Osmanbey Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi hem köpek, hem de köpeğin sahibi için önemli bir konudur. Eğitimli bir köpek, insanlarla olan ilişkilerinde daha başarılı olur ve insanların bulunduğu ortamlara daha çabuk adapte olur. Eğitimli bir köpeğin sahibi de, köpeğin davranışlarından emin olacağı için her ortamda rahat olur. Ayrıca eğitimli köpekler günlük rutin yaşamda insanlara fazlasıyla yardımcı olabilirler. Birçok ülkede polis ve asker teşkilatı köpekleri çeşitli işlerde görevlendirirler. Koku alma duyuları çok gelişmiş olan köpekler, gerektiği şekilde eğitildiklerinde nereye saklanmış olursa olsun yasaklı maddeleri bulurlar ve çıkarırlar. Zaten yapıları gereği çok sadık olan bu hayvanlar, düzgün bir eğitimle sahibinin en büyük koruyucusu olabilirler.

Osmanbey Köpek Eğitimi

Köpek Eğitiminin Türleri

Köpeklerin eğitimleri doğdukları andan itibaren başlar. Bu eğitimleri gerçekleştirmenin belirli kuralları vardır. Bu belli başlı kurallara uyulmadığı takdirde verilen eğitim, zaman kaybından öteye geçmeyecektir. Köpeklere verilen eğitim, ceza ve mükâfat sistemine dayalı olarak tasarlanmalıdır. Bu kural uygulanırken kullanılan ses tonu son derece ciddi ve kararlı bir ses tonu olmalıdır. Bu süreçte ciddiyetten uzak bir tutum sergilendiği takdirde köpek bir süre sonra eğitimcisini umursamamaya başlayacaktır. Köpeğe verilen bir komutu köpek yerine getiriyorsa, mükâfatlandırılmalıdır. Eğitimin ilk dönemlerinde, yerine getirdiği her komut için ödül verilmeli, eğitimin süresi uzadıkça verilen ödüllerin sayısı ve sıklığı düşürülmelidir. Ödül seçenekleri arasında oyun ve yemek en çok tercih edilenler arasındadır. Bunun dışında aferin denilerek köpeğin başı okşanabilir. Bu da onun için bir ödül sayılacaktır. Ceza yöntemleri de fiziksel ve sözlü uyarı şeklinde ikiye ayrılır.

Yanlış bir hareket yaptığında, abartmadan tasmasını çekerek ona yanlış bir şey yaptığı anlatılabilir. Fiziksel müdahalede bulunmadan ise yanlış bir hareketinde hayır kelimesi vurgulu ve kesin bir şekilde söylenirse, köpek yanlış yaptığını anlayacaktır. Köpek eğitimi konusunda farklı eğitim çeşitleri bulunuyor. Yavru eğitimi, temel eğitim ve ileri düzey eğitim gibi farklı eğitim çeşitleri mevcuttur. Temel eğitim denilen eğitim çeşidinde otur ve kalk komutlarını yerine getirmeyi öğrenir. Bunun yanı sıra belirli davranış biçimlerini öğrenir ve disiplinli yaşamaya teşvik edilir. Komutları öğrenmiş olan bir köpeğe günlük beş dakikalık bir alıştırma yaptırarak üzerinde kurulan otorite pekiştirilebilir. İleri seviye olan eğitime geçildiğinde ise köpeğin almış olduğu temel eğitim tamamen bitirilmiş olmalıdır. Çünkü temel eğitimde verilen komutları yerine getiremeyen bir köpek ileri seviye eğitimde başarılı olamaz. Temel eğitim sürecini başarıyla tamamlamış bir köpeğe daha önceki eğitimlerinde alıştığı şekilde komutlar verilerek yerine getirilmesi beklenir.

Osmanbey Köpek Eğitimi

Bu işi profesyonel olarak yapan köpek eğitmenleri, köpek eğitimini en çabuk ve en kolay olarak gerçekleştirebilecek kişilerdir. Köpek eğitmenliği zor ve fedakârlık isteyen bir meslektir. En önemlisi ise köpek eğitmenliği yapacak olan kişinin çok sabırlı olması gerekir. Beden dilini gerektiği gibi kullanabilen, fiziki sıkıntıları olmayan, sağlam sinirlere sahip, farklı köpek ırklarını iyi derecede tanıyan, köpeklerle vakit geçirmekten sıkılmayan bir kişi köpek eğitmeni olabilir. Bunu gerçekleştirecek olan kişinin hayvanları ve özellikle köpekleri gerçekten seviyor olması gerekir. Sonrasında ise bu işi profesyonel olarak yapabilmesi için belirli kurslara gidip dersler alması gerekir. Bu iş için verilen kursun süresi minimum 2 aydır, bu 2 ay yeterli olmamakla birlikte, temel olan bazı bilgiler bu süreçte eğitmen adayına verilir. Köpek eğitimi konusunda uzman kişiler vardır. İstanbul’da birçok ilçede köpek eğitmeni bulabilirsiniz. Osmanbey köpek eğitimi konusunda sıkıntı yaşanmayacak bir yerdir. Bu bölgede istenilen seviyede eğitmenler bulunabiliyor.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.