Köpek eğitimi pati ver

Köpek eğitimi pati ver köpeğe kazandırılmak amacıyla uygulanılan bir komuttur. Bu komutun köpek ile aranızdaki iletişimin dokunma şekliyle güçlü kılınması ve sevgi hissinin yansıtılması sağlanılmaktadır. Bu komutun sağlanması adına ilk olarak yapmanız gereken şey 4 aşamalı bir süreçten geçeceğiniz bilincinde olmanızdır. İlk olarak köpeğinizin bu çalışmaya odaklanması için patisini tutmanız gerekmektedir. Köpeğiniz sıkça karşınıza alarak oturtmanız gerekmektedir. Köpeğinizin hizasında bir konumda bulunarak eğilmesini ya da başını dikecek konumda olmasını engellemeniz gerekmektedir. Bu nedenle diz çökme konumunda aynı hizada bulunmanız şarttır. Bu olayı sağlarken zorlanma yaşasanız da sabırlı davranarak sonunda elde edeceğiniz başarıyla vereceğiniz komut sonucunda patilerini yükseğe kaldırması sağlayabileceksiniz.

Köpek eğitimi pati ver

Köpek eğitimi pati ver komutunu elde edebilmek için gerekli olan oturumun sağlanılması sonucunda elleriniz devreye girerek köpeğin göğüs hizasında getirilip verilmek istenilen komutun dille ifade edilmesi sağlanılmalıdır. Bu ifadeler emir kipleri ile elde edilmesi kısa ve netlik bir ifade içermesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntı köpeğinizin destek almak adına güç sağladığı ayağının pati vermeye zorlanılmayarak diğer ayağının kullanılmasına yönlendirilmesidir. Desteksiz ayağın ele alınmasıyla köpeğinizin taşıdığı ebatları da göz önünde bulundurarak 5 ila 15 cm arasında yukarı kaldırmanız gerekmektedir. Elinizi köpeğinizin patisine kadar çekip nazik bir sallama gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra köpeğinizle gerçekleştireceğiniz el sıkma olayının oluşum sağlama noktasında dilinizi kullanarak gene kısa ve net ifadelerin yumuşak bir ses tonuyla emir kiplerinden uzak övgü dolu sözcüklerden oluşmasını sağlamanız gerekmektedir. Daha sonra bu övgülerin arkasından köpeğinizin seveceği yönde bir ödülle ödüllenmesini sağlamanız gerekmektedir. Daha fazla bir çalışmadan uzaklaşarak köpeğinizi serbest bırakmaya yönelmelisiniz. Köpeğinizin kazanılması istenilen komutu güçlü elde edebilmesi için yaklaşık olarak beceri kapasitesine göre 3 ya da 5 çalışma sürecinin devamlılığını sağlamanız gerekmektedir. Çünkü her köpeğin becerisi ve yeteneği ırkına ve cinsine göre değişkenlik sağlayabilmektedir.

Köpek Bakımı

Köpek eğitimi pati ver komutunu öğretirken uygulamanız gereken adımları köpeğinizi sıkmadan uygulamanız gerekmektedir. Verilen komutlar dışında patisinin kendi kendine kaldırmasını sağlamak için gene köpeğinizi karşınıza alarak oturmanız ve’’ pati ver’’ komutunu vererek elinizi uzatmanız gerekmektedir. Köpeğiniz başlangıçta bu duruma tepkisiz kalabilir ve size başaramama endişesini sunsa da köpeğinizin bacağına gerçekleştireceğiniz bir dokunuş sonrası eliniz tekrar uzatmanızla patisini kaldırması gerekliğini için zaman tanımanız gerekmektedir. Patisini tuttuğu anda arka arakaya gerekli olan övgü cümlelerini dile getirmeniz gerekmektedir. Ödülünü takdim ederek daha fazla karmaşa yaşamaması açısından serbest bırakmanız gerekmektedir. Gerekli olan dirsek dokunuşuyla hala tepki vermeyecek şekilde davranış sergilerse patisini sizin tutmanız ve gerekli övgüyü tekrar sergileyerek tekrar serbest bırakmanız gerekmektedir. Böylece komut vermenizi beklemeden elinizi her uzattığınızda sizlere kolaylıkla patisini uzatacaktır. Daha sonra ise diğer patisini de kaldırmayı öğrenmesi açısından aynı işlemleri diğer pati üzerinde yoğunlaştırmanız gerekmektedir.

Köpek eğitimi pati ver

Köpek eğitimi pati ver komutunda 3. Aşama patisini elinize koymasını öğretmek olmalıdır. Aynı işlemlerin tekrarıyla ek olarak yapacağınız uygulama göğüs kısımda elinizi uzatarak pati ver komutuyla seslenmeniz gerekmektir. Kolay bir şekilde patisini elinizin üzerine bırakacak ve verilmesi gereken ödülü almak için bekleyecektir. Ödülü sunup gene serbest bırakmanız gerekmektedir. Karşılık vermediği takdirde bir önceki işlemin yapıldığı noktaya geri dönüş sağlamanız gerekmektedir. Son 4.aşamada ise patilerin havaya kaldırılmasını elde etmek amacıyla işlemleri sırasıyla yapmaya ek olarak elinizi köpeğin göğüs hizasında değil çenesine kadar kaldırmanız gerekmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.