Satılık Alabay Fiyatları

11.07.2017
6

Alabay cinsi iri bir ırkı temsil eder. Alabay cinsinin bilinen ismi dışında bir çok farklı adı da bulunuyor. Central AsianOvtcharka, Central AsianSheepdog, MiddleAsianOvtcharka, Central ve Mid-AsianShepherd olarak da bilinen bu cinsin pek çok özelliği bulunuyor. Renkleri kırık beyaz, boz lekeler veya kahve tonları olarak görülebilir. Eski zamanlardan beri varlığı sürdüren bu ırk, koruma içgüdüsünün gelişmesiyle çiftlik köpeği olarak kullanılabilir. Bekçilik ve koruma olaylarını da yerine getiren Alabay cinsinin asıl görevi sürü bekçiliği ve korumalık olarak bilinir. Doğal ortamda bekçilik yapmaya alıştığı için, şehir içi pek uygun değildir. Satılık Alabay Fiyatları köpeklerin türlerine göre diyarları değişiklik gösterdiği gibi  yaşına ve birçok faktöre göre değişebilmektedir.

Apartman ortamında kesinlikle yaşaması tavsiye edilmez. Ortalama ömrü 10-15 sene kadar olan iri bir ırktır. Dişilerde ve erkeklerde boy ölçüleri de farklılık gösterir. 56-80 kg olan ortalama bir erkek Alabay gayet sağlıklı olarak nitelendirilebilir. Dişilerde bu kilo, 40-64 olarak belirlenebilir. Erkeklerinin boyu 79 cm’ye kadar uzayabilirken, dişiler 69 cm olarak kalabilirler. Alabay yavruları şehir yaşamına da uyum sağlar ancak biraz zorlanabilir. Özelliklerine ve atalarına göre fiyatlar giderek artar. Sadık bir bahçe köpeği olacağı için alınması tavsiye edilir. Ancak apartman yaşamına pek uygun değildir. Uyum sağlama özelliği vardır.

Satılık Alabay Fiyatları

Alabay Cinsinin Eğitimi

Alabay, Kangal cinsinin ataları olarak tanımlanıyor. Zeki, dengeli ve özgürlüğüne düşkün olması bu ırkın karakterlerini belirler. Baskın ve korkusuz tavırlara sahip olan Alabay, bekçilik ve koruma içgüdüsüyle verilen görevleri yerine getiriyor. Alabay cinsinin korkusuz olması tehditlere karşı da önlem oluşturuyor. Kötü huy olarak nitelendirilen, toprağı kazması ve geceleri havlaması da bulunuyor. Saldırgan bir ırk olmayıp sahibi ve tanıdığı herkesle tehdit oluşturmadığı sürece iyi geçinir. Alabay diğer cinslerle pek anlaşamaz. Bubyüzden eğitiminin farklı yerlerde yapılması gerekir. Daha önceden köpeği olanlar ikinci köpek olarak Alabay cinsini tercih etmemelidir. Küçük yaşlarda baskın ve dominant yapısı kırılıp eğitim ile bu cinse şekil verilebilir. Çocuklarla en iyi anlaşan ırklardan biridir. Çocuklarla büyürse, onları korumak için her türlü tehditi ve hatta ölümü göze alabilir. Sahibi ve çocuklar için canını verebilecek korumacı bir ırktır. Sibirya soğuklarına ve çöl sıcaklarına da adapte olabilmesi bu soyun her yerde yaşadığını gösteriyor. Oldukça güçlü olan Alabay cinsinin eğitimi ilk doğduğu andan itibaren verilmelidir. Gücünü sahibine ve tanıdığı kişilere yansıtmazken, yabancılara karşı çok korumacı ve saldırgan olabilir. Çocuklarla arası oldukça güzeldir. Eğitim için bu ırkın sadece kendi cinsleriyle eğitilmesi tavsiye edilir.

Alabay Nerelerde Görülüyor?

Alabay ırkının geniş bir geçmişi bulunuyor. Ayrıca her ortama uyum sağlaması ve koruma iç güdüsünün çok yüksek olması nedeniyle pek çok ülke de bakılıyor. Alabay cinsi eski çoban köpekleri olarak biliniyor. Orta Asya’da görülüyor. Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan ve şu anki Rusya topraklarında geniş yer kaplar. Her yerde bu ırkın görülmesi de ne kadar iyi bir şekilde görevini yerine getirdiğini kanıtlayıcı niteliktedir. Yayılımı ve dağılımı itibariyle soğuk ve sıcak iklimlere de adapte olabilir. Alabay ismini orta Asya zamanında Türkler tarafından almıştır. Renginin alalı olması nedeniyle Alabay ismi Türkler tarafından verilmiştir. Alabay çok eskiye dayanan bir ırk geçmişine sahiptir. Bu yüzden, her türlü iklimde yaşamıştır. Çöllerde, karlarda ve tüm iklimlerde hayatını devam ettirebilir. Zor koşullarla birlikte yabani hayatla iç içe oldukları için pek çok özelliği bulunuyor. Zeki, cesur, dengeli ve enerjilerini idareli kullanabilirler. Bu özellikler, Alabay cinsinin yabani hayvanşarla mücadelesinden sonra kazanılmıştır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.