Pekinez Köpek Eğitimi

Pekinez ırkı köpekler süs köpeği olduğundan dolayı ev yaşamına oldukça uygundur. Özellikle kadınlar tarafından beslenmeye uygun olan bu köpekler sahiplerine karşı da oldukça yakın ve sevecendir. Pekinez ırkı köpekler hakkında bilinmesi gereken önemli özelliklerden biri de safkan olup olmadığıdır. Safkan köpekler eğitimlere daha yatkındır. Bunun yanı sıra Pekinez ırkı köpekler genetik hastalıklara az rastlanılan bir tür olduğundan dolayı sağlıklı köpekler olarak bilinir.

Pekinez Köpek Eğitimi

Köpek sahiplerinin Pekinez ırkı ile bilmesi gerekenlerden biri de bu köpeklere tuvalet eğitimi vermenin zorluğudur. Her ne kadar diğer eğitimlere cevap veren bir köpek olsa da tuvalet eğitimi konusunda başarılı oldukları söylenemez. Bu nedenle eğer küçük bir Pekinez ırkına sahipseniz öncelikle tuvalet eğitimi konusunda bilgi sahibi olmanız gerekecektir. Pekinez ırkı köpekleri yetişkin olarak sahiplenmek isteyen kişilerin tuvalet eğitimi almış köpekleri tercih etmesi doğru olacaktır.

Pekinez ırkı köpeklerin genel özelliklerine dikkat edildiğinde bu ırkın oldukça sevecen ve insan canlısı olduğu anlaşılacaktır. Sahipleri için kendini riske atmaktan kaçınmayacak olan bu köpek ırkı yabancılara karşı mesafeli olması ile de bilinen bir ırktır. İnatçılık özellikleri olan Pekinez ırkına sevgi ile yaklaşmak önemlidir. Eğer bu köpeklere şiddet ya da azarlama ile yaklaşırsanız köpeklerin sizden zamanla soğuduğunu fark edebilirsiniz. Pekinez bakım gerektiren bir köpektir. Bu nedenle Pekinez ırkı köpeklere bakmak için profesyonel kişilerden destek almak önemlidir. Pekinez ırkı köpeklerin tüy bakımlarını da düzenli olarak yapmak gereklidir. Bu nedenle evinden çok iş yerinde vakit geçirenler için Pekinez uygun bir ırk olmayacaktır. Pekinez ırkı köpeklerin tüy kesimlerini sık sık yapmak gerekir.

Pekinez Irkı Köpeklere Temel Eğitimler Nasıl Verilir?

Pekinez ırkı köpeklere eğitim verilirken öncelikle tuvalet eğitimlerinden başlamak gerekir. Tuvalet konusunda sahiplerine zorlu günler yaşatabilir. Bu nedenle de Pekinez ırkı köpeklere tuvalet eğitimi verilirken sabırlı olmakta fayda vardır. Bir köpek sahiplenmeden önce köpekler hakkında uzun bir araştırma yapmanız gerekir. Pekinez ırkı köpek sahiplenmek isteyen kişiler öncelikle köpeğin anne ve babasını da iyi araştırmalıdır. Pekinez ırkı köpeklere tuvalet alışkanlığı kazandırıldıktan sonra temel itaat eğitimleri de verilmeye başlanmalıdır. Pekinez ırkı köpekler sahiplerinin sözünü dinlemekten hoşlandığından dolayı eğitim almakta da zorluk çekmezler. Fakat verilecek eğitimin mümkün olduğu kadar basit olması gerekiyor.

Pekinez ırkı köpeklere eğitim verirken öncelikle otur eğitiminden başlamak gerekir. Pekinez ırkı köpeklere verilen eğitimlerde otur komutunu öğretmek diğer eğitimlerin de başarılı olarak sonuçlanmasını sağlayacaktır. Otur komutunda köpekleriniz önünüzde ya da sol ayağınızın yanında oturarak bir sonraki komutunuzu bekleyecektir. Bu komuttan sonra “gel” komutunu vermek faydalı olacaktır. Pekinez ırkı köpekler basit eğitimleri aldığından dolayı eğitimin kalıcı olması için ödüllendirme de yapılması gerekir.

 

İleri İtaat Eğitimleri Nelerdir?

Köpeklere öncelikle tuvalet eğitimi verilir. Daha sonrasında ise temel itaat eğitimleri verilmeye başlanır. Eğer köpek ırkları temel itaat eğitimlerinden başarılı olarak ayrılır ise bir üst aşamaya geçilir. Bu üst aşama ileri itaat eğitimi olarak ifade edilmektedir. İleri itaat eğitiminde köpeklerin yabancılara karşı mesafesi de ölçülmeye başlanır. Pekinez köpek eğitimi verilirken daha çok temel itaatler üzerinde durulur. Bu nedenle ileri itaat eğitimleri Pekinez ırkı köpekler için uygun değildir. Fakat Pekinez ırkı köpekler iyi sahipler elinde olduğunda ileri düzeyde eğitim de alabilmektedir. Bu noktada köpek sahiplerine büyük sorumluluk düşer. Eğer köpeğiniz ile yakından ilgilenmeyi seviyorsanız ileri itaat eğitimlerine köpeklerin ulaşmasını sağlayarak onları çok daha sosyal canlılar haline getirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.