SharPei Köpek Eğitimi

SharPei her komuta uymayan zeki bir köpektir. Çok yumuşak karakterli ve pasif bir sahipseniz SharPei Köpek Eğitimi ‘nde çok zorlanabilirsiniz. Eğitmeni toleranslı ve yumuşak olduğunda patronluk görevini ele alacaktır. SharPei’ye disiplinli ve pozitif bir şekilde eğitim verilmelidir. İnatçı bir yapıya sahip olduğundan liderliği eğitmenine kaptırmak istemeyecektir. Bu yüzden disiplinli, sert ve tutarlı bir tavır sergilemelisiniz. Eğer sert ve disiplinli olmazsanız liderliğinizi reddeder ve hiçbir komutunuza uymaz. Çok temiz köpeklerdir ve tuvalet eğitimini çok çabuk alırlar.

SharPei Köpek Eğitimi

SharPei Köpek Eğitimi

SharPei geçmiş zamanlarda tapınaklarda koruma ve dövüş köpeği olarak kullanılır. Günümüzde ise iyi bir aile köpeği olarak görev yapmaktadır. Çocuklu ailelerde rahatlıkla beslenebilir. İri kafalı ve bol kırışıklı derileri vardır. İki tür kürke sahiptirler. Bunlar at tüyü ve fırça tüyüdür. Az rastlanan at tüyü serttir ve dikenli gibi bir yapısı vardır. Fırça tüy ise daha uzundur ve yumuşak özelliktedir. Tüyler her renkte olabilirler. Kısa tüylüdürler. Küçük kulakları vardır. Öne doğru düşerler. Kuyrukları sırtta kıvrık olarak bulur. SharPei cinsi köpeklerin mavi – siyah dili vardır. Geniş ve yatıksı yanakları vardır. Çok iri bir başı ve kare yapıda gövdesi bulunur. Yavru olan SharPei yetişkin Olan SharPei’lerden daha kırışıktır. SharPei yaşlandıkça kırışıklıkları kalmaz.

SharPei erkek olanların boyu 46 -51 cm arasındadır. Dişi olan SharPei boyu ise erkek olanlarla aynı boyutlardadır. SharPei erkek ve dişide kiloları 18- 25 kg arasında değişmektedir. SharPei sahibine çok sadık bir ırktır. Oyun oynamasını çok sever. SharPei aktif cesur bir yapıdadır. Dominant karakterlidir. Ailesine karşı çok sıcak ve yakın davranır ancak yabancılara karşı pek dostça yaklaştığı söylenemez. Yavruyken çocuklarla ve diğer ırk hayvanlarla tanıştırılırsa büyüdüğünde onlarla iyi anlaşır. SharPei görünüşte çok somurtkan bir köpek olarak görünse de çok iyi huylu, bağımsız ve sakin bir köpektir. Sahibine mükemmel derecede dost olur ve aşırı bağlanır. SharPei tam bir koruma köpeğidir. Sahibinin kendine güvenmesine ihtiyaç duyarlar. SharPei sudan nefret ederler. Banyo yapmayı hiç sevmezler. Bazı SharPei ırkı köpeklerde salya problemi görülür.

SharPei Evde Beslenir Mi?

Aile ortamına uygun olan ve çocuklu ailelerde rahatlıkla beslenebilen apartman yaşamına uygun bir ev köpeğidir. Bahçe için çok uygun bir ırk değildir. Dış mekanlardan fazla hoşlanmazlar. Apartman dairesinde beslendiği takdirde düzenli olarak egzersiz imkanı sağlamalısınız. Yeterli egzersiz yaptırılırsa evde oldukça sakin ve sessiz köpeklerdir.

SharPei Beslenmesi

SharPei beslenmesine çok fazla dikkat edilmesinde fayda vardır. SharPei bünye olarak çok alerjik bir bünyeye sahiptir. En sağlıklı beslenme için veteriner hekimin önerdiği mamaları kullanmalarında fayda vardır.

SharPei Yatkın Olduğu Hastalıklar

SharPei ırkı köpeklerde yaygın olarak görülen alerji problemi vardır. Alerji problemine karşı dikkatli olunmalıdır. Çok fazla protein verilmezse daha sağlıklı bir köpek görünümü kazanacaktır. En sık rastlanan diğer bir hastalık ise cilt hastalıklarıdır. Mantar ve egzama sık görülen deri hastalığıdır. Bu iki deri hastalığı tüm SharPei ırkı köpeklerin hemen hemen hepsinin ortak şikayetidir. Bu hastalığın olmaması için en önemli yol beslenmedir. Diğer bir yol ise köpeğin stresten uzak kalması ve yaşam şartlarının iyi olmasıdır. Köpeğinize az veya fazla protein vermeniz bu tür hastalıklara yakalanmasına davetiye çıkarıyor. SharPei herhangi bir hastalık geçirdiğinde mutlaka veteriner hekime başvurunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.