Köpek Nasıl Eğitilir

Köpekler bizler için değerli hayvanlardır. Çünkü köpekler bizlere dostluk yapmasını bile, sahibine sahip çıkan, sahibini seven ve sahibini sahiplenen bir canlıdır köpek. Hayvanların hepsi köpekler gibi değillerdir. Dolayısıyla da köpeklerin yeri insanlar için farklıdır. Mutlaka tehlikeli köpek cinsleri olsa da vahşi olmayan köpek cinsi çok daha fazlalık göstermektedir. Yalnız köpeklerin eğitime ihtiyacı olan bir hayvan olduğunu kabul etmemiz gerekir. Onun için de onlara gerekli eğitimi biz insanlar vermeliyiz. Yalnız köpeklere gerekli ve doğru eğitimi vermemiz için KÖPEK NASIL EĞİTİLİR sorusunun cevabını da bilmemiz gerekir. Bu sorunun cevaplarını aramak, bu konuda bilgi sahibi olmak her köpek sahibi vatandaş için adeta bir görev niteliğindedir diyebiliriz. Zira köpeklerin mutluluğu ve köpeklerden kaynaklı sizin mutluluğunuz bu bahsettiğimiz doğru verilecek eğitimde gizlidir.

KÖPEK NASIL EĞİTİLİR ?

Köpek eğitimi nasıl verilir ? Ya da nasıl verilmelidir ? Bu soruların cevaplarını arayalım öyleyse. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki bu konuda vatandaşlara yardımcı olacak köpek eğitim kurumları vardır. Bu kurumlarda köpeklere profesyonelce eğitimler verilmektedir. Onun için bu kurumlardan yardım alma imkanına sahip olan herkes yardım almalıdır. Zira köpeklere uzman yardımlı verilecek eğitimler son derece önemli yararlar sağlayacaktır. O bakımdan köpekseverler uzman eğitimden yardım alma konusunda hassas bir kişiliğe bürünmelidirler.

KÖPEK NASIL EĞİTİLİR ?

Hayvan eğitimi tabiki insan eğitimiyle aynı değildir. Dolayısıyla farklar vardır. Ancak şu da bilinmelidir ki aynı tarafları da vardır. Örneğin küçük bir bebek düşünüldüğünde ona sürekli ismiyle hitap ederseniz o da o söylenilen ismin kendisine ait olduğunun farkına bir sonra varır ve ismini öğrenmiş olur. Köpeklere verilen komutlar da buna benzerdir. Belli komutlar sürekli köpeğe verilirse köpek de bir süre sonra ona ne demek istendiğini kavrayacaktır. Ancak burada şu nokta önem arzeder. Eğer köpeğin sizin verdiğiniz komutu doğru veya yanlış algıladığını ona öğretmek istiyorsanız ödül – ceza tekniğini uygulamanız gerekir. Ceza – ödül tekniği bu bakımdan çok faydalı olmaktadır. Zira köpek yanlış bir iş yaptığında, yani komutu yanlış algıladığında ceza yerse o aldığı komutu bir daha bu şekilde anlamak istemeyecektir. Ödülü de bunun tam zıttı olarak düşünmek gerekir. Yani köpek ödül aldığında da aldığı komutu doğru algıladığını ve doğru anladığını ona verilen ödül sayesinde anlayacaktır. İşte köpek eğitimi nasıl verilir ? sorusunun cevabı aslında ceza – ödül tekniğinde gizlidir.

Köpekseverler köpeklerine sevgi göstererek onlara doğru eğitim vermelilerdir. Doğru eğitim teknikleriyle uygun bir eğitim almış bir köpek sahibine sorun çıkarmaz. Siz de böylelikle hem köpeğinizle güzel vakit geçirme şansına sahip olursunuz, hem de köpeğin dediklerinizi yaptığını gördükçe köpeğinize olan bağlılığınız artmış olur. Bu doğru eğitimler sonucunda varılması gereken nokta budur ve de varılacak olan. Köpek eğitimi nasıl verilir ? Bu şekilde verilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.