Pozitif Köpek Eğitimi ve Faydaları

Köpek eğitimi köpeklerin pozitif eğitim yöntemi ile eğitilmesini sağlar. Pozitif köpek eğitimleri temel itaat komutlarının ötesinde eğitimlerdir. Bu yöntem ile köpek ile insan arasındaki ilişki de olumlu yönde gelişecektir. Köpeğiniz ile sizin aranızda sevgi ve güven duygusunun gelişmesine yardımcı olur.

Pek çok farklı köpek eğitim yöntemi bulunur. Pozitif eğitim dışında kalan eğitimler tartışmalıdır. Pozitif köpek eğitimleri ile köpeğiniz sizden korktuğu için değil sizi istediği için komutları yerine getirecektir. Hayvan haklarını tanıyan ve tüm hayvanları seven profesyonel eğitimciler her zaman pozitif köpek eğitiminden yanadır.

Pozitif Köpek Eğitimleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Köpek eğitimi pozitif köpek eğitimleri merak edilen bir konudur. Pozitif köpek eğitimleri ile sadece temel komutlar öğretilmez. Bu eğitimler temel itaat eğitimlerinin çok daha ötesindedir. Pozitif köpek eğitimleri ile köpek ve eğitimci arasında güvene dayalı bir bağ oluşur. Bunun yanında sevgi ve olumlu bir iletişim olduğu için köpekler kendilerinden beklenen davranışları daha iyi bir şekilde yerine getirir.

Pozitif köpek eğitiminde köpeklere baskı ya da ceza gibi durumlar söz konusu değildir. Bu eğitimlerde köpeklerin hareketleri dikte edilmez ya da köpeklere zorbalık uygulanmaz. Acı ve korkuya dayalı eğitimler verilmez. Bu tarz eğitimlerin tamamı insanlık dışıdır. Bu nedenle pozitif köpek eğitimlerinin tercih edilmedi gerekir.

Günümüzde ahlaki açıdan da tercih edilen pozitif köpek eğitimi köpeklerin sağlıklı bir şekilde eğitilmesine olanak sağlar. Bu eğitimler ile köpekler komutları doğru bir şekilde anlar. Özellikle son yıllarda bilinçlenme ile birlikte köpeklerde negatif unsurlara dayalı eğitimlerden uzaklaşılmıştır. Ceza ve şiddet içerikli eğitimlerin köpekler üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış bir durumdur.

Evde Pozitif Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpek eğitimi evde de verilebilir. Ancak bu eğitimlerin alanında uzman olan köpek eğitmenleri tarafından verilmesi çok daha doğrudur. Köpeklerin sosyal yaşamda sıkıntılı durumlara neden olmaması açısından eğitimler alması gerekir. Bu eğitimlerin mümkün olan en erken dönemde verilmesi oldukça önemli bir konudur. Köpek eğitimlerine erken dönemde başlamak küçük dostunuzun ileride yaşayabileceği olası olumsuz durumların yaşanmasına engel olur.

Köpek eğitimi ile alakalı olarak mutlaka bir eğitmenden yardım almak gerekir. Köpek eğitimi konusunda bilgisi olmayan kişiler için bu süreç çok zorlu olacaktır. Ancak eğitimli uzmanlar bu süreci çok başarılı bir şekilde yönetir. Köpek sahipleri evde evcil dostları ile pekiştirme amaçlı çalışmalar yapabilirler.

Evde Köpek Eğitiminde Nelerde Dikkat Edilmelidir?

Köpek eğitimi evde köpek eğitimlerinde dikkat edilmesi gereken çeşitli konular bulunur. Köpek eğitimlerinde komutların kısa tutulması gerekir. Köpeklerin algıları insanlardan farklıdır. Bu nedenle gel, kalk, otur gibi kısa komutları daha hızlı öğrenebilirler.

Köpeklerin beklenen davranışları yerine getirmesi hızlı bir şekilde ödüllendirilmelidir. Bu ödüller ödül maması ya da köpeği övme şeklinde olabilir. Köpek eğitimleri çoğunlukla yavruluk döneminde başlar. Köpekler bu dönemde odak problemi yaşayabilirler. Bu nedenle eğitimlerin kısa süreli olması gerekir.

Neden Pozitif Köpek Eğitimi Tercih Edilmelidir?

Köpek eğitimi köpek eğitiminde pozitif eğitimin tercih edilmesi gerekir. Köpekler sahiplerini her zaman lider olarak görürler. Bu nedenle yaptıkları davranışlarının sahipleri tarafından ödüllendirilmesi onları mutlu eder. Bu şekilde komutları çok daha hızlı ve doğru bir şekilde öğrenebilirler.

Köpeklere pozitif eğitim verilmesi köpeğiniz ile aranızdaki sevgi ve güven bağının güçlenmesine de yardımcı olur. Pozitif eğitimlerde köpeklerin olumlu davranışları övgü, yiyecek, sevgi, oyuncak ile sağlanabilir. Köpek eğitimi ile ilgili kurumumuzdan ve profesyonel eğitmenlerimizden hizmet alabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.