Köpek Eğitimi Collie

En temel özelliği çeşitli huylara sahip olmasıdır. Seçkin ve seçilmiş olmayı sever. Genel anlamda müstakil ve bahçeli ortamlarda daha etkili verimli yetiştirilebilir. Ev içerisinde durgun bir yapısı varken çevresi korunaklı olan bahçelerde bulunmak Collie cinslerine büyük bir moral verir. Eğlenceli ve sevecen yapıya sahip olurlar. Sıcak yaz aylarında Collie cinslerinin eğitimlerinde bol miktarda su ve gölge ortamının uygun olması gerekmektedir. Narin bir yapısı olduğu için susuzluğa ve aşırı sıcaklara çok fazla dayanıklı değildir.

Köpek Eğitimi Collie

İnsanlara karşı uysal bir yapısı olan Collie cinslerinin saldırgan özellikleri yoktur. Ancak hoşnut olmadığı kişilere karşı şüpheci yaklaşımları mevcuttur. Eğitimlerinde bir bebeği eğitir gibi nazik ve kibar yaklaşımlar gösterilmelidir. Alıngan yapıları olduğu için kaba yaklaşımlar neticesinde öğrenebilecek şeyleri inatla öğrenmeyebilirler. Tüyleri çok yumuşak olduğu için sık sık taranmalı, bakımı yapılmalıdır. Çok sık banyoyu sevmezler. Arada bir banyo bakım ve temizlikleri için yeterlidir. Özellikle kavurucu yaz aylarında bol su tüketimi ve gölge arayışı en büyük özellikleridir.

 

Çok zeki ve asil bir yapısı vardır. Özellikle aynı evde bulunan çocuklarla arası çok iyidir ve çocukların eğitimlerinde de büyük bir etkisi vardır. Aynı evde farklı bir cinsle rahat bir şekilde anlaşabilir kesinlikle sorun çıkarmaz. Oldukça sevimli, zeki ve cana yakın bir tavrı vardır. Sahibine oldukça sadık ve sözünden çıkmayan güvenilir bir dost özelliği taşımaktadır. Evden uzaklaşıp kaybolsalar bile alın konulmadıkları sürece yaklaşık 3 km uzaklıktan evlerini rahatlıkla bulabilirler. Eğitimlerinde özellikle dikkat edilmesi gereken nokta oldukça sabırlı ve kibar davranılması gerekmektedir. Aksi takdirde alıngan yapılarından dolayı inatçı yapıya bürünerek farklı bir kimlikleri ortaya çıkmaktadır.

Köpek Eğitimi Collie

            Köpek eğitimi Collie dendiği zaman sabırlı ve kibar olmak anahtar rol oynuyor demiştik. Collie cinslerinin yavruları genellikle insanların topuklarını can yakıcı olmayacak şekilde ısırırlar. Bu durum sahibini kabullendiği ve sahiplendiği anlamını taşımaktadır. Büyükçükçe bu alışkanlığı çoğu unutur ancak unutmayıp bu alışkanlığı devam ettirenler de olmaktadır. Collie yavruları yaklaşık 9-10 haftalık olduklarında en temel eğitimleri olan tuvalet eğitimlerine başlanır ve bu konuda başarı sağlanır.

 

Gerçek bir dost arıyorsanız Collie cinsleri tam size göre demektir. Zeka seviyelerinin yüksek olmasının yanı sıra iyi huylu ve görgülü yapıları vardır. Tanımadığı yabancı insanlara fazla yaklaşmaz onlara sürekli şüphe ile bakar. Onlardan zarar gelmeyeceğini anladığı an yaklaşımı ve bakış açısı olumlu anlamda değişecektir.

Sahibinin duygusal değişimlerini sanki bir insan gibi algılayıp ruh durumu ona göre değişmektedir. Yani keyifli ve sevinçli bir ruh halindeyseniz Collie cinsi de sizinle aynı sevinci paylaşabilir. Ancak üzüntü ve kederli olduğunuzda sizin üzüntü ve kederinize ortak olmaktadır. Çocuklara ve sahibine karşı inanılmaz bir koruma duygusu vardır. Siz evinizde işleriniz ile ilgilenirken çocuğunuza bir bakıcı gibi emanet edebilirsiniz. Genel yapısı olarak güçlü, zeki ve dikkatli bir yapısı vardır. Halen çoban köpeği olarak kullanılmakta ve özellikle körlerin yanında korumacı olarak görevlendirilebilmektedir.

 

Collie türünün anavatanı İskoçya’dır. Yakın zamana kadar yüzyıllardır İskoçya dışında tanınmayan bu zeka küpleri şimdi tüm dünyaca tanınmaktadır. Özellikle zeki ve koruma güdülerinin yüksek olması nedeni ile insanlara yüzyıllardır büyük hizmet etmişlerdir. Eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta eğitimlerinin çok uzun tutulmamasıdır. Çabuk usanma yapıları olduğu için uzun süreli uygulanacak eğitim yöntemleri motivasyonlarını düşürebilmektedir. Eğitimin en haz verdiği anda eğitimlerin kesilmesi bir sonraki eğitim aşamasında onların heyecanlı ve istekli olmalarını sağlayacaktır. Eğitim esnasında komut verdiğiniz eliniz sürekli boş olmalı diğer elinizde de köpeğinize vereceğiniz ödül olmalıdır. Komut vereceğiniz elinizin boş olması iç güdüsel olarak köpeği sadece komutlara yönlendirecektir. Bu da köpeğinizin eğitiminde en kısa zamanda önemli yol katetmenize neden olacaktır. Koruyucu, kollayıcı, sadık bir dost arıyorsanız Collie cinsleri size uygun demektir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.