinlememezlik edebilirler ancak eğitime son derece yatkın köpeklerdir ve çabuk öğrenirler. O kadar çabuk öğrenirler ki eğitimlerinde dikkatli olmak gerekir, tıpkı küçük bir çocuk gibi sizin yanlış olan davranışlarını da hafızalarına kaydedip öğrenebilirler. Bu yüzden de “Köpek Eğitimi Cavalier King Charles” önemli bir konu başlığı halini almıştır. Cavalier King Charles’ların güvenleri son derece yüksek olduğundan diğer köpeklerle anlaşmazlık içinde olabilirler, bu nedenle Cavalier King Charles’ların erken yaştan itibaren sosyalleştirilmesi faydalı olacaktır.

 

İçinde yaşadığı aileye son derece sadık olan bir türdür. Sahipleri ile ilgili bir problem, bir sıkıntı hissettiğinde hemen öne atılabilir ya da üzüntüsünü ağlama şeklinde gösterebilirler. Amerika gibi ülkelerde yaşlı kişilerin de tercih ettiği bir ırktır. Cavalier King Charles’lar enerji dolu oldukları için gençlerin de tercih ettiği bir tür haline gelmiştir. Cavalier King Charles’ları eğitirken onlara ödül mamaları vermek yararlı olacaktır. Birçok köpek sahibi köpeklerine seslenirken ve onlara kendilerini lider gibi hissettirmek için yüksek sesle komutlar vermektedir ancak buna hiç gerek yok. Çünkü onların duyma duyusu oldukça gelişmiştir. Bu yüzden Cavalier King Charles’lara eğitim verirken rahat olmalısınız. Verdiğiniz eğitimi bir oyun olarak algılamaları gerekir. Eğer üzerlerinde baskı oluşturursanız özellikle yavru olanlar öğrenmeye karşı kendilerini geri çekebilirler. Köpeğinizin egzersiz yapması için ayrıca ona fırsatlar yaratmalısınız, böylece yaramazlık düşünmesine ve yapmasına zaman tanımamış olursunuz.

Köpek Eğitimi Cavalier King Charles

Boyutları küçük olduğu için 6 aylıkken eğitimlerine başlayabilirsiniz. Ancak 7,8 ya da 9 aylıkken de başlamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Yine boyutları küçük olduğu için kışın dışarı çıkarmamak adına gazete üstüne tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Fazla havlamayan köpekler olduğu için apartman yaşamına gayet uygundurlar. Boyu küçük olduğu için evde yapacağı egzersizler de onların gerekli enerjiyi harcamasını sağlayabileceği için yeterli olacaktır. Her gün dışarı çıkması gereken bir tür değildir. Cavalier King Charles’larda ileri eğitime fazla ihtiyaç duyulmayacaktır.

Köpek Eğitimi Cavalier King Charles

Cavalier King Charles türü köpeklerin temel eğitimleri verilirken sahiplerinin hızına ayak uydurabilmeleri önemli bir noktadır. Ayrıca sahibinin sol yanından yürümesi gerekir. Siz durduğunuzda o da otur komutuna geçmeli , oturduğu taktirde de biraz ilgi ve başını okşama ile ödülünü vermelisiniz. Eğer vereceğiniz komutları dinlemeyecek olursa hafifçe tasmasını çekerek onu cezalandırabilirsiniz. Bunun dışında fiziksel bir ceza vermemelisiniz.

Cavalier King Charles’ımızın bizi uzun süre bekleyeceği alanlarda otur ve bekle komutu yerine ona yat ve bekle komutunu uygulamayı öğretirseniz yorulmasını da önlemiş olursunuz. Böylece siz yanınızdan uzaklaştığında yatarak sizi beklemeye devam edecektir. Yanına gittiğinizde de sizi dinlediği için ödülünü yine sevgi şeklinde verebilirsiniz. Köpeğiniz her ne kadar komutları doğru olarak yapan bir köpek olsa da sevginizi ona ödül olarak göstermelisiniz. Cavalier King Charles’ınız ilk olarak evinize geldiği zaman vereceğiniz tuvalet eğitimi ortalama iki hafta sürmektedir. Ayrıca alanını küçültürseniz bu eğitimi çabuk bir şekilde vermeniz mümkündür.

Sakin, küçük ve uysal köpekler olduğu için ev ortamında Köpek Eğitimi Cavalier King Charles için bahsettiğimiz gibi son derece kolaydır. Asil, iyi huylu ve sakin canlılardır. Cavalier King Charles’lar bol iştaha sahip köpeklerdir. Küçük boyutlarına rağmen beklenmedik bir şekilde yemek yiyebilirler. İşte bu yüzden obez bir köpeğe sahip olmak istemiyorsanız beslenmesine de dikkat etmeniz iyi olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.