köpek eğitimi pitbull

Bu gün en korku veren köpek ırklarından birisi olan pitbulları diğer köpek ırklarından ayıran en önemli özellik, ani kararlar verebilmesi ve verdiği kararlardan asla caymamasıdır. Bu özellik, aynı zamanda her verdiği karar neticesinde pitbull ırkına özgüven kazandırmaktadır. Pitbullar görünüş açısından korku salsalar dahi bu vahşi görünüşlerinin altında içgüdüsel olarak yumuşak bir karakter vardır. Doğru eğitilirse sahibine karşı gösterdiği sadakat başka hiçbir hayvanda yoktur denebilir. Bir pitbul sadece fiziki gücünden değil duygu bağlarından dolayı da pitbuldur. Bu ırk dışındaki, koruma köpekleri dahil tüm köpeklerin, sahibi için yapılacağı acıya dayanma testi ölçülebilir. Ancak pitbul ölse de sahibini korumasız bırakmayacak yüreğe sahip bir ırktır. Bilindiği üzere pitbulun fiziki gücü en çok göze çarpan özelliklerden biridir. Bu nedenle köpek eğitimi pitbull dışındaki hayvanlarda daha kolay gerçekleştirilebilse de, bu ırkta biraz daha zahmet verebilir.

köpek eğitimi pitbull

Öncelikle eğitimini gerçekleştireceğiniz köpeğin ne kadar sadakat, ne kadar özgüven, ne kadar kararlı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız, onu ne kadar küçük yaşta eğitebiliyorsanız bu isteklerinize o kadar sahip olursunuz. Elbette ki eğitimi gerçekleştirilmemiş pitbull köpekleri herhangi bir komşuya emanet edilecek kadar güvenli köpekler değildir. Bu yüzden eğitiminin gerçekleştirilmesi şarttır. Bu ırk köpekler hakkında hiçbir eğitim bilgisine sahip değilseniz, sizler için bu eğitimi gerçekleştirecek olan her şehirde yüzlerce köpek eğitim merkezi bulabilirsiniz. Köpek eğitimi pitbull ırkları için şu şekilde gerçekleşir. Öncelikle belirtmek gerekir ki, diğer köpeklere eğitim genellikle sahibi olmadan verilse de, pitbulun sahibine alışması ve onun sözünden çıkmaması için diğer köpeklerden daha fazla sahibine ihtiyaç duyulur. Eğitim sırasında köpeğe öncelikli olarak öğretilecek olay, onun doğa ile bir bütün olduğu hissini yani çevreden birisi olduğu hissini vermek olacaktır. Şayet kendini çevreden hissetmeyen bir pitbull varsa, çevresini kendisi yönlendirmek isteyecektir ve bu istek nedeniyle çeşitli zararlara yol açabilme potansiyeli taşıyacaktır. İkinci öğretilecek olan olay, köpeğin yöneten değil, yönetilen olduğu kesin bir dille hissettirilecektir. Aksi takdirde verdiğiniz her komut sizi dinlememesiyle sonuçlanabilir.

köpek eğitimi pitbull

Köpek Bakımı

Köpek eğitimi Pitbull ırkı için aslında köpekten daha çok sahibinin köpeği için yapması gerekenler ile geçer. Örneğin; köpeğe asla şiddetli ve korkutucu sözler ya da temaslar uygulamayın. Tüm köpeklerin sahip olduğu korunma içgüdüsü pitbull ırkında cesaret ile harmanlanarak size geri dönebilir ve ciddi yaralanmalara yol açabilir. Yukarıda belirtildiği üzere köpeğinize yönetenin siz olduğunu hissettirmek için, kapıdan siz geçin. Kendini size sevdirmeye çalıştığında onu yeterince sevmeyin; ancak siz istediğinizde onu sevin. Köpeğinizi disipline etmek için, herhangi bir eşyanın üzerine çıkmamasını sağlayın otoriter olun ancak köpeğinizi korkutmayın. En önemli şeylerden birisi de, sizin eşyalarınız da olsa bu eşyaların kendisine ait olmadığını öğrenmeli ve sadece siz izin verdiğiniz zaman bunlarla oynamalıdır.

Bir pitbul eğitildikten sonra dahi, ona hükmedebilmek için biraz sert bir yapıya sahip olmanız gerekir. Bu nedenle genel olarak kadın ve kızların besleyebileceği türden köpekler değildir. Ayrıca 18 yaşını doldurmamış erkekler içinde bu köpek önerilmemektedir. Kontrolü zor bir köpek olduğundan herhangi kontrol dışı bir durumda hâkimiyet sağlanamaz ve yine sonuç hüsrana yol açabilir. Pitbul birçok türe sahip bir ırktır. Bu türlerin hepsinin farklı farklı özellikleri mevcuttur. Bir söylentiye göre Staffordshire türü yapısında aslan ve panter geni taşır. Köpek gözlemcilerine göre bu türün köpeklere oranla birçok şeye daha fazla pençe darbesi indirdiği ve yürüyüşündeki, dövüşlerindeki kararlılığıyla aslana benzemektedir.

Yukarıda belirtilen tüm nedenlerden dolayı köpek eğitimi pitbull köpeği olanlar için şarttır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.