Köpeklerde Agresyon Eğitimi Nasıl Verilir

Köpek eğitiminde en çok zorlanılan konu agresyon konusudur. Agresyonun Türkçe anlamı sinirlilik ve asabiyet demektir. Köpeklerin de insanlarla birlikte sosyal yaşantıya uyum sağlamaları için sinirli olmamaları ve sakinleşmeleri şarttır. Yoksa, saldırgan davranıp tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Agresyon eğitimi, ancak bilinçli ve profesyonel bir köpek eğitimi ile mümkündür.

Konuya hâkim olmayan birisi tarafından yapılırsa riskli durumlar yaşanabilir. Köpeklerin eğitimine mümkün olduğunca küçük yaşlarda daha iki ya da üç aylıkken başlanır. Köpek altı aydan büyük olduğunda sahiplenilmişse de profesyonel bir eğitim desteği alınabilir. 

Agresyon Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerde agresyonun çeşitli nedenleri olabilir. Bunlardan birisi köpeğin ırkı ve cinsidir. Eğer ırkından kaynaklı olarak saldırgan ve sinirli bir köpek edinmişsiniz eğitimi daha zor olabilir. Bu yüzden ilk defa köpek sahibi olan birisinin daha yumuşak ve uyumlu bir ırka ve cinse sahip bir köpek edinmesi daha iyi olur. Köpekler korktuğu zaman da saldırganlaşabilir. Ama neden korktuğu konusunda doğru bir tespit yamanız gerekir. Korktuğu her neyse ona karşı duyarsızlaştırma, yani korktuğu şeye yavaş yavaş onu alıştırma bu sorunu çözebilir.

Bunun dışında ani şartlandırma yöntemini de kullanabilirsiniz. Bu yöntemde köpeğinizin korktuğu şeye karşı şaşırtıcı bir etki uyandırmalısınız. Ya da korktuğu şeye alışması ve güven duymasını sağlayabilirsiniz. Yetişkin köpek eğitimi ve agresyon konusunda bir uzmandan yardım alırsanız bu konuda daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Köpeklerin Beden Dilini Öğrenmelisiniz

Köpekler bazen anlaşılmadıkları için sinirli ve saldırgan davranır. Bu yüzden köpeğinizin beden dilini iyi bilmeli ve ona göre davranmalısınız. İlk defa köpek edinen birisi bu konuda da köpek eğitimi için yardım alabilir. Köpeklerin en önemli saldırma nedenlerinden birisi de sahibini ve ona ait olduğunu düşündüğü şeyleri koruma içgüdüsüdür. Bunun için saldırganlaşmasının önüne geçmek içinse ona ilk günden itibaren her şeyin tek bir sahibi olduğunu ve bunun da o değil siz olduğunu göstermeniz ve belletmeniz gerekir. Köpeklerin doğası sürü halinde yaşamaya ve bir lidere göre hareket etmeye uygundur.

Bu yüzden öncelikle sizin de ona karşı özgüvenli ve hükmeden net bir tavır göstermeniz gerekir. Sahibinden kaynaklı olarak kendisini güvensiz hisseden bir köpek de saldırganlaşabilir. Yetişkin köpek eğitimi konusundaki en önemli konulardan birisi budur. 

Köpek Eğitiminin Püf Noktaları 

Genel olarak yavru köpek edinen kişilerin eğitim konusunda daha rahat etmesi beklenebilir. Çünkü yavru köpek eğitimi daha büyük köpeklerin eğitiminden daha rahattır. Ancak yine de hiç köpek sahibi olmayan birisi profesyonel yardım alırsa çok daha iyi olur. Lider ruhlu ve sürü içinde yetişen bir cinsten gelen bir köpek daha farklı bir eğitime ihtiyaç duyarken diğer cinsler için farklı bir eğitim vermek gerekebilir. Köpeklerdeki en büyük eksiklik onlara birisinin liderlik etmesidir.

Bu da ancak köpeklerin dilinden anlayan ya da bunu öğretmek köpeğe kendisinin lider olduğunu hissettiren bir köpek sahibi ile mümkündür. Yavru köpek eğitimi ve benzer konularda uzman ve profesyonel eğitimcilerden oluşan kurumlardan yardım alabilirsiniz. 

Köpek Eğitiminde Profesyonel Yardım

Hause of İstanbul köpek eğitimi konusunda deneyimli kadrosu ile profesyonel bir hizmet sunuyor. Basit gibi görünse de köpek eğitimi kesinlikle profesyonellik gerektiren bir konudur. Köpekler, cinslerinden, cinsel ihtiyaçlarından, sosyalleşme konusundaki içgüdüsel farklılıklardan ve daha pek çok benzer konudan dolayı agresyon gösterebilir. Uzmanlar hepsi konusunda deneyim kazanmıştır. Ayrıca köpek sahiplenme ve pet taksi hizmeti de bulunuyor.

Dilerseniz köpeklerinizi veterinere ya da farklı bir şehre götürmeniz gerektiğinde pet taksi firmasından yardım isteyebilirsiniz.   

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.