Kurt Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir

Kurt Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir sorusundan önce kurt köpeklerinin özellikleri, bakımı ve türleri hakkında bilgi vermek daha uygun düşecektir.

Kurt Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir

Kurt köpekleri, çok çeşitli alanlarda değişik görevlerde kullanılan bir türdür… Çoğunlukla polis teşkilatında polis köpeği olarak kullanılırlar. Çünkü kurt köpekleri keskin burunları sayesinde; Patlayıcı, uyuşturucu ve insan cesedi gibi kalıntıları kolayca birbirinden ayırabilir ve tespit edebilirler. Ayrıca askeri alanda da buna benzer görevlerde kurt köpekleri kullanılmaktadır. Askerleri herhangi bir tuzağa ya da düşmana karşı uyarır ve korurlar.

Kurt Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir

Kurt Köpeği Özellikleri

-Kurt köpeği, saf bir ırka sahiptir.

-Diğer köpek ırkları gibi birden fazla köpek ırkının birleşmesinden yani melez bir ırktan elde edilmemişlerdir.

-Fiziksel olarak ağırlıkları; Erkeklerde 40 ila45 kg, dişilerde ise 40 ila 43 kg civarındadır.

-Erkeklerde omuz yüksekliği ortalama 65 cm iken, dişilerde ise 60 cm civarındadır.

-Çeneleri güçlü olduğundan, keskin ısırıklar açma özelliğine sahiptir. Gözleri orta büyüklükte olup rengi kahverengidir.

-Neşeli, pozitif, zeki ve kendinden emin bakışlara sahiptirler.

-Kulakları geniş ve dimdik, ayrıca önde ve birbirine paraleldir. Boynu uzundur ve hareket esnasında kaldırıp indirerek hızını ayarlar.

-Kuyrukları ise uzun ve tüylüdür.

-Oldukça aktif bir ırktır.. Irk standartlarına göre fazlasıyla kendinden emin bir yapıya sahiptirler.

-Eğitilmeye isteklidirler ve görevlerini isteyerek yaparlar.

-Her tür hava koşuluna uygun ve dayanıklı kürk yapısına sahiptirler.

-En önemlisi ise çok yönlü bir görev köpeği olmasıdır.

-Kuvvetli, yetenekli, dayanıklı yapısı ve görev duygusu ile çevrelerinde dikkatleri üzerlerine çekerler. Çok uzaklara dahi yürür, koşar, kovalar ve aman vermez. -Karakter olarak da; dengeli, özgürlüğüne düşkün ama abartmayan, dikkatli, sürekli tetikte, yapı olarak esnek ve inanılmaz bir sadakate sahip köpek türüdür. Asla heyecanlı, aşırı saldırgan ya da ürkek davranmazlar.

-Agresiflik ve insana saldırma eğilimleri genelde zayıftır. İyi, ilgili davranılmış ve iyi eğitilmiş köpek, genellikle diğer köpek cinsleri ve çocuklarla iyi geçinir.

-Kurt köpeklerinin gelişmiş bir koruma içgüdüleri vardır. Bu nedenle ergenlik çağına ulaştıklarında, çok aşırı derecede koruma içgüdüsü taşımamaları için, çok iyi bir sosyalleştirme gerekmektedir.

Kurt Köpeği Bakımı

Kurt Köpeğinin yıkanma sıklığına dair herhangi bir kaide yoktur. Ancak köpek düzenli olarak fırçalanmalı, postunda pire ve kene gibi parazit canlıların olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Köpek, çok kirlenmemiş ise 6 ayda bir suyla yıkanmalıdır. Yıkama, köpeğin kuyruğundan başlayıp, başına doğru devam etmelidir. Köpeğin, vücudu önce ıslatmalı, sonra özel şampuanla yıkanmalıdır. Bu esnada köpeğin kulakları pamukla tıkanmalı ve gözlerine sabun kaçmamasına dikkat edilmelidir. Sahip oldukları özellikler gereği, bir köpeğin tüyleri kırpılmaz.

Çünkü güneş, köpeğin derisini yakabilir ve bu sebeple de kene, bit gibi parazitler köpeğin kanını emebilecekleri bir alana sahip olmuş olurlar. Düz tüylü kurt köpeklerin özel bir eldiven ile ya da ince bir metalden yapılmış fırçayla kaşağılanması gerekir. Uzun ve ince tarzı tüyleri olan cinslerin taşıdığı özellikler sebebiyle, tüylerinin kesilmesinde fayda vardır. Zaman zaman da köpeğe göz banyosu yaptırılmasında fayda vardır. Kulaklar her hafta mavi ispirtoyla nemlendirilmiş bir pamuklu çubuk kullanılarak temizlenmelidir. Dişler için veterinere başvurmakta fayda vardır. Dişlerin dökülmelerine neden olabilen diş taşlarının da temizlenmesi gereklidir. Aynı zamanda düzenli periyotlarla fırçalanmaları gerekmektedir. Tırnaklar, hayvanın yürümesini zorlaştırmayacak derecede ve uygun tırnak makasları ile kısaltılmalıdır.

Kurt Köpeği Türleri

-Alaska kurdu(diğer adıyla Malamut)

-Sibirya kurdu(diğer adıyla Haski)

-Kuzeyli ırklar

-Alman kurdu(Alman çoban köpeği)

-Akita kurdu

Kurt Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir

Kurt Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir konusu hakkında en önemli nokta; köpeğin sahibini sadece sakin, sessiz ortamlardayken dinlemesi değil, özellikle civarda yabancılar var iken, sokakta ve başka köpeklerin yanında iken, kısaca dikkat dağıtan ve onu kışkırtan ortamlarda sahibini dinlemesidir.Kurt Köpeği Eğitimi Nasıl Verilir konusundabaşlangıç komutları; Takip, otur, gel, yat otur, bekle, yat bekle ve hayır komutlarıdır. Temel itaat eğitimine ideal başlama yaşı ise 6-9 ay arasıdır. Temel itaat eğitimi olmayan köpeklere diğer eğitimleri vermek olanaksızdır. Tuvalet eğitimi verilirken çok uyumludur ve çabuk kavrar. Yavru iken gazete kağıdına tuvaletlerini yapmayı öğrenirler. Başlangıçta bulunduğu alanı komple gazeteyle kaplamak ve her gün gazeteleri birer birer azaltmanız gerekmektedir. 6 ayını doldurduktan sonra ise tuvaletini dışarıya yapması için alıştırılmalıdır. Bunun için yemek sonraları yapılacak uzun geziler yeterli olacaktır. Verilmek istenen bu eğitimler, onun bulunduğu ortamlarda verilmelidir. Bunun sebeple, bir çiftliğe verilip eğitimi aldırıldıktan sonra geri getirilirse, eğitiminde hatalar olacaktır. Bu nedenle bulunduğu ortamda ve sahibi tarafından eğitimi verilmelidir. Ancak kurt köpeği eğitimi nasıl verılır konusunda profesyonel olanlardan yardım alınması yararlı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.